Zahrada
Květiny, které v zimě zahřejí
Období podzimu, kdy příroda hraje barvami, patří během roku k nejkrásnějším. Jako by nás příroda chtěla odškodnit za nadcházející měsíce plískanic a všudypřítomného chladu. Přežít dlouhé zimní období nám mohou pomoci květiny, které zářivými barvami zjasní byt i naši náladu.
Interiér bez květin je strohý a smutný. Nejenže se nám v jejich přítomnosti lépe dýchá, ale při vhodně zvolených barvách a vůních obohacují a zpříjemňují život. Rozhodneme-li se pro pěstování květin v interiéru, měli bychom si o vybraných rostlinách vše podstatné zjistit. Důležitá je teplota vzduchu, vlhkost, jak často a jak hodně se mají zalévat a také kdy nasazují květy. K rostlinám, které kvetou v podzimních nebo brzkých zimních měsících, patří bramboříky, orchideje, chryzantémy a masožravky.
Orchideje nejsou žíznivé
K nejsmyslnějším květinám patří orchideje, které miluje snad každá žena. Domovem orchidejí je Asie a Střední a Jižní Amerika, kde zdobí tropické deštné a horské pralesy. Pro pěstování v bytech se využívají moderně vyšlechtěné odrůdy. Květy orchideje bývají nejčastěji bílé nebo růžové, někdy bílé s růžovým nebo červeným okrajem, jen vzácně bývají žluté, lososové, oranžové, červené a lila. Při správné péči mohou kvést i třikrát do roka. Místnost pro pěstování orchidejí by neměla mít teplotu vyšší než 15 až 18 °C s vlhkostí vzduchu kolem 60 %. Orchideje potřebují hodně světla, kořeny udržujte stále vlhké, místo zalévání je můžete několikrát týdně rosit. Přes celou zimu vyživujte hnojivem na podporu květů. Po odkvětu výhony zastřihněte nad místem, kde se utvořil první květ, přes léto chraňte před sluníčkem. Při nákupu hlídejte zralost květů i jejich stáří. V ideálním případě by rostlina měla mít tři poupata, z nichž jedno je již rozvité. Má-li deset a více poupat, minimálně dvě musí být rozvitá.
Chryzantéma nepatří jen na hřbitov
Móda hrnkových chryzantém se k nám dostala ze západní Evropy, zejména z Dánska a Velké Británie, kde byla v posledních letech vyšlechtěna řada nových odrůd. Chryzantémy rozkvétají se zkracujícími se dny a květy nasazují nejčastěji bílé, žluté nebo vínové. Jedná se však jen o krátkodobou dekoraci a jen zcela výjimečně vykvete hrnková chryzantéma i další rok. Větší oblibu v chryzantémách mají mladší lidé, starší je mají spojeny s hřbitovním kvítím, je to ale pověra, navíc zažitá jen u nás.
Bramboříky chtějí chlad
K nejpříjemnějším pokojovým rostlinám, které vykvétají v podzimních měsících, patří bramboříky, jejichž květy jsou nejčastěji bílé, růžové, lososové, karmínované až tmavě purpurové. Původní druhy, z nichž byly dnešní bramboříky vyšlechtěny, pocházejí z horského prostředí, a tudíž se jim lépe daří v chladnějším prostředí, kdy teplota v místnosti nepřesáhne 16 °C. Pokud jim věnujete dostatečnou péči, rozkvetou v pozdním podzimu nebo začínající zimě a pokvetou i několik měsíců. Během zalévání pohlídejte, aby se voda nedostala na hlízu, protože podporuje uhnívání nejen květních a listových pupenů, ale samotné hlízy. Příliš velké sucho však způsobuje vadnutí a žloutnutí listů.
Masožravky vás nesní
Ideální zeminou pro masožravky je rašelina, kterou můžete smíchat s perlitem nebo křemičitým pískem v poměru 2:1. Důležité je substrát udržovat neustále vlhký. Voda je to nejdůležitější, co tento druh květin potřebuje, mnohem důležitější než potrava, kterou si většinou obstará sama, Pokud rostlina nedostává dostatek vláhy, brzy uhyne. Ideálně nechte v misce neustále půl až centimetr vody a pokud odjíždíte, nechte květinu stát ve vodě. Masožravkám nejvíce vyhovují zimní zahrady nebo zasklené balkony. Nejsou choulostivé na teplotu, daří se jim při teplotách od pěti do pětatřiceti stupňů C, ale vyžadují hodně světla a nemají rády suchý vzduch, proto je nikdy nestavte na parapet nad ústředním topení. Masožravky krmit nemusíte, mnohem důležitější je zajistit jim dobré podmínky, o nichž píšeme výše. Pro začátečníky je ideální mucholapka podivná, rosnatka nebo špírlice. Tyto květiny lze pěstovat i venku. Zkušení pěstitelé volí většinou láčkovky, které už jsou hodně náročné na podmínky.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login