Zahrada
Květiny, které by vám na zahradě neměly chybět aneb jak vypěstovat verbenu
Jaro s sebou přináší nejen první sluneční paprsky, ale také příjemné starosti v podobě přemýšlení nad tím, co vysadit na záhonech, případně v truhlících. Jednou z variant může být pěstování verbeny (jinými slovy sporýše). Jde o rostlinu, která miluje slunce a v nejrůznějších barvách kvete od začátku léta, klidně až do října. A jak můžete verbeny pěstovat?
Verbenu můžeme považovat za křížence několika původem amerických druhů, který se u nás usadil natolik, že jej považujeme za „domácí“ kytku. Ačkoliv máme pro verbenu také české pojmenování sporýš, verbena je pro tuto letničku mnohem používanější. Jde o krásnou dekorativní rostlinu výrazných barev, která navíc hezky voní.
Jak na pěstování verbeny?
Verbenu pěstujte zejména na místech, na nichž svítí slunce celý den. Pokud má kytička dostatek vláhy, nebude trpět úpalem. Ideální je sázet ji do samozavlažovacích nádob, které vám ušetří spoustu starostí. I v nich ale pravidelně kontrolujte, zda je zásoba vody dostatečná a zhruba každý třetí den ji nezapomeňte doplnit. Stejně jako na vláhu jsou verbeny náročné také na živiny – již dva týdny po výsadbě je můžete začít pravidelně, ideálně jednou týdně, přihnojovat. A to buď Kristalonem nebo jiným tekutým hnojivem určeným pro balkonové květiny. Po výsadbě zaštípněte na každé rostlince polovinu jejích výhonů, po rozkvětu i ty zbývající. Rostlinky se tak bohatě rozvětví a více vám pokvetou. Odkvetlá květenství odstraňovat nemusíte, celkový dojem z rostliny nijak neruší, nemluvě o tom, že jsou rostliny natolik bohaté, že odkvetlé okolíky s přehledem překryjí.
Nezapomínejte ani na postřik
Spousta lidí pěstování verben vzdává už předem. A proč? Setkala s tím, že se krásné a košaté rostliny změnily k nepoznání – na spodních částech začnou lístky hnědnout, zasychat, stonky se vyholují. Příčinou tohoto problémů je většinou padlí, které dokáže zničit také petúnie a další balkonové rostliny. I proto můžete hned při výsadbě půdu preventivně ošetřit přípravkem na to určeným. Rostliny tyto přípravky snáší dobře, navíc se podpoří jejich zakořenění. Při správné péči vás verbeny odmění svými květy od červa až do října. Nemusíte mít strach – neublíží jim ani první přízemní mrazíky. Když však přijdou, musíte se rozhodnout, zda verbeny přezimujete, nebo si příští rok zasadíte nové.
Jak verbeny přezimovat?
Verbena se často pěstuje jako jednoletá rostlina – na jaře vám stačí koupit většinou již nakvetlé sazenice, které si ponecháte na zahradě do skončení sezony. Pokud nemáte vhodné místo k jejich přezimování, ani jinou možnost nemáte. Jestliže se ale chcete o přezimování verbeny pokusit, klidně můžete. Verbeny zkrácené o polovinu musíte umístit na světlé místo s teplotou kolem deseti stupňů. Rostlinu nemůžete přelévat, ale ani ji nechat vyschnout – na rozdíl od méně náročných pokojovek potřebují stálou vlhkost kořenového obalu. Před jarem pak stačí rostliny seříznout na výšku cca 5 centimetrů a přenést do míst s teplotou nad 15 stupňů. Při pravidelné zálivce a přihnojování vám opět vykvete.
Pěstování verbeny ze semen
Pokud nebudete pracovat rovnou se sazeničkami, případně si rostlinku nenamnožíte řízkováním či hřížením, musíte ji vypěstovat ze semen. Semena verben se vysévají ve dvou termínech. Brzy zjara, případně koncem léta. Při jarním výsevu je však problémem nedostatek spodního tepla – semenáčky klíčících rostlin jsou choulostivé jak na přemokření, tak i přeschnutí – a potřebují teplotu minimálně kolem 20 stupňů. Když rostlinky přepícháte, je třeba začít již po třech týdnech přihnojovat, aby se kvůli nedostatku živin „nezababčily“ – zdřevnatěly by výhony, které by již nekvetly. Rostlinky z letního výsevu přezimují stejně jako verbeny, které pěstujete v truhlících od jara.
You must be logged in to post a comment Login