Rady a tipy
Kvalita vzduchu v domácnosti zajistí lepší zdraví: Jak si zajistit dobré podmínky pro dýchání?
Kvalitní vzduch v interiéru je velmi důležitý, ovšem poměrně podceňovaný faktor zdravého bydlení. Často je ovšem vzduch v domácnostech horší než kdekoliv jinde. Málo větráme, často používáme chemické osvěžovače vzduchu, zapomínáme na roztoče, prach nebo kouř. Co dělat proto, aby kvalita vzduchu, který doma dýcháme, byla mnohem lepší a pro naše zdraví prospěšná?
Vzduch v interiéru si lidé poškozují z velké části sami
Domácímu ovzduší, mimo nepravidelného větrání, škodí lidé taktéž sami svou činností. Zkuste si jen vzpomenout na výpary z různých kosmetických a tělových přípravků, umělých materiálů, chemických osvěžovačů a mnoha dalších látek. Z venku se domů dostává pyl a prach, přes zimu smog a výpary z komínů. Lidé taktéž často škodí sami sobě. Kdo doma intenzivně kouří, tomu nepomůže ani ta nejlepší čistička. Škodliviny končí ve vzduchu a usazují se taktéž na bytovém textilu, čalounění a všude jinde. Zdrojem znečištění může být vytápění se špatným odvodem odpadů spalování.
Jeden z největších zdrojů špatných látek ve vzduchu u vás doma jsou chemické osvěžovače vzduchu. Ve vůních, které jsou uvolňované do ovzduší, je mnoho těkavých látek, které dráždí dýchací cesty a oči. Velkou měrou se na znečištění podílí také agresivní čističe, dezinfekce či pesticidy. Lepší a čistější prostředí si zařídíte taktéž tím, že odstraníte mnoho rušivých elementů, na které vám pouze sedal prach. Usazuje se hlavně v textiliích, závěsech, kobercích nebo matracích. Všechny textilie proto pravidelně perte, vysávejte čalouněný nábytek a podlahy. Na utírání povrchu je vhodný hadr z mikrovlákna. Raději vysávejte, než zametejte. Koštětem prach a nečistoty jen rozmetáte po místnosti. Vysavač by měl být vybaven dostatečným počtem ochranných filtrů, mít HEPA filtr a dobrý výkon. Oblíbencem žen je taktéž robotický vysavač, který vysává sám a můžete jej nastavit na přesný čas každý den.
Nezapomeňte větrat
Jak problém s ovzduším řešit? Základem je kvalitní větrání. Nepodceňujte jej, protože jeho nedostatek vede k únavě a chronickým zdravotním obtížím. Pro lepší představu je vhodné si jednou za čas změřit doma koncentraci oxidu uhličitého, zkontrolovat polétavý prach. Důležitá je velikost prachových částic (PM). Čím jsou menší, tím jsou nebezpečnější, protože se dostávají hlouběji do těla. Každý člověk spotřebuje asi 15 až 25 metrů krychlových vzduchu za hodinu a vydýchá během dne přibližně kilogram oxidu uhličitého. Navíc přivádí dýcháním a pocením 1 až 3 litry vody denně.
Optimální hodnota CO2 v obytném domě je 700 ppm (parts per million).
Přirozeně probíhá větrání infiltrací neboli přirozenou výměnou vzduchu prostřednictvím dokonale netěsnících oken, dveří a různých škvír. Dnes už jsou ale okna obvykle nová a těsnící, takže k přirozené výměně vzduchu dochází méně. Většina moderních oken má ovšem mikroventilaci určenou právě na výměnu vzduchu v místnosti. Nejlevněji vyměníte vzduch tak, že několikrát denně otevřete okna dokořán a necháte vzduch pár minut vyvětrat. V létě i v zimě.
S čistotou vzduchu účinně pomůže čistička. Především ve městech je velmi efektivní. Důležité je vybrat správný typ, protože dokáže sebrat velké množství energie. Čím menší příkon, tím nižší cena za energii. Zároveň je ale potřeba, aby byla dosti silná, dobře se udržovala a ovládala. Ptejte se také na výměnu filtrů, jak jsou drahé atd. Čističky s elektrostatickými filtry je měnit nepotřebují.
Jako přirozená čistička vzduchu fungují i rostliny v domácnostech.
A jak vybrat správně? Vzduchový výkon musí převyšovat objem místnosti alespoň 1,5krát a hlučnost by neměla přesáhnout 40 dB. Na noční chod volte zařízení, které se dostane i pod 10 dB. Lepší čističky umí ionizovat nebo zvlhčovat vzduch, odfiltrovat jemné částice, odstranit takřka všechny pyly, roztoče, bakterie, viry apod. Čističky ovšem fungují pouze v jedné uzavřené místnosti a nejsou příliš vhodné do chodeb. Řešením může být taktéž systém řízeného větrání. Pokud zvolíte i rekuperaci, bude vzduch současné přiváděn a odváděn a zabudovaný tepelný výměník předá teplo zpět do domu. Nemůžete počítat s tak velkým větracím výkonem, ale ušetříte spoustu peněz za energie. Pořízení takového zařízení stojí hodně peněz a počítejte s tím, že zaplatíte od 150 tis. Kč a víc.
Znáte ideální vlhkost vzduchu?
Často podceňovaná je taktéž vlhkost vzduchu, přitom dokáže výrazně ovlivnit zdravotní stav člověka a působí negativně na stavbu jako takovou. Optimální hodnoty dělají asi 30 až 50 %. Když je příliš vysoká, vsakuje se voda do omítek, tapet a zdí. Později vznikají známé plísňové fleky plné mikroorganismů, které umí způsobit velmi nepříjemné a závažné zdravotní problémy (zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin apod.). Nadměrná vlhkost může způsobit i poškození konstrukce a materiálu stavby. Vlhkost můžete snížit častým větráním v koupelně, kuchyni a místností, kde je hodně květin. Nesušte v bytě prádlo, pokud máte tu možnost. V kuchyni používejte odsavač par a v koupelně větrák s odsáváním. Nezakrývejte radiátory a ponechávejte mezi zdí a nábytkem určitou mezeru. Pokud máte opačný problém a vlhkost vzduchu je příliš nízká, zkuste zvlhčovače vzduchu.
Správná teplota
Správná teplota v interiéru je dosti subjektivní faktor, protože každý člověk vnímá teplo a zimu jinak. Průměrně by se v obytných místnostech měla v zimě pohybovat kolem 22 až 24 °C a v létě by neměla vystoupat nad 26 °C. Pokud chcete mít teplotu správně nastavenou, pořiďte si teplotní regulátor, který načasujete na dobu, kdy chcete vytápět více a na dobu, kdy zase méně.
You must be logged in to post a comment Login