Rady a tipy
Kupujete dům? Na tyto věci se připravte
Zařizování nového bydlení je jednou z nejsložitějších životních výzev. Obvykle jde o nejvyšší a nejdlouhodobější investici, kterou učiníte. Její příprava a realizace může zabrat dlouhé měsíce, při kterých budete muset překonat spoustu překážek a nástrah. Připravili jsme pro vás základní přehled toho, co byste neměli opomenout.
Ujasněte si, co přesně chcete
V první fázi hledání nového bydlení byste si měli ujasnit, jaké vlastně máte od svého bydlení očekávání. Myslete na to, že dům budete kupovat možná i na celý život a vaše životní situace se může v průběhu let zásadně změnit. Také případná hypotéka hraje v rozhodování důležitou roli.
Jste spíše venkovskými, či městskými typy? Potřebujete se každé ráno stavit pro dobrou kávu s sebou, nebo se spíše chcete v klidu nabít energií pohledem na probouzející se přírodu? Umíte dobře plánovat a nákupy na celý týden zvládnete při jednom výjezdu do města, nebo často zapomínáte a potřebujete mít po ruce večerku, kde koupíte kdykoliv cokoliv?
Potřebujete napojení na veřejnou dopravu, nebo vše zvládnete autem? Pokud máte děti, zvládnete v případě domu na venkově je každý den vozit do školy a zpět z ní? Zvládnete velký dům ve stáří udržovat?
Položte si co největší počet podobných otázek. Na jejich základě byste měli vyhodnotit, v jaké lokalitě by pro vás byl dům nejlepší a jak by měl být dům přibližně veliký.
Máte potřebné finance?
Velkou otázkou jsou i peníze, které do značné míry ovlivní, pro jaký dům se nakonec budete muset rozhodnout. Pokud nepatříte ke šťastlivcům s dostatečným obnosem na účtu, budete pravděpodobně financování z větší části řešit hypotečním úvěrem. Hypotéka není něco, čeho byste se měli bát, v dnešní době jde o standardní produkt, o který žádá alespoň jednou za život téměř každý, kdo bydlení „ve vlastním“ řeší.
Zde máte několik možností – jednání skrz zprostředkovatele (finanční poradce, on-line srovnávač apod.) nebo jednání přímo s bankou na pobočce. Žádná varianta se nedá paušálně označit za lepší či horší. Finanční poradce vám pomůže se spoustou administrativních věcí, v bance zase máte smlouvání o úrokové sazbě a poplatcích pod svou vlastní kontrolou. Doporučujeme opatrně vyzkoušet obě varianty a vybrat si tu, která vám bude dávat smysl ekonomicky i z hlediska sympatií k osobě, se kterou budete jednat.
Pozor na to, abyste přemírou žádostí „nezaneřádili“ své bankovní registry, což by vám ve výsledku mohlo celý proces zkomplikovat. Žádost o hypoteční úvěr proto podávejte pouze tam, kde s hypotékou již velmi vážně počítáte.
Několik dalších rad
Emoce nechte stranou – Při výběru nemovitosti nechte stranou emoce. Velká část kupujících má tendenci se „zamilovat“ do určité nemovitosti a koupit ji za každou cenu. Vždy vše pečlivě spočítejte a kupujte pouze ten dům, který dává smysl jak z hlediska vaší představy, tak z hlediska financí.
Důvěřuj, ale prověřuj – Není špatně důvěřovat lidem, se kterými jednáte. Vždy ale prověřujte, zda jsou banka, finanční poradce, realitní makléř či kdokoliv jiný spolehlivými osobami a firmami. Stejně tak pročítejte pečlivě všechny smlouvy, které podepisujete. Jde o velké peníze a velká rozhodnutí, nic není radno podcenit.
Nebojte se zeptat – Nikdy se nestyďte a nebojte ptát kohokoliv na věci, které vám nejsou jasné. Každý chápe, jak je hypotéka a vlastní bydlení důležitým rozhodnutím. Také oni mají z uzavřených obchodů velkou provizi a je jejich povinností poskytnout vám maximální servis. Vaše otázky jsou tedy vždy zcela na místě.
You must be logged in to post a comment Login