Rady a tipy
Kupujete byt? Víme, proč byste měli podepsat rezervační smlouvu
Chystáte se k nákupu nemovitosti na hypotéku? Pokud ano, trvejte na uzavření rezervační smlouvy. Ta totiž neochrání jen současného majitele nemovitosti, ale také vás. Proč byste na ní měli trvat?
Rezervační smlouva – (ne)povinnost?
Ze zákona není uzavření rezervační smlouvy při nákupu nemovitosti nijak povinné. Pokud ji uzavřete, nikde není definováno, jak by měla být upravena. Je tedy na smluvních stranách, na čem se dohodnou a co do smlouvy zanesou. I proto je dobré nechat ji sepsat nestranným odborníkem, případně ji nechat zkontrolovat právníkem.
Trendy jsou dveře bez zárubní. Víme, kam pro ně!
Proč byste měli podepsat rezervační smlouvu?
Rezervační smlouva má chránit všechny smluvní strany. Při nákupu přes realitní kancelář se jedná o běžnou praxi. Uzavřít byste ji měli zejména v případě, že budete dům či byt hradit hypotékou. Součástí rezervační smlouvy je i rezervační poplatek. Pokud jej kupující uhradí, realitní kancelář či prodávající se zavazují k tomu, že nemovitost nenabídnou nikomu dalšímu.
NEZAPOMEŇTE: Rezervační smlouva se nerovná smlouvě o smlouvě budoucí. Jedná se o dva dokumenty.
V rezervační smlouvě lze stanovit další postup v případě, kdy kupující nezíská hypotéku – včetně ujednání o vrácení rezervačního poplatku. Kupující může dobu stanovenou v rezervační smlouvě využít k tomu, aby si o nemovitosti zjistil další informace.
Jaké rezervační smlouvy existují?
Setkat se můžete se dvěma typy rezervačních smluv – tedy smlouva dvoustranná a trojstranná. Dvoustrannou uzavírá kupující s realitní kanceláří. Trojstrannou ve chvíli, kdy do smluvního vztahu vstupuje i majitel nemovitosti.
Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě?
Při sepisování smlouvy si dejte pozor na správnou identifikaci všech smluvních stran (zájemce, vlastní i zprostředkovatel) a předmětné nemovitosti. Nevynechejte ani věcná břemena a faktické vady. Uveďte i informaci o tom, jakým způsobem bude koupě financována.
Dále určete dobu rezervace a sjednání výše a způsobu úhrady rezervačního poplatku. Ten bývá ve výši kolem 3 až 3 procent kupní ceny nemovitosti. Poplatek se skládá do advokátní nebo notářské úschovy, nikdy ne na účet majitele či realitní kanceláře.
Určete, co se s poplatkem stane – v případě, kdy k nákupu dojde, ale i nedojde. Pokud k nákupu dojde, měla by být částka odečtena z kupní ceny nemovitosti.
Zdroj: finance.cz, penize.cz, pravo.cz
You must be logged in to post a comment Login