Kuchyně

10 tipů, jak vybrat kuchyňského robota

Od   | 

Kdo by si nechtěl usnadnit činnosti v kuchyni a zkrátit čas strávený na přípravě jídla. V tomto ohledu je kuchyňský robot nesmírně užitečný pomocník. Ne každý ale dosahuje stejných kvalit. Co by vás mělo zajímat, než si nějakého přinesete z obchodu domů?

Před samotným výběrem si ujasněte, jakou práci od robota budete požadovat. Jde-li o jednoduché šlehání, hnětení a mixování, stačí vám levnější model se základním příslušenstvím. Pokud pravidelně zpracováváte velké množství surovin a vaříte několikrát týdně, hodí se vám robot s ramenem. Na občasné mixování si vystačíte s robotem bez ramene.

Potřebujete kuchyňského robota, ruční šlehač nebo tyčový mixér?

Tyčový mixér je v kuchyni úplný základ. Hodí se na mixování, drcení a sekání. Všude se vejde a připravíte s ním krémové polévky, omáčky a pyré. Obvykle v kuchyni nechybí ani ruční šlehač s jednoduchou obsluhou a kompaktními rozměry. Můžete s ním hnětat, šlehat, tvořit sníh z bílků či šlehačku. Tyto přístroje jsou skvěle hlavně proto, že je snadno kamkoliv uklidíte a nezaberou příliš místa. Ovšem kuchyňský robot všechny tyto práce bez problémů zvládne a k tomu ještě něco navíc. Pracuje sám automaticky a nemusíte ho držet v ruce.

Jaký spotřebič nejvíce využijete u sebe doma? Zdroj: Unsplash

1. Kuchyňský robot s ramenem nebo bez?

Sklopné rameno má většina moderních přístrojů. Snadno se obsluhují, protože jednoduše sklopíte rameno do mísy a zapnete přístroj. Lépe se čistí, jsou multifukční, protože na rameno připevníte různé nástavce pro danou činnost (metly na šlehání, kráječ brambor, mlýnek na maso apod.). Tento typ je ideální pro velkou rodinu, protože zpracuje i větší množství těstovin. Kuchyňský robot bez ramene tzv. food processor, tvoří nádobu s pohyblivou osou, na kterou se připevňují různé nástavce. Zvládne suroviny nasekat, šlehat, mixovat, naplátkovat apod. Lepší modely umí i smoothie.

Lepší práci rozhodně zastane robot s ramenem. Zdroj: Pexels

2. Systémy míchání

Při výběru robota je systém míchání dalším bodem, který musíte zhodnotit. První v řadě je středové míchání, se kterým se setkáte u všech robotů, kdy příslušenství rotuje kolem své osy. Ingredience ale nemusí být dokonale promíchané. Mnohem lepší je planetární systém míchání, kdy se nástavce v elipsové dráze otáčí podél okrajů mísy a zároveň i kolem své osy. Planetární systém je tedy určitě lepší.

 

 

3. Výkon jako důležitý parametr

Výkon vybraného přístroje je velmi důležitým parametrem. Udává, kolik ingrediencí dokáže robot bez problémů zpracovat. Čím vyšší příkon, tím vyšší výkon. Hodnota příkonu má být alespoň 500 W. Od 1000 W a výš už máte velmi dobrý přístroj a pro profesionální využití je vhodný přístroj s příkonem kolem 1400 W.

Kvalitní přístroje s větším výkonem zvládnou udělat víc práce a rychleji. Zdroj: Tefal

4. Počet rychlostí a ovládání

Kuchyňské roboty mají různý počet rychlostí, hlavně z toho důvodu, že různé ingredience vyžadují odlišné otáčky. Levnější přístroje mají tři až čtyři rychlosti. Dražší modely disponují klidně osmi rychlostmi. Některé jsou opatřeny pulzním spínačem, který se hodí na krátkodobý maximální výkon. Co se týká způsobu ovládání, obvykle jde o klasický knoflík na otáčení nebo páčku. Otáčení knoflíkem je určitě příjemnější, plynulejší a šetrnější k motoru přístroje.

5. Design přístroje, použitý materiál a zpracování

Kuchyňský robot je poměrně velký přístroj a jako takový často není uložený v kuchyňské lince, ale stojí na kuchyňské desce. Určitě tedy není na škodu, když nejenže dobře slouží, ale zároveň i dobře vypadá. Dnes se vyrábí designově velmi povedené modely v nejrůznějších barvách a vzhledech, které zapadnou do každé kuchyně. Samozřejmě není důležitý jen vzhled, ale i kvalita zpracování a použité materiály. Pamatujte, že nejlevnější modely jsou plastové, ty dražší a kvalitnější kovové (včetně vnitřních částí). Kvalitní materiály jsou také jednodušší na údržbu. Celokovové provedení robotů zvládne větší zátěž a tak rychle se neopotřebuje. Je ale dražší.

Není to nejdůležitější parametr, ale přesto má své místo ve výběru. Robot by měl vzhledově zapadnout do vaší kuchyně. Zdroj: Decoland

6. Bezpečnost

Na bezpečnost musíte myslet vždy, a proto by nezbytnou součástí každého robotu měly být bezpečnostní prvky. Do domácnosti s dětmi volte model s dětskou pojistkou, která zabrání spuštění přístroje při špatně nasazených nástavcích. Důležitá je i pojistka proti přehřátí. Přes všechny bezpečnostní prvky vždy myslete na to, že přístroj musí být uložen mimo dosah dětí, protože jsou u něj ostré nástavce, které by mohly někomu ublížit.

7. Objem nádoby

Pro domácnost s méně členy vám stačí menší nádoba s objemem 4 až 5 litrů. Početné rodiny potřebují objem kolem 7 litrů. Z materiálu u misek volte ideálně nerez nebo kov, které lépe odolávají a nepoškodí se tak snadno. Skleněné a plastové vydrží mnohem méně, pokud nejde o mísy ze skla odolného proti teplu. Za ty ale více zaplatíte.

Pro rodiny jsou vhodnější roboti s dostatečně velkou nádobou. Zdroj: Eta

8. Počet příslušenství

Takřka každý kuchyňský robot má jako součást příslušenství pracovní nádobu, metly na šlehání, hnětení, míchání, kotouče na krájení a strouhání. K lepším přístrojům získáte mlýnek na maso, strouhanku či ořechy. Dokoupit lze nástavec na výrobu těstovin, nástavce na odšťavňování a dokonce i na výrobu zmrzliny. Příslušenství lze koupit najednou s robotem, nebo dokupovat postupně.

9. Cena přístroje

Ceny kuchyňských robotu se pohybují v relaci od cca 3000 Kč za modely s nižším výkonem a se základními funkcemi. Za cenu, která se pohybuje kolem 7000 Kč získáte lepší výběr funkcí, regulaci rychlosti a větší výkon. Dražší modely nad 7000 Kč jsou ideální pro náročnější uživatele, který zastane více funkcí, včetně masomlýnku a odšťavňovače. Mají už vysoký výkon kolem 1200 W a hodí se na každodenní užívání. Nejdražší přístroje nad 12 000 Kč mají rozmanité funkce, vysoký výkon, který lze snadno regulovat, různé rychlostní stupně, také displej, časovač apod.

Cena se může vyšplhat opravdu vysoko. Ovšem i v nižších cenových kategoriích najdete povedené a kvalitní modely. Zdroj: Sencor

10. Myslete na správnou údržbu

Kuchyňský robot má být pomocníkem a ne zátěží, proto vybírejte takový přístroj, který nepotřebuje příliš náročnou péči. Zpracovává různé druhy potraviny, které mohou ulpívat na jednotlivých částech, proto je jednoduchá údržba zásadní. Tělo robota stačí otřít vlhkým hadříkem. Nástavce a různá příslušenství lze mýt v myčce nádobí. Součásti, které nepatří do myčky (především ostré části), řádně omyjte a nechte uschnout.

Nepodceňujte výběr kuchyňského robota

Výběr přístroje není radno podceňovat a rozhodně byste neměli vybírat jen podle ceny. Levný model nemusí mít ty správné funkce a dostatečný výkon. Myslete na to, že jednotlivé díly a nástavce by měly jít snadno vyměnit, na robotu musí být protiskluzové nožičky, aby se neposouval po lince a svou roli hraje i délka napájecího kabelu. Ideální délka je 1,2 metru. Počítejte také s hlučností. Vybírejte přístroj, který naplní vaše představy a zapadne do vaší kuchyně. Byla by škoda, kdyby kvůli špatnému výběru stál váš přístroj zbytečně v kuchyni a padal na něj prach.

 

5 vychytávek do vaší kuchyně


You must be logged in to post a comment Login