Kuchyně

Kuchyňské skříňky potřebují pravidelnou péči. Jak je správně ošetřovat?

Od   | 

Kuchyňské skříňky patří k těm dražším částem kuchyně. Pokud chcete, aby vydržely v dobré kondici co nejdéle, je důležité o ně správně pečovat. Podívejte se na několik tipů, jak je zbavit mastnoty, prachu a jiných nečistot efektivně a šetrně.

Před úklidem vyndejte všechno ze skříňky a vyčistěte ji i zevnitř. Zdroj: Pexels

Základním předpokladem úspěchu je pravidelnost. Jednou za čas byste měli skříňky vyklidit a pečlivě umýt, aby byly čisté a bez prachu. Dvířka a zásuvky udržujte pravidelně, celé skříňky umývejte alespoň jednou za několik měsíců. Nezapomeňte používat vhodné prostředky, protože stačí jeden malý škrábanec a budete ho mít před očima každý den. Ideální jsou měkké hadříky, houbičky a jemné kartáčky. Nepoužívejte drátěnky, abrazivní a kovové kartáče. Také se vyhněte příliš agresivní prostředkům, které by mohly povrch poškodit.

Pro mytí zvolte jemný, měkký hadřík.
Zdroj: Blum

Před velkým úklidem vykliďte skříňky

U běžného úklidu není potřeba vyklízet skříňky nikterak pečlivě. Obvykle jen lehce otřete povrchy a je to. Pokud se chystáte na hloubkovou údržbu, vyndejte všechno ven a odstraňte drobky a prach z míst, kde byste je možná ani nečekali. Vnitřky umyjte čistícím roztokem a měkkým hadříkem. Nezapomeňte na otevřené police, které pečlivě umyjte a nezapomeňte i na nádobí, které tu máte vystavené. Také si zaslouží umýt, zvlášť, když je pravidelně nepoužíváte.

 

Trendy jsou barevné dřezové baterie

 

Začněte u horních skříněk

Práci si usnadníte tím, že nejdříve vyčistíte horní skříňky. Pokud si je necháte až naposled, může z nich dolů, na vaše právě umyté skříňky, padat prach a nečistoty. Nejhorší prach a nečistoty můžete vzít ručním vysavačem, zbytek namočeným hadříkem v mycím prostředku. Odolné skvrny otřete neředěným univerzálním čisticím prostředkem, ostatní stačí umýt naředěným čističem. Než začněte používat jakýkoliv produkt, přečtěte si štítek na obalu a dodržujte všechny pokyny. Po umytí povrchy opláchněte čistým vlhkým hadříkem a osušte savou utěrkou. K mytí skel použijte roztok teplé vody s bílým octem nebo s jakýmkoliv prostředkem určeným na sklo.

Pravidelně odstraňujte mastnotu. Když to neuděláte, bude se usazovat a později je mnohem obtížnější ji z povrchů odstranit. Skříňky také příliš nenamáčejte, dřevu vysoká vlhkost nesvědčí. V případě větších a nalepených nečistot použijte velmi horkou vodu a místo jemně otřete hadříkem. Možná to budete muset několikrát opakovat, ale předejdete riziku poškození z přílišného drhnutí. Pokud je skvrna příliš odolná, zkuste smíchat díl teplé vody a díl sody a nanést na znečištěné místo.

S čištěním začínejte u horních skříněk.
Zdroj: Blum

Jak správně vyčistit nerezový dřez?

 

Dokonale čistá skleněná dvířka

Zvláštní péči vyžadují prosklené skříňky. Nastříkejte na měkký hadřík trochu čisticího přípravku a jemně otřete vnitřní a poté vnější stranu skla. Není vhodné stříkat čističe hned na sklo, protože by tekutina mohla kapat do rámu dvířek a ničit dřevo.

Citron je výborné leštidlo. Zdroj: Canstockphoto

Jak pečovat o různé materiály kuchyňských skříněk?

Nejběžnější materiály na kuchyňské skříňky jsou dřevo, laminát, termofolie a nerezová ocel. Obecná péče se pro jednotlivé materiály příliš neliší. Ošetření škrábanců a skvrn už ano.

Používejte jemný hadřík, který neponičí povrchy. Zdroj: Vileda

Dřevo

Používají se různé druhy dřeva, včetně javoru, třešně či břízy. Často jsou korpusy skříněk a dvířka polepeny dýhou nebo dřevovláknitou deskou v levnějších variantách. Dražší varianta zahrnuje použití masivního dřeva. Škrábance na dřevěných skříňkách zamaskujete krémem na boty nebo voskovou tyčinkou, která je určená k opravě nábytku. Dají se sehnat různé barvy. Velké škrábance už vyžadují profesionální opravu.

Laminát

Skvrny a nečistoty na laminátových skříňkách a dveřích s matnou a zrnitou texturou vyčistíte směsí jedlé sody a teplé vody. Nedrhněte nic násilím, soda je abrazivní a mohla by povrch poškodit. Na lamináty s lesklou texturou se soda nehodí vůbec. Povrchové škrábance zakryjete pomocí sady na opravu laminátových povrchů. Dají se zakoupit v různých hobby centrech nebo na internetu. Hluboké škrábance opravit nejdou, tam už je třeba výměna dvířek.

Termofolie

Termofolie je vyrobena z dřevovláknité desky, která je potažená vrstvou vinylu. Vzhledem k tomu, že vinylová vrstva je velice tenká, lze vytvářet složitější tvary a provedení než u laminátu. Lehké škrábance opravíte pomocí opravné sady na termofóliové skříně, ty hluboké opravit taktéž nejdou a někdy se oprava ani příliš nevyplatí.

Nerez

Nerez je velmi odolný, ale může se poškrábat nebo promáčknout. Povrchové škrábance lze vyleštit lehkým nylonovým hadříkem. Promáčkliny už jsou horší a často s nimi moc neuděláte.

Na většinu kuchyňských dvířek stačí jemný hadřík a voda s univerzálním prostředkem. Zdroj: Trachea

Myslete na úchytky

Úchytky, držadla, knoflíky, zapuštěné hrany apod. potřebují zvýšenou pozornost při úklidu. Nezapomeňte, že skříňky neustále otevíráte a zavíráte, takže budou úchyty notně ohmatané, i když to třeba na první pohled není vidět. Malé předměty nebo místa, kam se pořádně nedostanete, vezměte zubním kartáčem. Jednoduše ho namočte do čisticího roztoku a dejte se do práce. Za chvíli máte úchytky jako nové. Některé specifické materiály vyžadují opatrnější péči. Proto buďte opatrní a vyhýbejte se příliš agresivním a abrazivním prostředkům. Zejména dřevěné součásti nesprávnou péčí dost trpí. Kovové a nerezové druhy potřebují jemnou kombinaci mýdla a vody. Po umytí vyleštěte hadříkem z mikrovlákna. Na mosazné knoflíky platí pasta vyrobená z jedlé sody a citronové šťávy. Obnoví lesk a nepoškodí povrchovou úpravu. U komerčních čističů vždy zkontrolujte, zda jsou vhodné na materiál daného kování.

Úchyty vyžadují speciální péči. Zdroj: Blum

Naplánujte si úklid hned od rána

Ačkoliv jste možná schopni uklidit celou linku za hodinu, obvykle vyžaduje hloubkový úklid výraznější časové nasazení. Naplánujte si klidně celý den, abyste si mohli všechno v klidu udělat bez stresu a chvátání. Většina majitelů nechce vyměňovat každých pár let kuchyňské skříně a rozhodně ne kvůli špatné údržbě. Pravidelná a kvalitní péče je tak nesmírně důležitá, protože pomůže zajistit, aby kuchyně spolehlivě fungovala co nejdéle.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login