Kuchyně
Na dřezovou baterii už můžete mluvit. Neodpoví, ale udělá přesně co chcete!
V kuchyni několikrát za den oplachujeme potraviny, předmýváme nádobí, natáčíme vodu… Činností je nespočet a zpravidla při nich máme špinavé ruce. V posledních letech se na tento fakt soustředí řada výrobců a představují dřezové baterie, které můžeme ovládat dalšími způsoby než jen rukou.
Už pár let je možné některé kuchyňské baterie ovládat pomocí tlačítka umístěného na horní straně baterie. To můžeme stisknout zápěstím, loktem nebo malíkovou hranou. Pokud by toto řešení nestačilo, pak je k dispozici ještě tlačítko umístěné na přední hraně dřezu. To je praktické nejen pro kuchařku se špinavýma rukama, ocení to i děti. Ty sem totiž hravě dosáhnou a mohou ovládat vodu, jak potřebují.
O kvalitě kuchyňské baterie vypovídá mimo jiné i kartuše. Je schovaná v těle baterie, takže není vidět, a proto je zapotřebí se u prodejce ptát, z jakého materiálu je vyrobená a zda je možné ji vyměnit. Ideální je keramické provedení, jehož životnost je delší a které se tolik nezanáší vodním kamenem.
Je libo perlátor?
Úkolem perlátoru je smísit vodu se vzduchem. Vzniká dostatečný proud vody, přičemž ale té je kvůli příměsi vzduchu méně. Ušetříme jí až padesát procent. Perlátor může být už zabudovaný v baterii a být její pevnou součástí, nebo je možné ho vyměnit. Na trhu najdeme baterie, u kterých jemožné perlátor vyměnit bez pomoci speciálního nástroje. Jen běžnou mincí uvolníme bezpečnostní uzávěru a prvek vyměníme. Perlátor je možné také dokoupit samostatně a nainstalovat ho na stávající baterii. Cena se pohybuje od 150 Kč.
Výsuvná koncovka je praktická
Kromě estetické stránky, je výsuvná koncovka na kuchyňské baterií skutečně výhodná. Díky ní pohodlně omyjeme velké hrnce, napustíme kýbl mimo dřez, snadno umyjeme větší zeleninu… Délka výsuvné koncovky je až jeden meter, o navrácení do původní polohy se postará olověné závaží. Některé koncovky mají ještě možnost přepínání na spršku, a to dokonce se dvěma druhy proudů.
Vzhled a provedení
Vzhled kuchyňské baterie vybíráme podle typu kuchyňské sestavy. Do romantických interiérů, Provence stylu, venkovského vzezření jsou vhodné typy napodobující staré časy. Patří sem mosazné provedení a nejrůznější povrchové úpravy, jako patina, kartáčování apod. Baterie by měly být kohoutkové. Do moderně pojatých kuchyní volíme baterie se stejným nádechem, v chromovém provedení, nerezu apod. Sem se hodí pákové baterie, nebo termostatické. Jejich výhodou je možnost nastavení teploty vody, takže se uživatel neopaří a navíc ušetří vodu, protože nemusí dlouho hledat tu správnou teplotu. Ostatně některé typy pákových baterií mají výchozí pozici páky na spuštění studené vody. I tím se šetří, protože v naprosté většině nám k umytí a odmytí levnější voda stačí. Existují také modely, které mají tlačítko spuštění vody shora na hlavici, takže je možno ji pustit hřbetem ruky. To je výhodné, když má kuchařka špinavé ruce. Pokud by na baterii sáhla běžným způsobem, tak by ji celou zašpinila. V tomto případě je možné využít i bezdotykové typy, ty jsou ale pro domácí užití instalovány minimálně.
Zásadní je před koupí vědět, odkud přichází voda. Pokud potrubí vedete kuchyňskou linkou, pak potřebujete stojánkové provedení. Jsou -li trubky přiváděny zdí, pak hledejte nástěnné. Zde dejte pozor na rozteč rozvodů ve zdi. Existují dva typizované rozměry, a to 100 nebo 150 milimetrů.
Baterii, na kterou můžete promluvit jsme našli na Salone del Mobile v Miláně
Zdroj: Kludi, Franke, Grohe, Hansgrohe a Dornbracht, Kamera: Martin Sláma
You must be logged in to post a comment Login