Rady a tipy
Kuchyně skýtá pro děti spoustu nebezpečí, zabezpečte ji jednou provždy
Kuchyně patří mezi jednu z nejfrekventovanějších místností v bytě, ale zároveň také mezi nejnebezpečnější pro děti. V převážné většině totiž dojde k úrazům právě tady. Horké spotřebiče i ostré pomůcky jsou opravdu nebezpečné nástroje, s nimiž by děti neměly vůbec přijít do kontaktu.
Nejdříve plánujeme kuchyni, potom vybavujeme a ladíme ji tak, aby byla praktická i vkusná. Málokdy však myslíme na bezpečnost našich ratolestí. Zaměřit bychom se na ni přitom měli i přesto, že doma máme zatím jen malé miminko.
Spotřebiče dokážou ublížit
Velké nebezpečí představují kuchyňské spotřebiče. Zejména pak vařicí plotna nebo dvířka od trouby. Co se týče varné desky, měli bychom se snažit, pokud je to možné, vařit především na zadních plotýnkách, kam se dítě dostane hůře. Dnešní varné desky naštěstí disponují elektronickými zámky, které odblokujeme stisknutím a držením tlačítka, dokud se zámeček neodemkne. Výrobci dokonce přišli na trh s novinkou, kdy je možné z varné desky ovládací magnetický knoflík jednoduše vzít a schovat. Dvířka od trouby však dokážou také pořádně ublížit, a proto bychom měli vybírat troubu, která má až trojité zasklení otevíracích dvířek, ale i zabudovaný elektronický, či mechanický zámek. Mechanický zámek představuje západku, která se musí nadzvednout, pokud chceme dvířka trouby otevřít. Existují také trouby s reflexním sklem, které zůstává během pečení na dotyk pouze vlažné, nikoliv horké.
Zabezpečte nábytek
I přesto, že se nábytek jeví jako neškodný, vzpomeňte si na nechtěně přiskřípnuté nebo přivřené prstíky do dvířek. Skvělým řešením je mechanické dobržďování veškerých zásuvek, dvířek, i kontejnerů, které zabrání nejen nenechavým prstům, ale také se zavírání stává téměř neslyšitelné. Do komod, které jsou dětem na dosah neuschovávejte ani žádné ostré předměty, které by napáchaly horší úrazy, než jen přiskřípnuté prsty. Pokud jste však nuceni ostřejší předměty ukládat do skříněk, do kterých se dítě dokáže hravě dostat, pořiďte si speciální západky, které se musí nejprve odblokovat a až poté lze skříňku nebo zásuvku vysunout. Pamatujte však, že ostré nože by měly být uschovány mimo dosah dětí, pokud možno v kvalitním a stabilním stojanu.
Aby podlaha neklouzala
Kluzká podlaha může přichystat řadu nepříjemných zranění nejen dětem, ale i dospělým. V kuchyni bychom měli volit takovou podlahu, která příliš neklouže, pokud na ni vylijeme vodu, nebo nám ukápne kus oběda. Nezapomeňte z kuchyně odstranit také všechny dekorativní rohožky nebo koberečky, které se mohou srolovat, nebo o ně jednoduše zakopnete.
Chemikálie pryč
Spousta z nás v kuchyni uschovává také nejrůznější chemikálie, saponáty nebo přípravky na vyčištění kuchyně či odpadu. Často také v kuchyni zůstávají léky, které uchováváme v ledničce. Tyto potřeby by se neměly rozhodně dostat na dosah dětí. Umístěte je tedy tam, kam dítě nedosáhne.
Opatřete zásuvky
Tato rada platí pro všechny místnosti stejně, nicméně právě v kuchyni najdeme zásuvek asi nejvíce. Dítě by se k zásuvce sice nemělo vůbec dostat, jenže v reálném životě je to téměř nemožné. Všechny neobsazené zásuvky proto opatřete plastovým krytem nebo záslepkou, která zabrání malému uličníkovi strkat do ní prsty, ale i jiné, nebezpečné předměty.
Zrádný odpadkový koš
O odpadkovém koši si myslíme, že nepředstavuje žádné nebezpeční, ale opak je pravdou. Odpadkový koš bychom měli umístit tam, kde nebude na dosah malého dítěte, kterého právě tento předmět láká nejvíce. Stačila by chvilka nepozornosti a dítě by si mohlo ublížit například o ostré, prázdné obaly, nebo střepy z rozbitého nádobí, které jste večer vyhodila.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login