Kuchyně
Kuchyň i jídelna ve stylu provoněné Provence
Jih Francie, lány levandule, azurové pobřeží Středozemního moře – Provence. V dnešní uspěchané době spousta lidí hledá klid alespoň mezi zdmi svého obydlí, které se snaží upravovat do takových stylů, jež jsou schopny harmonickou, idylickou i zklidněnou atmosféru navodit. A právě jedním z těchto stylů je i styl provensálský.
Co je to styl Provence?
Provensálský styl se promítá do typických a tradičních francouzských venkovských stavení a zasahuje přibližně až do roku 1800, kdy začal vznikat z takzvaného francouzského palácového stylu. V hlubší podstatě má elegancí a s nádechem nostalgie poukázat na každodenní poklidný život na venkově. Styl Provence nachází inspiraci v přírodě, častým motivem jsou proto květiny. Je útulný, rustikální a nejčastěji využívá světlých, pastelových a krémových barev, které mají evokovat syté barvy vybledlé od slunce.
Společné znaky provensálské kuchyně a jídelny
Je nasnadě, že kuchyň i jídelna by spolu měly určitým způsobem ladit. Základem tohoto francouzského stylu jsou přírodní barvy, hlavně bílá, béžová, šedá, fialová, zelenkavá, modrá nebo hnědá. Všechny ve světlých, pastelových odstínech. Dále jsou důležité materiály, zde převažuje dřevo a kámen, ale ani kov, proutí, textil nejsou cizími hosty. Co se týká podlahy, tak bývá většinou ze dřeva nebo také z kamene či keramické dlažby. V současnosti se hojně v těchto interiérech využívají i lité kamenné koberce. Kámen a dřevo jsou vhodné rovněž k obkladu stěn, například kuchyňské linky. Místo najdou také správně laděné stylové tapety. Textilní dekorace podléhají zejména květinovým vzorům a nábytek je často masivní, ve světlých barvách a opatřený patinou, ať už způsobenou zubem času nebo pomocí různých technik. Vhodné je myslet i na zásuvky a vypínače, ty by měly být kulaté a z porcelánu, tak aby v interiéru nebyly rušivým elementem.
Kuchyň à la Provence
Provensálská kuchyň je ve své podstatě rustikální venkovskou kuchyní. Samotná pracovní deska může být kromě kamene zhotovena třeba i z tvrdého dubového dřeva, ale opatřeného několika nátěry matného laku, které zajistí odolnost proti opotřebení. Vhodné je také zvolit větší nebo dvojdílný keramický dřez. Často dnes využívané nerezové dřezy by v takovém interiéru kuchyně nemusely působit věrohodně. Pokud chceme všechno dokonalé, je důležité myslet i na vodovodní baterii, těmto prostorům sluší zejména ty mosazné. Otevřené police budou v provensálské kuchyni jako doma, a pokud na ně umístíme často používané nádobí, není proč se bát prachu. Samotné nádobí je dobré volit keramické, porcelánové, ze skla či dřeva nebo plechu. Zdi mohou být klidně cihlové a neomítnuté nebo i výše zmíněné, kamenné. Sporák je dobré vybrat široký, tak aby evokoval krb, který byl v původních kuchyních Provence.
Jídelna à la Provence
Základem provensálské jídelny je hlavně kvalitní dřevěný nábytek. Zpravidla je v těchto prostorech nejvíce uplatňován nábytek bílé barvy a často s patinou. Středobodem jídelny by měl být bílý, masivní jídelní stůl, většinou se lněným ubrusem. Také bílé, masivní židle nebo, pokud je dostatek prostoru, lavice s textilními podsedáky, opět laděnými do tohoto stylu, s květinovým vzorem a z přírodní tkaniny. Důležité jsou i příborníky, komody, kredence nebo vitríny, které jsou tady jako doma. Rozhodně zde nejde o určitý druh minimalismu, ale spíše o užitek z celého prostoru. Pro jídelnu jsou také podstatné dekorace, jako jsou malované květináče, místo nich lze ale využít i plechových kbelíků. Dále proutěné ošatky na pečivo, zeleninu a ovoce nebo aromatické svíčky, řezané květiny ve vázách nebo čerstvé bylinky. Dekorace by však měly být účelné a hlavně plnit svoji funkci, protože venkov není ani tak o parádě, jako spíše o užitku a funkčnosti.
Zařizování: rady a tipy
Kuchyně tvaru U
Nejčastěji používaným a realizovaným tvarem kuchyně v provensálském stylu je tvar U, který umožňuje i dostatek prostoru pro pohyb v kuchyni. Je tedy pohodlný a nejvíce blízký venkovským kuchyním.
Prošmejděte bazary
Nový rustikální a masivní nábytek není levnou investicí. Často se však dá najít nepřeberné množství pokladů i v různých bazarech. A pokud vám jde o oprýskanost starého nábytku, tak ta není v provensálském interiéru ničemu na škodu, spíše naopak.
Z jakého materiálu zvolit pracovní desku
Žulou rozhodně nic nezkazíte. V kuchyni odolá ostrému noži i rozpálené pánvi. Kamenný vzhled bude jen ku prospěchu věci
Patinujte
Technika patinování je vlastně určitý způsob poškozování hlavně nového nábytku. Dochází k narušování povrchové úpravy například kartáčováním nebo pomocí smirkového papíru. Možností je však několik. Cílem patinování je navodit u nového nábytku vzhledu několikaletého opotřebení.
Myslete na doplňky
Doplňky nejsou v provensálském interiéru ničím neobvyklým, spíše by se na ně nemělo zapomínat. Neměly by chybět různé mísy a misky, talíře, hrnky, džbány, smaltované nádoby, doplňky z tepaného železa, bílý porcelán či předměty ze dřeva. Místnosti mohou zdobit kovové lustry, různé lucerničky, nástěnné hodiny, proutěné koše a košíčky, plechové konvičky a věšáčky. V kuchyni a jídelně bychom neměli postrádat chňapky, závěsy, ubrusy, prostírání, utěrky i podsedáky, a to s jemným, často květinovým vzorem, a hlavně v přírodních barvách.
Hlavně květiny
Na ty nezapomínejte. Jsou nedílnou součástí tohoto stylu. Zejména levandule, také slunečnice nebo hortenzie, břečťan a rozmarýn. Ozdobu mohou dělat jak řezané ve váze, tak i jako motiv na jiných doplňcích. Provence je pevně spjata s přírodou, a tak tu mají květiny i další přírodní materiály své nezastupitelné místo.
Provence v bytě
Provence je zpravidla styl, který se hodí hlavně do venkovských domů, starších domů nebo prostě domů. Pokud toužíme po kousku francouzského venkova i v bytě, není to až takový problém, jak se může zdát. Ubrat bychom však ale měli na zdobnosti, až přílišném množství doplňků a masivního nábytku. Do bytu se hodí spíše odlehčené verze nábytku a ani s kamenem by se to nemělo přehánět.
Fotogalerie:
Navrhněte si správně svou kuchyni
You must be logged in to post a comment Login