Zahrada

Které květy nám rozsvítí zahradu v srpnu?

Od   | 

Je to obraz, který se opakuje na všech skalkách a záhonech méně zkušených zahrádkářů. Po odkvětu jarních rostlin rozkvete většina trvalek, následují letničky a v srpnu jako když utne. Chryzantémy a astry ještě nekvetou, jiřiny teprve začínají, levandule je už ostříhaná, floxy nabízí poslední uvadající květy a celkově je na záhon smutný pohled. Tak to ale vůbec nemusí být!

Vybírejte dlouhokvetoucí květiny nebo ty, které v srpnu rozkvétají. Které květy nás tedy překvapí v srpnu v plné parádě?

Lilie – symbol nevinnosti

U lilií si můžete vybrat z nepřeberného množství druhů a kultivarů a nikdy nešlápenete vedle. Sázíme je v půlce září do trojnásobné hloubky, než má cibule průměr. Vybíráme slunné stanoviště s dobře propustnou půdou a v době vegetace dobře zaléváme.  Prospěje jim mulčování, které pomůže udržet v hlíně vlhkost, aniž by bylo potřeba rostlinu přelévat. Lilie rozkvétají od jara do podzimu, ale mnoho druhů a odrůd kvete nejbohatěji právě v koncem července a v srpnu.

Bílé lilie symbolizují nevinnost a proto se používají do svatebních vazeb.

Tak jako slunečnice každý den…

Symboly léta, slunce a pohody už nemusí být jen ony víc než dva metry vysoké letničky, slunečnice koupíte i v malých odrůdách a dokonce je seženete jako trvalky, záleží proto jen na vás, kterým dáte přednost. Jisté je, že vám poděkují ptačí obyvatelé vaší zahrady, kteří semínka milují. Ve váze vám tato krásná květina s minimálními nároky vydrží až 14 dní. Pokud se pustíte to pěstění klasických vysokých slunečnic, nezapomeňte na dobrou oporu. Když hlavní květ ustřihnete, podpoříte opětovné kvetení.

Květy slunečnic se otáčí za sluncem

Divizna velkokvětá – okouzlující léčivka

Naše babičky z jejich květů vařily čaj, vynikající na rýmu, ale i když opomeneme jejich léčivé vlastnosti, skupina divizen bude vypadat na prostornější zahrádce impozantně. Vysazuje se brzy na jaře a snese i chudší půdu a sušší stanoviště, hlavně, aby bylo dostatečně slunné.

Divizna velkokvětá je účinná léčivka i krásná rostlina.

Pro krásné květy ve stínu

Ploštičník hroznatý rozkvétá koncem srpna a rovněž jde o léčivou rostlinu. Říká se mu také stříbrná svíce. Je volbou pro ty, kteří potřebují osadit vlhká a stinná místa, právě tam se mu totiž na rozdíl od většiny jiných kvetoucích rostlin bude dařit.

Založte si vřesoviště

Různými kultivary vřesů a vřesovců si můžete zajistit doslova paletu barev na vaší pozdně ltní zahrádce. Všem shodně se bude dařit v suchu a na plném slunci. Potřebují kyselou a propustnou půdu, jinak se jim nebude dobře dařit. Nejlépe vyniknou ve skupinách.

Vřesy a vřesovce kvetou v mnoha barvách.

Krásky, co nesnesou mráz

Jsou stálicemi našich zahrad. Mají tolik kultivarů, že je botanici museli rozdělit do deseti základních skupin. Jejich hlízy se sází v dubnu a rostliny nejsou nijak náročné. Řeč je o jiřinách, královnách pozdního léta a raného podzimu. Sázejte je na slunná, chráněná stanoviště a dopřejte jim dost prostoru. Po odkvětu je třeba hlízy vyjmout a uskladnit na bezmrazém místě.

Růžová je jednou z typických barev jiřinek.

Levandule pozdního léta

Milujete levandule, ale vadí vám že v srpnu již bývají odkvetlé? Pořiďte si perovskii lebedolistou. Je to nanáročná trvalka, hezky voní a levanduli připomíná. Navíc ji skoro nemusíte zalévat. Nové keříčky sázejte na jaře, dopřejte jim dostatek prostoru.

Květy perovskie voní podobně jako šalvěj.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login