Články
Které bylinky vám doma porostou v průběhu celého roku?
Také dáváte přednost čerstvým bylinkám před těmi sušenými? Během léta zdobí váš balkon, terasu či zahradu keříky bazalky, máty, ale i meduňky a dalších? Tyto bylinky nejen, že hezky voní, ale také dodají chuť teplým i studeným pokrmům. A my pro vás máme tip na bylinky, které můžete pěstovat klidně i v zimě. A to doma v kuchyni.
V bytě je vhodné pěstovat bylinky, které vydrží pěstování venku v zimě po dobu několika let. Tyto bylinky jsou nenáročné a vypěstovat je zvládne i začátečník. Bylinky je vhodné umístit na okenní parapet, kde bude dostatek světla. Potřebovat budete kvalitní zeinu a vhodný truhlík. Bylinky si můžete dovolit pěstovat i v chladnější místnosti, pro růst jim bude stačit rozmezí 15 až 20 stupňů. V noci by však tyto teploty neměly klesnout pod 10°C.
Bylinky v zimě zalévejte vlažnou vodou v průběhu rána, někdy je můžete orosit. Bylinky tak zbavíte prachu, který je zatěžuje. S případným přihnojováním vyčkejte až do jara. Některé z nich můžete vrátit na zahradu či terasu.
A které bylinky můžete pěstovat v zimě?
Pažitka
Pokud nechcete pěstovat pažitku ze semínek, můžete si proces pěstování urychlit. A jak? Pokud ji pěstujete na zahradě, ještě před prvními mrazy ji sestříhněte – a část trsu vyryjte. Aby bylo pažitky dost, měli byste vyrýt kolem 20 cibulek. Na dno truhlíku je vhodné umístit drenážní vrstvu. Tu může tvořit písek, keramzit nebo štěrk. Dále budete potřebovat kvalitní zeminu. Pažitku sázejte stejně hluboko, jak rostla ve vašem záhonu.
Pažitku je vhodné postavit na světlé místo, ideálně na parapet. Nikdy neřezejte celý trs najednou – pokud máte větší spotřebu, je vhodné pažitku zasadit do více truhlíků a postupně ji zpracovávat.
Kadeřavá petrželka
Ještě před prvními mrazy vyryjte ze svého záhonu zhruba 5 rostlin kadeřavé petrželky. Rostlinám nechte jen středové lístky. Petrželku sázejte do většího květináče, opět použijte kvalitní zeminu a drenážní vrstvu. Květináč postavte na světlé místo, zavlažujte dle potřeby tak, aby byl substrát vlhký. Během jedné zimy můžete přirychlenou nať seřezávat 3krát až 4krát.
Řeřicha setá
Pokud hledáte způsob, jak můžete svému tělu dodat spoustu vitaminů pomocí bylinky, kterou vypěstujete doslova během pár dní, doporučujeme vám řeřichu. Ta se pěstuje ze semínek, která je třeba zasít hustě. Místo květináče si vezměte plochou nádobu – ideální je miska či polystyrenový tácek. Tuto nádobu naplňte vatou, případně substrátem. Na ten nasypte semínka a opatrně zalijte vodou. Semínka klíčí velmi rychle. Vlhkost semen je třeba udržovat.
Meduňka
Meduňka je vytrvalá bylina, která se hodí nejen na vaření čaje, ale také na dochucení drůbeže si vepřového. Skvěle chutná také v ovocném salátu. Meduňku můžete pěstovat také na parapetu. Ve chvíli, kdy nebude půda zmrzlá, vyryjte menší trs meduňky a zasaďte jej do většího květináče. Pokud chcete meduňku pěstovat doma jen v průběhu zimy, není třeba ji přihnojovat. Pokud bude doma celoročně, je ideální hnojit od února – a to každé dva týdny.
Rozmarýn
I rozmarýn můžete pěstovat doma. Tato bylinka však nemá ráda stín, mnohem lépe je jí na světle. Nejvíc se jí bude dařit na parapetu, je třeba použít propustnou až písčitou půdu. Rozmarýn nemá rád přemokření, i proto ji stačí zalévat jen málo a opatrně.
Tymián
Tymián je bylinkou náročnější na pěstování, přesto to můžete zvládnout i doma. Květináč je vhodné umístit na místo, které je orientované na jih – ideální je přímé sluníčko a dostatek živin. A to v podobě kvalitní zeminy a občasného přihnojování. Při zalévání si dejte pozor, abyste zeminy nepřelili.
Trendy je černý dřez i baterie. Které vybrat?
You must be logged in to post a comment Login