Kuchyně

Kromě laminátu nebo dřeva můžete mít pracovní desku v kuchyni i z keramiky, žuly nebo skla. Který materiál je nejlepší?

Od   | 

Kuchyňská deska by měla být nejen hezká na pohled, ale především by měla být z odolného, kvalitně zpracovaného materiálu. Při jejím výběru proto klaďte důraz na odolnost proti opotřebení, mechanickému poškození a na funkčnost. Podíváme se na výhody a nevýhody nejčastěji používaných materiálů.

Na trhu si můžete vybírat z nespočtu různých materiálů. Víte však, jak vybrat ten, který bude ideální právě do vaší kuchyně? Ačkoliv se v současnosti těší velké oblibě laminát, který je finančně nejdostupnější, jsou i jiné materiály, které mohou potěšit nejen svojí krásou, ale také funkčností. O tom, jaké výhody a nevýhody jednotlivé materiály mají, vám dnes řekneme.

Laminát se řadí mezi klasiku           

Mezi nejčastěji používané pracovní desky patří ty, které jsou vyrobené z laminátu. Na dřevotřískovém jádru je nalisována vrstva tvrzeného vysokotlakého laminátu, který má zaoblenou přední hranu. Jde o materiál s vysokou tepelnou odolností, nemluvě o jeho nízké pořizovací ceně. Pracovní desky z laminátu jsou vyráběny nejčastěji v tloušťce 38 mm – v různých dekorech dřeva ale i kamene. Stejný materiál můžete použít také jako obkladovou desku kuchyně místo klasických dlaždic. Materiál je snadno udržovatelný a dobře odolává octu, oleji, ale i přírodním kyselinám. Laminát má však i svoje nevýhody, mezi které patří například snadné poškrábání nožem, přičemž se do pracovní desky může snadno dostat voda. A vzhledem k tomu, že je jádro vyrobeno z dřevěných třísek, může deska nabobtnat. Proto musíte dbát na precizní montáž a dřez je třeba umístit shora. 

Laminát je vyhledávaný díky dobrým vlastnostem i příznivé ceně. Zdroj: Kuchyně Schüller

Masivní dřevo

Pokud milujete dřevo, bude pro vás vhodnou volbou dřevěná pracovní deska. Ta se vyrábí z lamel slepených do desky o rozměrech 600 mm (hloubka), 1225 mm (délka), 150 mm (hloubka), 4000 mm (délka). Pro tento účel se obvykle používá tvrdé dřevo, jako je dub nebo buk. Desky se lepí vodovzdorným lepidlem, pracovní deska je ošetřena voskem nebo olejem. Povrch masivní pracovní desky je třeba ošetřovat pravidelně. Dřevo má však i svoje nevýhody. Ačkoliv jej můžete v případě poškrábání znovu přebrousit, hrozí vám mnohem větší riziko poškození vodou. Na masivní dřevo rovněž nemůžete pokládat ani teplé hrnce. Časem může dřevo změnit také svoji barvu, pak je vhodné desku znovu přebrousit a přelakovat.

Žula, mramor a další přírodní kameny 

Pokud chcete, aby byla vaše kuchyňská pracovní deska opravdu originální, je přírodní kámen nejlepší možnou volbou. Na výrobu kuchyňských desek se používá nejčastěji žula, která je velmi pevná a tvrdá, má i nízkou nasákavost. Je proto odolná vůči tekutinám, a to i chemickým přípravkům. Bez problémů na ní můžete postavit rozpálený hrnec nebo pánev a neublíží ji ani ostrý nůž. Vekou výhodou je také snadná údržba, bude vám stačit voda, případně saponát. Povrch desky je opatřen impregnací, kterou je vhodné dvakrát ročně opakovat. Jedinou „nevýhodou“ je vyšší pořizovací cena – ta se může pohybovat od 15 tisíc do 100 tisíc korun. Záleží na konkrétním materiálu, tvaru desky, výřezech apod. Tuto vysokou cenu však vykompenzuje fakt, že vám deska vydrží celý život. Na pracovní desku se používají i další přírodní kameny, jako například mramor, křemen, břidlice a další. Jejich vlastnosti také odpovídají vysokému zatížení v kuchyni, cena patří také k vyšším. Vybírejte je tedy zejména srdcem, zkrátka, který kámen je vám bližší, ten si pořiďte.

Na žulovou desku můžete položit rozpálený hrnec i pánev. Zdroj: Granit Holec

Umělý kámen

Velkou výhodou umělého kamene je nejen jeho odolnost vůči opotřebení (neporézní materiál, voda jej nepoškodí), ale také možnost různě jej tvarovat. Hodí se tedy i to atypických kuchyní. Vybírat si můžete z desítek různých odstínů umělého kamene. Lze jej řezat, různě opracovávat, při vysoké teplotě je dobře tvarovatelná. Povrch takto vyrobené pracovní desky je teplý, příjemný na dotek a skvěle se udržuje. Z téhož materiálu lze vyrobit také dřez s odkapávací plochou. Oproti přírodním kamenům na ně nelze pokládat rozpálený hrnec nebo pánev a patří k finančně náročnějším materiálům.

Kuchyňská pracovní deska z technistonu v barvě briliant black.

Umělý kámen má skvělé vlastnosti. Zdroj: Technistone

Sklo

Skleněnou pracovní desku jen tak neuvidíte, přesto si ji můžete pořídit. Sklo je nadčasový materiál, s nímž se setkáváme v interiérech každého z nás. Jde o hygienicky nezávadný a neporézní materiál. Díky tomu na něm můžete krájet cokoliv, co vás jen napadne. Při špatné manipulaci se může sklo na hranách desky odštípnout. Velkou výhodou je však odolnost vůči škrábancům a vysokým teplotám.

Nerezový plech

Nerezový plech se dříve používal zejména v kuchyních restaurací a v různých dalších stravovacích zařízeních. To samo o sobě vypovídá o jeho vhodnosti použití. V současnosti má své místo i v soukromých interiérech. Za nevýhodu však vidíme jeho vysokou pořizovací cenu, ale i případnou údržbu. Nerezový plech vyžaduje časté leštění.

Nerezovou kuchyň Ego od firmy Abimis oživují pop artové obrazy.

Z nerezu může být celá kuchyně. Zdroj: Abimis

Pracovní desky z keramiky

Keramický materiál známe všichni dobře z obkladů a dlažeb, které se používají v koupelnách, na chodbách, případně venku na balkonech a terasách. To vše svědčí o jeho dobrých vlastnostech – keramika je pevná, odolná, neporézní a velkou předností je široká škála barev a dekorů. Bylo jen otázkou času, kdy budou výrobci schopni vyrobit dostatečně velkou desku, která postačí na pracovní plochu. Tedy nevznikne plocha se spárami, ale jednolitá deska. V nabídce jsou tří metrové kuchyňské desky, které se přesným zaměřením a laserovým řezem přesně vytvarují do požadované kuchyně.


You must be logged in to post a comment Login