Zahrada

Krok po kroku: jak se po zimě zbavit mechu v trávě

Od   | 

Co dělat v karanténě? Vymazlete si trávník a zbavte ho otravných mechů. Krásné místo pro brzké zahájení grilovací sezony se bude po tomto poněkud nešťastném způsobu předjaří jistě víc než hodit.

Opravdu silné zamoření trávníku mechem lze řešit vápněním či dalšími chemickými cestami. Zdroj: Pixabay

Máte kvůli aktuální situaci více volného času než obvykle? To je dobře, vaše zahrádka se vám za péči velmi dobře odmění a v létě si na ní budete moci částečně vynahradit se svojí rodinou nepodařené jaro.

Letošní zima přála mechu

Kde všude se nám na zahradě po letošní vcelku teplé zimě rozmohl mech? Nejspíš v místě, kde už trávník tak jako tak přestával být v nejlepší kondici. Byl řídký, na podzim se v něm možná neuchytila tráva pro dosev a je-li tam navíc stín a drží se tam víc vlhkosti než jinde, mech je takřka stoprocentně nevítaným hostem tohoto místa. Přinášíme šest bodů, které když v klidu a poctivě projdete a zrealizujete, po mechu nebude ani památky.

Vyberte správné nástroje

1) Vertikutujte nebo separujte, březen je na to ideální čas. Pokud jste si každý rok chtěli koupit pěkný elektrický vertikutátor a vykašlat se na tu ruční dřinu, udělejte to právě teď, kdy máte čas si na internetu porovnat recenze různých přístrojů. Ideální bude kombinovaný válec, tedy ten, který disponuje jak noži, které prořezávají trávník a napomáhají tak jeho provzdušnění a odnožování, tak drátky, které vyčesávají právě plsť a mech.

2) Po vertikutaci a vyčesání mechu ihned holá místa dosijte směsí určenou na dosev či travní záplaty, ať již na stejném místě nedáte podruhé mechu šanci. Zalívejte tak, aby tráva dobře vzešla, ale pozor na přemokření, to by jen znovu podporovalo růst mechu.

V březnu vertikutujte, zdroj: Hecht

Nemulčujte příliš často

3) Po sečení trávy dbejte na to, aby na trávníku posečená tráva nezůstávala. Pokud máte na pozemku jen náznak problému s mechy, raději nemulčujte, nebo alespoň ne často. Mulčování může podporovat okyselení půdy a přispívat k růstu mechů.

4) Dopřejte trávníku dostatečnou výšku. Sečením příliš nakrátko ho oslabujete, trávník řídne a mech bují.

Trávník nesekejte příliš nízko, ale nechte ho povyrůst. Zdroj: Pixabay

Použijte přiměřeně chemie

5) Opravdu silné zamoření trávníku mechem lze řešit vápněním či dalšími chemickými cestami,  ale jednodušší, šetrnější, pohodlnější a pro menší škody dostačující bude hnojení trávníku speciálními hnojivy proti mechům. Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.

6) Prosvětlete. Někdy může pomoci, když trochu snížíte výšku příliš bujného vysokého plotu či jej u země trochu prostříháte, nebo prořežete hodně hustý stínící strom. Kde je víc slunce a drží se méně vody, tam je také méně mechu.Pokud to nejde, zvažte v těch místech náhradu trávníku nějakou půdopokryvnou rostlinou. Přebytek vody je možné kanálkem odvádět pryč.

Odměnou za péči vám bude krásný pohled na upravenou zahradu. Zdroj: Canstockphoto

Velmi výrazně rozšíření mechu potlačí, když jej po zimně z trávníku vyčešeme, místa, kde je tráva řidší, dosijeme a trávník přihnojíme, abychom podpořili jeho růst a tím potlačili návrat mechu. Mech můžeme velmi účinně bez větší fyzické námahy odstranit z trávníku vyčesávačem neboli separátorem, který je dodáván jako příslušenství rotačního kypřiče půdy. Ocelové pruty separátoru veškerý mech vyčešou snadno a rychle. Pokud vyčesávač nemáme, nezbude než vzít železné hrábě a mech pořádně vyčesat vlastními silami.

Nemáme-li vyčesávač, pak nezbude nic jiného, než vzít vidle a mech jimi odstranit. Zdroj: Pixabay


You must be logged in to post a comment Login