Inspirace
Vítězem 2019 v soutěži German Design Award se stalo půvabné křeslo Chips od české návrhářky Lucie Koldové
Letošní novinka značky TON, kterou navrhla česká designérka Lucie Koldová, slaví svůj první titul. Po zájmu odborníků i veřejnosti po představení prototypu v rámci projektu Das Haus na IMM Cologne a finálního modelu na Salone del Mobile, ocenila jeho tvary mezinárodní soutěž German Design Award. Lounge křeslu Chips udělila titul Winner 2019.
„Velmi originální design, založený na typickém tvaru bramborového lupínku, je hlavně komfortní, a to díky velkorysým rozměrům čalounění a opěradla. Tento netradiční nápad byl vyroben velmi důsledně a společně s barevnými variantami vytváří perfektní efekt,“ uvedla v hodnocení odborná komise.
„Pro nás byla práce na Chipsu výzvou. Nejen proto, že vznikl v poměrně krátkém časovém horizontu necelého roku, ale technologicky jsme museli vyřešit spoustu detailů, aby byl produkt nejen krásný, ale hlavně plně funkční. Jsme rádi, že to byl pro porotu také jeden z aspektů titul udělit,“ reagoval na výhru marketingový ředitel TONu Jan Juza.
Tvar bramborového lupínku vyniká při pohledu na opticky lehký, avšak záměrně předimenzovaný opěrák z perforované textilie, který je orámovaný ručně ohýbaným dřevem. O komfort při sezení se stará masivní sedák očalouněný taštičkovými pružinami a PUR pěnou, stejně tvarovaný taburet a ergonomický variabilní polštář.
„Když jsem na produktu pracovala, nebyla jsem si jistá, zda bude moct technologií ohýbání dřeva vzniknout. Moc mě potěšilo, když jsem zjistila, že to pro TON nebude problém,“ konstatuje designérka Lucie Koldová.
Křeslo propojilo rukopis designérky, který formuje převážně práce se svítidly, a fascinující technologii, která se v Bystřici pod Hostýnem používá od roku 1861. „Lounge křeslo má být již od pohledu pohodlným objektem, proto Chips staví na měkkých křivkách. Je to solitér s vlastním charakterem a příběhem. Oproti klasické židli má být trochu sexy,“ dodává ke křivkám produktu designérka.
Kromě tvarů je novinka zajímavá také výrobním postupem, technologií ručního ohýbání dřeva. „Vnímám ji jako tanec, při němž vzniká malé dílo,“ uvedla Koldová. Proces začíná napařováním bukových hranolků ve speciálních kádích, kde setrvávají dle svého průměru několik hodin. Ohýbači je následně vkládají do formy a přiloží na ně pasnici. Ta přebírá tlak dřeva a umožní mu vzít na sebe zvolený tvar. Dřevo se následně suší, několik týdnů klimatizuje ve speciální místnosti, kompletuje, barevně moří a lakuje. Vše pod jednou střechou TONu.
Letošní ocenění v soutěži German Design Award není pro značku jediným. V minulosti jej získala například také pro křeslo z kolekce Alba či židli a barovou židli Leaf. Slavnostní vyhlášení tohoto ročníku se uskuteční 8. 2. 2019 během veletrhu Ambiente ve Frankfurtu.
Křeslo Chips jsem zařadili i do sestřihu z milánského veletrhu nábytku Salone del Mobile 2018
You must be logged in to post a comment Login