Inspirace

Krbová kamna a kotle na tuhá paliva: Hudba minulosti nebo i dnes ideální řešení?

Od   | 

Příjemné teplo a kouzelná atmosféra jsou přesně tím, co dodává na přitažlivosti krbům. Nezanedbatelná je rovněž jejich estetická stránka, neboť krbové těleso umí byt zkrášlit, navíc se jedná o skutečný módní hit. Ještě mnohem důležitější jsou však jeho praktické stránky, kdy dokáže výrazně snížit výdaje na topení.

Nezapomeňte, že kolem krbových kamen vzniká nepořádek. Proto zvolte na podlahu materiál, kterému nevadí žhavé uhlíky, popel a pod. Zdroj: Ptáček

Zimu doma opravdu nikdo z nás mít nechce, vždyť co je příjemnějšího než přijít po celém dni do útulně vyhřátého bytu. Jenže ceny energií velí spíše opak. Krb či krbová kamna představují ideální řešení, ovšem i v tomto případě je potřeba nejprve vše dobře naplánovat.

Správným výběrem vše začíná

Než se vydáte koupit první krbová kamna, která se vám zalíbí svým designem, udělejte pár kroků navíc a zajděte za odborníkem. Ten totiž dokáže vypočítat výkon, jaký by měla kamna či krb splňovat s ohledem na velikost vytápěného objektu. Další otázky, na které si musíte odpovědět, se týkají využití krbových kamen nebo krbu. Zcela jiné parametry se hodí do víkendového zázemí v podobě chaty či chalupy než do rodinného domu, kde bude sloužit po celou topnou sezonu, buď jako doplňkový zdroj vytápění, případně jako zdroj hlavní. Výkon krbu nebo krbových kamen určených na chalupu může být až o 50 % vyšší, než je tomu běžné u rodinného domu, protože se počítá s tím, že po příjezdu na víkend potřebujete místnost rychle vyhřát. Obecně se uvádí, že v běžných rodinných domech postačí 1 kW výkonu na prostor o velikosti 10 m2 při výšce stropu 2,5 m, ovšem jen projektant vám vypočítá zcela přesnou potřebu tepelného výkonu. 

Možná si říkáte, že vyšší výkon ničemu nevadí, ale není tomu tak. Má-li krbová vložka či kamna vyšší tepelný výkon, než je třeba, může postupem času docházet k dehtování, kouření a zbytečnému znečištění skla. Pokud by naopak výkon byl nižší než potřebný, pak kromě diskomfortu vzniklého v důsledku nedostatečně vytopeného prostoru dochází k přetápění krbových těles na maximum, a tedy jejich možnému poškození.

Lákavým měřítkem při pořizování čehokoliv bývá cena, jenž ta by především u zařízení, jakými jsou kotle, krby či krbová kamna, měla hrát druhé housle. „V dnešní době seženete velmi levné krby nebo krbová kamna v každém hobby marketu. Ovšem je nutné si uvědomit, proč jsou tak levné. V naprosté většině případů to bývá na úkor účinnosti, doby hoření a samozřejmě také na úkor použitého materiálu. Pokud hledáte topidlo pro trvalý provoz, které dokáže optimálně rozložit teplo po celém i rozlehlém objektu, je vhodné zvolit krb, teplovodní kamna nebo interiérový kotel s výměníkem,“ doporučuje Ing. Luboš Kafka, produktový ředitel společnosti Ptáček, topení, voda, plyn. jedničky na trhu v dodávkách vytápění.

 

O krbech v našem svižném videu

 

Prakticky a komfortně

Ve chvíli, kdy začnete vybírat krb či kamna, možná budete zpočátku bezradně brouzdat širokou nabídkou. Vypočítaný výkon je sice základ, jenže co dál. Jestliže pro vás krb není pouhou hezky vypadající dominantou domu, pak vezměte v potaz několik praktických záležitostí. Abyste se vyhnuli neustálému přikládání a vybírání popela, zaměřte se při výběru na objem přikládacího prostoru a popelníku. Uživatelský komfort zajistí rovněž automatické čištění výměníku, pohyblivý rošt, dlouhá doba hoření a výborná regulace výkonu. U krbových kamen patří k zásadním faktorům také druhy paliv, která jsou kamna schopná spalovat. Kusové dříví totiž není tím jediným, co zažehne plamen, lze využít i dřevěné či uhelné brikety, uhlí nebo pelety.

Návrat tuhých paliv?

Krby či krbová kamna mnohdy lidé volili jen jako doplňkový zdroj vytápění, ovšem v době rostoucích cen energií se na ně zaměřuje více pozornost i jako na zdroj hlavní. Podobně nemálo lidí zvažuje návrat ke kotli na tuhá paliva či jeho modernizaci. „Chceme-li si zachovat vysoký komfort a zároveň snížit náklady za vytápění, hodí se nejvíce automatické kotle na pelety, agropelety, uhlí a další dnes již běžně dostupná a mnohem levnější paliva. Teplo, které vytvoříme, je vhodné dále zužitkovat a nenechat jej zbytečně unikat ven. K tomuto účelu slouží zásobníky a akumulační nádrže, jež jsou vytápěny přes tepelný výměník. Ten je v nabídce již u většiny krbů a kamen,“ říká Luboš Kafka.

Co se týče automatických kotlů, pak je podstatné, aby uměly palivo dávkovat, zapálit i regulovat potřebný výkon. Dále se ptejte, zda je kotel vybaven inteligentní regulací a umí komunikovat s bytovým termostatem či mobilním telefonem.

Zplyňovací kotle, znáte?

Výběr kotle na tuhá paliva, podobně jako u krbů a krbových kamen začíná propočtem potřebného výkonu. Ten by měl odpovídat velikosti tepelných ztrát objektu, což nejpřesněji vypočítá projektant. „V tomto případě platí zásada, aby si lidé pořizovali kotel, který bude využíván převážnou dobu topné sezony na jmenovitý výkon. Případný přebytečný výkon je pak možné ukládat do akumulační nádrže,“ uvádí Kafka. Kotlů najdete na trhu hned několik typů. Prohořívací a odhořívací kotle patří k těm nejméně úsporným, konstrukčně nejjednodušším a špatně se regulují. Odborníci proto doporučují pro objekty s nízkou tepelnou ztrátou mnohem konstrukčně vyspělejší a zároveň nejúspornější typ, a tím je zplyňovací kotel, který dokáže v přechodném období topit i na menší výkon. Předpokladem jeho správného fungování je odborné zapojení. Při výběru zplyňovacího kotle se zaměřte na co nejmenší spotřebu paliva, spolehlivost, obslužný komfort a životnost. 

Rozhodnutí, jaký zdroj vytápění zvolíte, je již zcela na vás, avšak nikdy neopomeňte konzultaci s odborníkem před koupí a rovněž montáž nechte na profesionálech. Máte tak jistotu, že celý systém bude správně fungovat, získáte na celé dílo záruku a realizace přes odbornou firmu znamená také sníženou sazbu DPH. Jestliže si nechcete zatopit jinak než jen v kamnech, pak se můžete obrátit na technické oddělení společnosti Ptáček, kde vám nejen poradí, ale připraví i kompletní návrh vytápění s celkovým schématem zapojení. 

 

Další informace najdete na www.ptacek.cz

 

 


You must be logged in to post a comment Login