Zahrada
Krásné, ale invazivní: Jak pěstovat tyto rostliny bez rizika
Invazivní rostliny mohou být pro mnoho zahrádkářů lákavé svou krásou a nenáročností na pěstování. Jejich rychlý růst, výrazné květy či dekorativní listy z nich činí atraktivní doplněk každé zahrady. Přesto však tyto rostliny skrývají i rizika – nekontrolované šíření, potlačování původních druhů a poškození půdy či staveb. Na druhou stranu mají i své kladné stránky, a to nejen estetické, ale i ekologické. Jak tedy těžit z jejich výhod, aniž byste ohrozili svou zahradu?
Křídlatka
Jedna z nejagresivnějších invazivních rostlin u nás, která pochází z východní Asie. Křídlatka se vyznačuje rychlostí růstu a schopností zastínit okolní flóru. Na zahradě může rychle dominovat a dokonce narušit zdi nebo chodníky. Není divu, že zkřížením křídlatky japonské a sachalinské vznikla nová varianta, tzv. křídlatka česká, která se šíří ještě efektivněji. Na druhou stranu, křídlatka je ceněná pro své husté listy, které poskytují vynikající stín a úkryt pro hmyz. V některých případech se používá také k ochraně svahů proti erozi díky svým mohutným kořenům.
Bolševník velkolepý
Původně byl bolševník přivezen do Evropy jako okrasná rostlina, ale dnes je znám především pro své toxické vlastnosti. Tento až pětimetrový gigant může způsobit popáleniny, pokud přijdete do kontaktu s jeho šťávou na slunci. Rychle se šíří a zanechává půdu vyčerpanou, což z něj činí jeden z nejnebezpečnějších invazivních druhů. Navzdory své toxicitě má bolševník velkolepý výrazný okrasný potenciál díky své impozantní velikosti a velkému květenství.
Netýkavka žláznatá
S původem v Himalájích byla tato rostlina zpočátku ceněna pro své krásné růžové květy. Bohužel její schopnost vystřelovat semena do širokého okolí, a to až několik metrů, z ní činí nebezpečného vetřelce. Netýkavka rychle pokrývá vlhké oblasti, kde vytlačuje ostatní druhy. Netýkavka je oblíbená pro své krásné, nápadné růžové až fialové květy a snadné pěstování. Rychle přitahuje opylovače.
Škumpa orobincová
Tento keř je sice okrasný, ale má velmi agresivní kořenový systém, který dokáže proniknout hluboko a široko v okolí. Škumpa se šíří rychle a vytlačuje ostatní rostliny na zahradě. Navíc je toxická, takže manipulace s ní způsobuje kožní problémy. Je však třeba podotknout, že škumpa je vysoce dekorativní dřevina, která na podzim hraje všemi odstíny červené, oranžové a žluté. Je oblíbená v parcích a zahradách díky svému exotickému vzhledu a také pro své nenáročné pěstování.
Zlatobýl kanadský
Tato rostlina se zdá být nevinná se svými vysokými žlutými květy, ale je to jeden z nejrozšířenějších invazivních druhů na loukách a pastvinách. Na zahradě se rychle šíří a zamezuje růstu dalších rostlin. Zlatobýl má však i své pozitivní stránky. Je ceněný nejen pro své zářivě žluté květenství, ale také pro svou schopnost přilákat velké množství opylovačů. V tradiční medicíně se využívá pro své léčivé účinky, například při léčbě zánětů močových cest.
Lupina mnoholistá
Své fialové a modré květy tato rostlina vystavuje s pýchou, avšak její agresivní povaha je zrádná. Dokáže rychle obsadit velké plochy a svou invazivní povahou vytlačuje nejen ostatní rostliny, ale mění i složení půdy. Lupina má okrasnou hodnotu díky svým krásným a pestrým květům v modrých, fialových nebo růžových odstínech. Navíc má pozitivní vliv na půdu –váže na sebe dusík, což zlepšuje kvalitu půdy pro další rostliny. Využívá se jako zelené hnojení.
Pěstujte invazivní rostliny bezpečně
I invazivní rostliny mají své kladné stránky pro vaši zahradu. Je však důležité zavést několik opatření, aby nedošlo k jejich neřízenému šíření. Jedním z klíčových kroků je omezení prostoru, ve kterém rostou – můžete je například umístit do velkých květináčů, které zabrání jejich kořenům v expanzi. Dále je důležité pravidelně stříhat květy před jejich dozráním, aby se zabránilo tvorbě semen, která by se mohla nekontrolovatelně šířit. U druhů s agresivním kořenovým systémem, jako je škumpa nebo křídlatka, se doporučuje instalace kořenových bariér, které zabrání jejich pronikání do okolních záhonů či staveb.
Zdroj info: Přírodní zahrady, Invazivní druhy, Zahrádkářská poradna
You must be logged in to post a comment Login