Dětské pokoje
Království princezen aneb zařizujeme pokoj pro dvě holčičky
Při zařizování pokoje pro dvě dívky máte o něco jednodušší úkol než u sourozenců opačného pohlaví. Nejenže mají dvě dívky stejné potřeby, ale většinou mají i stejné oblíbené barvy a častokrát i zájmy. Jenže! Holčičky si rády vymýšlejí a na vybavení pokojíčku jim opravdu hodně záleží. Jak tedy vytvořit ráj pro dvě malé princezny?
Všechno dvakrát?
Jsou děti stejně staré nebo jen o pár měsíců po sobě? Pak máte vyhráno. Dvakrát bude stačit koupit jen postel – pokud v pokoji nepočítáte s palandou – a psací stůl. Ostatní věci, jako je herní prostor i šatní skříň, mohou mít obě dívky dohromady. Co je však nejdůležitější, odpadá vám vyřešení problému rozdělení pokoje pro každé dítě tak, aby měly soukromí.
Pokud stojíte před výzvou zařídit pokoj pro dvě dívky, z nichž jedna už je starší školačka a druhá teprve do školy nastupuje, nastává trochu komplikace. Starší dívka bude chtít mít více soukromí a rozhodně nebude chtít pokoj sdílet s mladším sourozencem, který má po celém pokoji rozházené hračky. V tomto případě je vhodné pokoje oddělit na dva prostory, a vytvořit tak dvě oddělené „místnosti“. V případě hádek o prostor pokoje můžete oddělit místnost podélně závěsem, a vytvořit tak dva oddělené pokoje. V tomto případě však počítejte s tím, že musíte koupit vybavení pro mladší holčičku zvlášť a pro starší také. Starší slečna se jen těžko bude chtít dělit o skříň s oblečením s mladší sestrou.
Barevnost pokoje a rozmístění nábytku
1. Úložné prostory
Obzvláště v dnešní době bývají děti pro rodiče středem vesmíru, a tak je důležité počítat s tím, že mají více věcí, než dospělý člověk. Od oblečení, přes hračky a další (ne)důležité věci. Při tvorbě dětského pokoje je nutné s tímto počítat a pořídit holčičkám dostatečné množství úložného prostoru. Do pokoje je vhodné podél zdi umístit vestavěnou skříň na oblečení, několik komod na hračky a skvělým řešením jsou i úložné prostory pod postelí na schování náhradních dek či sezónních oděvů. Úložné prostory a skříně umísťujte tak, aby se v pokoji nepletly a nestaly se spíše překážkovou dráhou. Pro lepší orientaci v množství boxů a skříněk je ideální je barevně oddělit, což navíc dívčí pokoj příjemně zpestří.
2. Postel
Je jedno, jestli zvolíte patrovou postel do menšího pokoje, nebo oddělené postele. Důležité je situovat je ke zdi tak, aby každá dívka měla výhled po celém pokoji. Ideálně aby viděla na dveře a okno. Takto umístěná postel dodává pocit bezpečí.
3. Čas na hraní i na učení
Psací stolky by měly být situovány co nejblíže k oknu, kvůli dostatečnému množství denního světla. I přesto je vhodné na psací stoly umístit stolní lampičky, pro co nejlepší světlo. A kde si budou hrát? Hrací koutek by měl být umístěný co nejdál od psacích stolů, aby se dítě při učení zbytečně nerozptylovalo. Do hracího koutku stačí pro mladší dívky umístit komodu na hračky, nízký stolek na kreslení a koberec.
Barvy a dekorace
Barvy by měly být v první řadě veselé a pestré. Neznamená to však, že by měly být křiklavé. Už dávno neplatí, že holčičky musí mít růžový pokoj, ale rozhodně nějaký růžový doplněk chybět nesmí. Kombinujte maximálně tři barvy tak, aby vytvořily harmonický celek. Držte se barevného spektra, podle kterého snadno poznáte, které barvy se k sobě hodí, a které ne. Obecně platí, že barvy protilehlé vytvářejí kontrast. Barvy ležící vedle sebe pak harmonizují.
Do dětského pokoje je vhodné vybírat praktické dekorace. Zvolit můžete roztomilé dětské lampičky, které v pokoji vytvoří skvělou atmosféru, stylové a veselé úložné krabice na hračky, či sezónní oblečení, nálepky na zeď, ale i vhodnou tapetu například na jednu zeď, nebo stylové polštářky na postel i do herního koutku. Nezapomínejte na jejich snadnou údržbu – všudypřítomný prach se rychle usazuje a pracovně vytížená matka ho nemá čas každodenně utírat. Děti ho pak zbytečně dýchají, a to jak přes den, tak i v noci.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login