Zahrada
rva: Jak vytvořit působivé kompozice na slunci i v polostínu
Trvalkové záhony jsou klenotem každé zahrady. Nabízejí pestrost barev, tvarů a výšek, a co je nejdůležitější, můžete se na ně spolehnout každý rok. Ale jak je správně kombinovat, abyste dosáhli co nejlepšího efektu, a to i v různých podmínkách? Zjistěte, jak vytvořit trvalkové záhony přizpůsobené plnému slunci, polostínu, a také na to, jak vytvořit záhony v jednotlivých barevných tónech.
Trvalkový záhon na slunce
Záhony na plném slunci oplývají vitalitou a barvami, a právě pro ně jsou ideální trvalky, které slunce milují a které vydrží i delší období sucha. Sasanka, s jejími jemnými květy, přináší do záhonu křehkou krásu, zatímco hvězdnice a marulka přidávají výrazné barvy a strukturu. Třapatka se pyšní živými barvami a neobvyklými květy, zatímco metlice přidává výšku a pohyblivost s jejími pernatými květy tančícími na větru. Šalvěj s jejími aromatickými listy a dlouhými květenstvími je nejen krásná, ale přitahuje i motýly a včely, čímž podporuje biodiverzitu ve vašem zahradním ekosystému.
Sporýš a rozrazil jsou skvělými doplňky pro přední část záhonu, kde jejich drobné květy doplňují robustnější rostliny ve středu a v pozadí. Kakost, s jeho sytě červenými nebo růžovými květy, je skvělým způsobem, jak přidat teplé tóny do vaší barevné palety, a divizna s jejími vysokými stonky a velkými žlutými květy představuje vizuální ukotvení a středobod záhonu. Klíčem k úspěšnému trvalkovému záhonu na slunci je promyšlené vrstvení a kombinování rostlin tak, aby každá měla dostatek prostoru, světla a výživy. Výškové rozdíly, od nízkých sporýšů a rozrazilů po vysoké metlice a divizny, vytvářejí dynamický a vizuálně zajímavý prostor.
Kam pro zahradní osvětlení?
Trvalkový záhon do polostínu
Polostinné záhony představují zvláštní výzvu i příležitost pro zahradníky, protože vyžadují rostliny, které se spokojí s menším množstvím přímého slunečního světla. Čechrava s jejími nápadnými květy a zajímavě tvarovanými listy je skvělou volbou pro přidání vertikálního prvku. Kakost a pěchava přinášejí do záhonu bohaté barvy a textury, zatímco pupkovec a denivka nabízejí spíše atraktivní listí. Baptisie s jejími lupenovitými květy dodává záhonu strukturální prvek a je známá svou schopností dobře prosperovat i v méně ideálních podmínkách.
Pomněnkovec a hvězdnice jsou ideální pro přidání jemnosti a něhy s jejich drobnými ale výraznými květy, zatímco srdcovka a prvosenka zpestří záhon ranými jarními barvami. Kontryhel s jeho léčivými vlastnostmi a poutavými květy přináší nejen krásu, ale i praktický rozměr pro své pozitivní účinky na zdraví. Kapradiny s jejich rozmanitými formami a texturami představují základní prvek pro jakýkoliv polostinný záhon, přinášejí do něj pocit lesního podrostu a přírodní elegance.
Při tvorbě trvalkového záhonu do polostínu je důležité myslet na rozložení rostlin tak, aby každá dostala dostatek světla a nebyla přečnívána svými sousedy. Kombinace různých odstínů zelené, od syté zeleně kapradí po stříbrný nádech některých odrůd pupkovce, dodává záhonu komplexnost a nuanci. Hra s texturami, od jemných listů srdcovky po robustnější listy kontryhelu, přináší rozmanitost, která záhonu v polostínu dodává život i v méně slunných dnech.
Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?
Trvalkový záhon v jedné barvě
Záhony zaměřené na jednu barvu vytvářejí v zahradě okouzlující a soustředěné pouto. Když se rozhodneme pro záhon v jediné barvě, tlumenými tóny můžeme dosáhnout maximálně relaxačního prostoru.
Bílá barva v zahradě přináší pocit svěžesti, čistoty a klidu. Šanta s jejími výraznými bílými květy je vynikajícím základem pro jakýkoliv monochromatický záhon. Proso a dlužicha, s jejich jemnými bílými latami a květy, přidávají texturu a lehkost, zatímco zvonek a dochan nabízí tradiční kouzlo s jejich klasickými tvarovanými květy. Marulka, jež se vyjímá drobnými bílými květy, vytváří půvabný kontrast s robustnějšími rostlinami.
Fialová a modrá barva přináší do zahrady pocit chladné elegance a tajemství. Třtina a poblekla, s jejich modrofialovými květy, jsou ideální pro vytvoření plynulého přechodu v barvách a přidání výšky. Šalvěj a levandule s jejich aromatickými květy nejenže přinášejí barvu, ale i lákají opylovače a šíří vůni po celé zahradě. Baptisie s jejím bohatým lupenovitým květenstvím a kakost s jeho hlubokými fialovými tóny představují pevné body v záhonu, kolem kterých se mohou ostatní rostliny shlukovat a doplňovat.
Zdroj info: Přírodní zahrady, Život v zahradě, Kvetoucí zahrada
Fotogalerie:
Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5m? Postavte tam saunu
You must be logged in to post a comment Login