Články

Kouření v bytě: Může vám ho majitel zakázat?

Od   | 

Kouření v pronajatém bytě je častým zdrojem napětí mezi pronajímateli a nájemníky. Zatímco pro některé nájemníky je kouření doma přirozenou součástí jejich životního stylu, pronajímatelé se často obávají o stav svého majetku a o klid sousedů. Jaké jsou tedy právní možnosti obou stran v České republice?

Kouření v bytě nelze jednoznačně zakázat, přesto můžete mít problémy. Zdroj: Canstockphoto

Práva pronajímatele

Zakázat kouření v bytě: Občanský zákoník sice kouření v bytě přímo nezakazuje, přesto jsou způsoby, jak jej zakázat. Pronajímatel má právo zakázat kouření v pronajatém bytě, ale tento zákaz musí být uveden v nájemní smlouvě. Pokud nájemní smlouva obsahuje ustanovení o zákazu kouření, je nájemce povinen toto pravidlo respektovat. V opačném případě by mohl čelit sankcím, které mohou zahrnovat pokuty nebo dokonce výpověď z nájmu. Je důležité, aby byl zákaz kouření ve smlouvě jasně a srozumitelně formulován, aby se předešlo případným nedorozuměním.

Omezení kouření na balkoně nebo terase: Kouření na balkonech a terasách je specifickým problémem, který může způsobit konflikty s ostatními obyvateli domu. I v tomto případě může pronajímatel kouření zakázat, pokud je tento zákaz jasně specifikován v nájemní smlouvě. Pokud však ve smlouvě takový zákaz chybí, může nájemce na těchto místech kouřit. Pokud to neodporuje jiným pravidlům nebo předpisům, například domovnímu řádu.

Možnost změny pravidel: Pronajímatel může navrhnout změnu nájemní smlouvy, která by zahrnovala zákaz kouření, ale nájemce musí s touto změnou souhlasit. Pokud nájemce se změnou nesouhlasí, mohou se obě strany dohodnout na ukončení nájemního vztahu, nebo může pronajímatel čekat na skončení současné smlouvy a do nové smlouvy zákaz kouření zahrnout.

 

Skvělé vlastnosti látek: Nehoří, nepropustí světlo, pohlcují pachy a jsou antibakteriální. Kam pro ně?

 

Práva nájemce

Dodržování smluvních podmínek: Pokud je kouření v bytě zakázáno, nájemce je povinen tento zákaz dodržovat. V případě porušení tohoto zákazu může pronajímatel uplatnit sankce, které mohou vést až k výpovědi z nájmu. Nájemce by měl být o zákazu kouření předem jasně informován, a to nejen prostřednictvím nájemní smlouvy, ale i při ústním jednání před podpisem smlouvy.

Situace, kdy není kouření ve smlouvě řešeno: Pokud nájemní smlouva neobsahuje žádný zákaz kouření, může nájemce v bytě kouřit, aniž by tím porušoval smlouvu. Přesto by měl nájemce brát ohled na případné stížnosti sousedů a aktivně se snažit předejít konfliktům, například tím, že bude kouřit pouze na balkoně nebo v dobře větraných místnostech.

 

Co umí moderní svítidla a kam pro ně?

 

Praktické rady pro obě strany

Komunikace a dohoda: V případě, že dojde k nejasnostem nebo sporům ohledně kouření v pronajatém bytě, je nejlepší cestou otevřená a přímá komunikace mezi pronajímatelem a nájemcem. Obě strany by měly být ochotné ke kompromisu. Nájemce a pronajímatel se mohou například dohodnout na konkrétních místech, kde je kouření povoleno a kde ne. Další možností je upravit smlouvu tak, aby vyhovovala potřebám obou stran.

Doporučení pro pronajímatele: Pronajímatelům se doporučuje, aby byli při formulování nájemní smlouvy co nejjasnější a konkrétní. Pokud si přejí, aby nájemce v bytě nekouřil, měli by to výslovně uvést. Zároveň by měli zohlednit možné důsledky, pokud kouření v bytě zakáží, zejména pokud jsou potenciální nájemci kuřáci.

Kouříte v bytě? Před stěhováním byste jej měli zbavit zápachu. Zdroj: Canstockphoto

Doporučení pro nájemce: Nájemcům, kteří kouří, se doporučuje před podpisem nájemní smlouvy pečlivě zkontrolovat všechny podmínky týkající se kouření. Pokud smlouva kouření zakazuje, nájemníci musí být připraveni tento zákaz respektovat nebo hledat jinou nemovitost, kde je kouření povoleno.

SHRNUTÍ: Pronajímatel nemůže kouření v bytě přímo zakázat, pokud však zákaz uvede do nájemní smlouvy a vy ji porušíte, může vám to způsobit potíže.

Zdroj: finance.cz, dostupnyadvokat.cz 

 

Bydlet hned teď? S modulárními domy je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login