Koupelny
Koupelnový nábytek: I na malé ploše lze uložit vše potřebné
V koupelně je potřeba mít vše uspořádané prakticky a po ruce. Zdálo by se, že tomu tak je, protože většina koupelen je tak malých, že na hygienické potřeby skutečně dosáhneme, aniž bychom se naběhali. Ale i přesto, anebo možná právě proto, nemáme o věcech přehled. K tomu nám ale jednoznačně pomůže správně dimenzovaný koupelnový nábytek.
Kolik nábytku by v koupelně mělo být?
I přesto, že máme místa nazbyt, je praktické zřídit pod umyvadlem komodu a nad něj pak zavěšenou skříňku. Oba tyto kousky budou pravděpodobně nejvyužívanější v celé koupelně, tak je navrhněte maximálně velké a nezapomeňte rozčlenit vnitřní prostor. Pokud šetříte každý centimetr, popřemýšlejte nad vysokou skříní až ke stropu, do které lze umístit všechny hygienické potřeby. Do horních míst však umísťujte takové věci, které nepotřebujete každý den. V dnešní době lze navíc zakoupit takový koupelnový nábytek, který lze variabilně poskládat i v netypických prostorech a zároveň nemusíte připlácet za nábytek na míru.
Kombinujte typy nábytku
Aby byl nábytek co nejvíce užitečný, je ideální zvolit v koupelně hned několik typů systémů a zavírání jednotlivých úložných prostor. Podle libosti tak můžete kombinovat klasicky uzavíratelné komody, výsuvné zásuvky, otevřené skříňky nebo různé poličky a police. Kombinace nábytku navíc prostoru dodá jakýsi šmrnc a koupelna nebude působit nudně. Ideální je si poté určit, na co která skříňka bude sloužit.
Praktičnost především
Před koupí nábytku je ideální si nechat udělat návrh koupelny, nebo si alespoň jednotlivé úložné prostory načrtnout na papír. Je totiž důležité, abychom měli vše po ruce a nábytek byl prakticky a efektivně seskládán. Například otevřeným poličkám sice sluší vyskládané krémy, parfémy nebo dekorace, ale bude se na ně hodně prášit, a vy tak budete neustále otírat police a všechny předměty. Ideální je zvolit uzavíratelnou polici a otevřených prostorů do koupelny volit co nejméně. Do umyvadlové skříňky a jejích zásuvek umístěte kosmetiku a vše, co potřebujeme během ranního zkrášlování u zrcadla. Do uzavíratelných komod, třeba i těch vzdálených od umyvadla umístěte ideálně čistící prostředky a zásoby ručníků.
- Zásuvky volte menší, zato ve větším počtu, stejně tak i úložné prvky.
- Pečlivě rozčleňte pomocí organizérů vnitřní prostor.
- Kombinujte otevřené i uzavřené části. Výsledný dojem bude působivější.
- Při výběru se soustřeďte i na kvalitu kování.
- Nábytek může být ze stejné kolekce, jakou jste použili ve zbylém interiéru (obývací pokoj, ložnice).
Zorganizujte zásuvky
Zásuvky patří mezi nejžádanější úložný systém v koupelnách, ale velmi často v nich docílíme nechtěného chaosu. To může vyřešit vhodně zvolené vnitřní vybavení zásuvek. Patří sem pořadače, organizéry, přepážky. Vnitřních systémů do koupelnového nábytku je bohatá nabídka, můžeme ji připodobnit vnitřnímu vybavení do kuchyně. Výhodou jejich užívání je, že takto uspořádané věci zůstanou na svém místě a během zasouvání a vysouvání zásuvky se nepohnou. K tomu navíc mohou dopomoci protiskluzové podložky.
Zejména v malém prostoru využijte stěny na maximum a namontujte na ně zrcadlové skříně, nebo systémy pro zavěšení nejrůznějších boxů nebo poliček. Prostor pro odložení oděvů vytvořte pomocí háčků třeba přímo na dveřích a také prostor nad dveřmi využijte například pro úzkou podlouhlou polici, nebo komodu.
Nepodceňte ani materiál
Protože koupelna patří mezi místnosti s nejvyšší koncentrací vlhkosti, je také velmi důležitá volba samotného materiálu. Při koupi se vždy ujistěte, že je daný kus ošetřen a chráněn proti vodě a vlhkosti. Velkou roli hraje také finanční rozpočet. Například nábytek z laminátu, nebo dýhy patří do levnější cenové relace, ale zároveň splňující účel. Chcete-li si pořídit kvalitnější materiál, pak sáhněte po MDF deskách, nebo masivním provedení. Někoho může tato dražší varianta odradit, na druhou stranu však zakoupí nábytek s dlouhou životností, který se nemusí obměňovat během pár let.
You must be logged in to post a comment Login