Rady a tipy

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám: Novinky týkající se dotací, které by se mohly hodit

Od   | 

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám patří k dotačním programům, které mají smysl. Jejich cílem je podpora opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti obytných budov. V kombinaci s blížícím se termínem zákazu používání starých neekologických zdrojů vytápění je na místě promyslet, zda a kdy má smysl zažádat si o finanční podporu. Podle vašich příjmů si můžete vybírat ze dvou dotačních programů: Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.

Dotace se vztahují na kotle na tuhá paliva. Zdroj: Viessmann

Dotační programy jsou zde od toho, aby umožnily vytvořit ekologičtější bydlení všem, kdo si o podporu zažádají – spousta dotací může odlehčit váš rodinný rozpočet. Fotovoltaika, zateplení, výměna oken, tepelná čerpadla, ale i kotle. Nejen tohle, ale i spoustu dalšího vám může pomoci financovat některý z dotačních programů.

 

Proč si pořídit toaletu s bidetovací sprškou?

Zájem o dotace v posledních letech raketově narůstá. A není divu – není za tím jen vidina dotací, ale také zpřísňující se legislativa, která se snaží o to, aby byly všechny stavby (zejména ty nové) co nejméně energeticky náročné. Zaměřují se na zvýšení tepelné izolace, omezení neobnovitelných zdrojů a zapojení zdrojů obnovitelných.

Dalším krokem k ekologickému bydlení je vlastní výroba el. energie. Zdroj: Viessmann

Pokuta za starý neekologický kotel do výše až 50 tisíc korun

Deset let – přesně tolik času měly české domácnosti na výměnu starých neekologických zdrojů vytápění. Pokud patříte k těm, kteří se na výměnu starého kotle za nový také chystají, měli byste si pospíšit. O dotace si budete moct zažádat jen do 1. září 2022. To je termín, kdy podle Zákona o ochraně ovzduší, začne platit zákaz provozovat kotle nesplňující 3. nebo vyšší emisní třídu dle ČSN EN 303-5 (týká se kotlů na pevná paliva).

V případě, že starý kotel nevyměníte za nový, který bude ekologičtější, bude vám hrozit pokuta až do výše 50 000 Kč. Vzhledem k velkému množství žádostí na poslední chvíli (a související vytíženosti instalačních firem) vás může od pokuty po termínu zachránit právě podaná žádost o dotaci.

 

Do kuchyně jedině senzorovou baterii

Kotlíkové dotace jako řešení pro nízkopříjmové domácnosti

Příjem nových žádostí o kotlíkové dotace bude zahájen počátkem roku 2022, uplatnit ji můžete i zpětně, takže i na zdroje vyměněné po 1. 1. 2021.

Pokud jste se výměně kotle vyhýbali kvůli nižším příjmům, potěšíme vám, že dotace cílí zejména na nízkopříjmové domácnosti – ty mohou získat úhradu až 95 % nákladů. Ostatní domácnosti mohou žádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Zde se pracuje s maximálně 50% podporou, dotaci můžete kombinovat s dalšími opatřeními. Ministerstvo životního prostředí počítá s tím, že oba dotační programy pomohou s výměnou dalších 150 tisíc kotlů.

Nově se dotace týkají i některých druhů klimatizací. Zdroj: Zehnder

Program Nová zelená úsporám přináší několik novinek

Příjem žádostí dotačního programu Nová zelená úsporám odstartoval 12. října 2021 a disponuje 39 miliardami korun. Pro žadatele však přináší hned několik novinek – podporu výměnu kotlů v bytových domech a trvale obývaných rekreačních objektech. Dále pak podporu pro tepelná čerpadla vzduch-vzduch, což jsou klimatizace (jestliže jsou navržené i pro vytápění). Cílem programu je podpora opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti obytných budov. K nově dotovaným opatřením patří také hospodaření s dešťovou vodou, ale i výstavba infrastruktury pro elektromobilitu.

O co si můžete zažádat:

  • Kotel na biomasu vč. akumulační nádrže/se samočinnou dodávkou paliva – 80 000 Kč
  • Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet – 100 000 Kč
  • Lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva – 30 000 Kč
  • Lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a teplovodním výměníkem – 45 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody – 100 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody – 80 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému – 140 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch – 60 000 Kč
  • Plynový kondenzační kotel – 35 000 Kč
  • Napojení na soustavu zásobování teplem – 40 000 Kč

O dotaci si zažádejte co nejdříve. Zdroj: Pixabay

Jaká je výše podpory?

Vlastníte rodinný dům? Pak dosáhnete největší podpory kotlem na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet (výše 100 000 Kč), dále pak tepelné čerpadlo vzduch-voda (výše 80 000 Kč), ale i tepelné čerpadlo (výše 60 000 Kč) – což je pevně zabudovaná klimatizace, která prostor nejen chladí, ale také zahřeje. Věděli jste, že se klimatizace může stát primárním zdrojem tepla ve vašem domě?

Dotace lze využít i na topení klimatizací

Když se zvažovalo, zda se budou dotace vztahovat také na splitové klimatizace, nechala si společnost Daikin zpracovat nezávislou studii, zda a za jakých podmínek by bylo možné klimatizaci k vytápění rodinných domů využít. Studii zpracovala společnost EkoWATT – a potvrdila, že se klimatizace může stát jediným zdrojem vytápění pasivního domu. V našich klimatických podmínkách mohou klimatizace konkurovat kotlům na zemní plyn.

Jak ušetřit za vytápění?

 

Co byste měli vědět, než si o dotace zažádáte?

Dotace z programu Nová zelená úsporám vyplácí peníze zpětně – až po instalaci nového zdroje vytápění. Čerpat ve formě zálohy možné není. O tom, jak při žádání o dotaci postupovat, se dočtete přímo na webu Nová zelená úsporám. My vám však poradíme, že je nutné dobře zdokumentovat výchozí stav. Nezapomeňte ani na fotografie a revizní zprávy.

 

Vileda Turbo mop 3v1 s námi s 20% slevou

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login