Zahrada

Kořenová čistička odpadních vod je ekologická: Co vše je k její realizaci ještě potřeba vědět?

Od   | 

Jestliže se chystáte stavět, bude vás čekat rozhodnutí, jak naložit s odpadní vodou a to zejména, pokud plánujete výstavbu v obci, kde není možnost napojení na kanalizaci. Kořenové čističky vyčistí odpadní vodu levně, kvalitně a hlavně ekologicky. Jejich hlavní výhodou je minimální údržba, nízké provozní náklady, dlouhá životnost i vytvoření nového ekosystému v zahradě. Proto se k nim uchyluje stále větší počet lidí. Jak vlastně fungují a co musíte před realizací zařídit?

Kořenové čističky vyžadují minimální údržbu. Zdroj: Korenovky

Jak čištění funguje?

Kořenovou čističku byste si na první pohled mohli splést s „obyčejným“ záhonkem. V mokřadu je ukryta voda, jejíž hladinu ale neuvidíte, protože ji zakrývají bahenní a vodní rostliny. Právě na kořenech bujné vegetace, ale hlavně také na štěrku či kačírku, jímž je kořenový filtr naplněn, žijí bakterie. A tito užiteční pomocníci se starají o vyčištění odpadní vody přitékající do čističky. Chod je tichý, může fungovat i bez energie, anebo se přidává recirkulační čerpadlo. Další z mnoha výhod je, že kořenová čistička dobře zvládá i nárazový provoz, proto je vhodné ji použít také k chatám a chalupám, kam v zimě nejezdíte. Nicméně funguje po celý rok, bez ohledu na roční období či počasí, a nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Stačí se jednou do roka postarat o rostliny a odstranit kal ze septiku, který můžete dát například na kompost. Protože voda je hluboko pod povrchem, nemusíte se obávat líhnutí komárů ani zápachu. Od jara do podzimu naopak ucítíte vůni rostlin.    

 

Odpadní voda nejprve putuje do speciálního septiku, kterému se říká anaerobní separátor. Tady se usadí a rozkládají pevné nečistoty. Předčištěná voda poté pokračuje do pulzní šachty a následně do vertikální čističky, kde díky bakteriím probíhají přirozené čistící procesy. Vyčištěnou vodu je možné využít například pro zalévání rostlin či splachování.

 

Mohu kořenovou čističku realizovat?

Pro kořenovou čističku je vhodný svahovitý pozemek, ale problém není ani s rovinou. V případě hodně příkrého svahu se tvar kořenových polí přizpůsobí terénu. Můžete ji tedy realizovat téměř na každé zahradě, pokud máte k dispozici dostatek prostoru. Odborníci udávají, že pro jednoho člena domácnosti jsou potřeba asi 2 m2 plochy. Když tedy budeme kalkulovat se čtyřčlennou rodinou, dostaneme se na 8 m2. Dále je třeba počítat s prostorem asi 1 m na okraje kořenového pole, přibližně 5 m2 pro septik a 3 m2 pro regulační šachtu a zásak.

Kořenovou čističku je možné realizovat téměř na každé zahradě. Zdroj: Korenovky

Cena čističky

Cena kořenové čističky se odvíjí nejen podle terénu zahrady, ale také záleží na dostupnosti a dalších faktorech. Kalkulace je tedy individuální, ale obecně lze říci, že klasická kořenová čistička určená pro čtyřčlennou rodinu vyjde na zhruba 300 000 Kč. Některé práce okolo si ale člověk s trochou šikovnosti dovede udělat svépomocí. Počáteční investice se ovšem vzhledem k dlouhé životnosti vyplatí. Dobře postavená kořenová čistička vám bude sloužit déle než 30 let.

Co na ploše roste?

Kořenová čistička má nejen svou praktickou funkci, ale i estetickou. Může se z ní stát ozdoba zahrady! Je osázena mokřadními a vlhkomilnými rostlinami a dá se udržovat jako kvetoucí záhon, anebo se nechá zarůst a splyne se zahradou. Koncem února je vhodné rostliny posekat.

Která pračka ve SLIM provedení vypere až 10 kg prádla?

 

Než se pustíte do stavby…

Prvním krokem je konzultace s realizátorem, který navrhne ideální čističku pro konkrétní pozemek. Na základě společné domluvy vznikne projekt. Než se však pustíte do stavby, je třeba získat povolení na stavebním a na vodoprávním úřadu. Se samotným povolením většinou problém nebývá, což dokazují stovky povolených kořenových čistíren po celé České republice. Stavební úřad vám následně vydá rozhodnutí, kde je jasně definováno, kolik vody a kam můžete vypouštět.

Na kořenovu čističku budete potřebovat povolení na stavebním a na vodoprávním úřadu. Zdroj: Canstockphoto

Výhody vs. nevýhody

Výhody:

  • Téměř nulová údržba
  • Nízké provozní náklady
  • Pozitivní dopad na životní prostředí
  • Vzhledem zapadne do zahrady
  • Nevadí jí rozličná kvalita přitékající vody
  • Snese přetížení i přerušení provozu
  • Vyčistí všechnu vodu z domácnosti
  • Nemusí být závislá na připojení k elektrice
  • Nehlučná
  • Životnost déle než 30 let

Nevýhody

  • Je zapotřebí mít větší plochu pozemku
  • Pořizovací cena

Zdroj info: korenovky.cz, Moderní zahrada

 

Fotogalerie:

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login