Zahrada

Kopřiva nepatří pouze mezi nechtěný plevel. Věděli jste, že má léčivé účinky?

Od   | 

Při pouhém dotyku nás popálí, na druhou stranu obsahují tělu prospěšné látky. Mluvíme o kopřivách, které sice patří k plevelům, ale pokud je nasbíráte rukavicemi, lze je využít hned několika způsoby, které ocení především naše tělo.

Výhody kopřivy znali již staří Římané, kteří s ní dokonce prováděli nejrůznější rituály, jako bylo šlehání listy přes bolavé a nemocné klouby, anebo si ji během zimy přikládali na tělo, aby je zahřála. Kopřiva dříve také sloužila pro výrobu nejrůznějších předmětů od provazů přes oblečení.

Kopřivu lidé považují za plevel, ale ve skutečnosti je užitečná. Zdroj: Pixabay

Zázračná bylina

Kopřivy se používají nejen pro výrobu kosmetiky a jiných preparátů, ale často s ní pracujeme i v kuchyni. Obsahuje vitamíny A, B, C, a K, včetně minerálu železa, hořčíku, fosforu, draslíku nebo vápníku. Nejen listy, ale i kořeny této rostliny jsou bohaté na aminokyseliny, antioxidanty, i prospěšné tuky. Díky tomu léčí kožní potíže, posiluje zdraví, ale také si díky ní můžeme vylepšit pokrmy v kuchyni. Nejvíce látek si samozřejmě zachovává čerstvě nařezaná, ale chybu neuděláte ani sušením. Vitamíny se nejvíce vyskytují v samotných stoncích a listech, nicméně největší množství jich kopřiva má do začátku května. Čím mladší kopřiva je, tím lépe. Pokud ji nestihnete nasbírat během jara, počkejte si na úrodu od června do září.

Jaká světla na zahradu?

 

Kopřiva přidává kráse

Pokud máte mastnou pleť, můžete vyzkoušet napařování obličeje pod ručníkem. Stačí dát do horké vody několik listů kopřivy, nechat vylouhovat a poté si napařovat odlíčený a vyčištěný obličej. Kopřiva ale dokonale oživí i vlasy. Stačí zalít horkou vodou nasušenou, nebo čerstvou kopřivu, nechat pořádně vylouhovat až do vychladnutí a poté vlasy nálevem na závěr mytí přelít. Skvěle se hodí také jako pomocník při hubnutí. Nicméně je třeba vědět, že během konzumace odvádí více vody z těla, než je obvyklé. Pokud ji tedy chcete při hubnutí využít, rozhodně více pijte.

Proti bolesti kloubů

Kopřiva dokáže pomoci nejen při bolestech kloubů, ale také při revma nebo artritidě. Kromě toho se využívá pro pacienty, kteří trpí bolestmi páteře, nebo je trápí zúžení cév na končetinách. Ideální je kopřivu použít při horké koupeli. Stačí si vylouhovat po dobu 12 – 24 hodin ve 3 – 5 litrech alespoň tři hrsti čerstvých listů a stonků a poté nalít do horké koupele. Do vody ponořte bolavé části těla minimálně na 30 minut.

Koupel s nálevem z kopřiv pomůže při problémech s klouby. Zdroj: Pixabay

Pomoc alergikům

Skvělým pomocníkem je také pro alergiky. Celkem rychle dokáže zmírnit alergické reakce, jako je sezónní rýma, šimrání v nose a krku, kýchání nebo slzení očí. Čerstvou rostlinu spařte v horké vodě, přikryjte hlavu ručníkem a jednoduše alespoň 15 minut inhalujte nosem.

Vyrobte si šťávu

Šťávu z kopřiv si jednoduše zvládnete vyrobit doma buďto v odšťavňovači, nebo ručním umletím a vymačkáním. Nutno podotknout, že pro výrobu šťávy se používá pouze nať z kopřivy. Šťávu poté přelijte do nádoby a uchovávejte v ledničce. Odborníci ji doporučují užívat 3x denně po jedné lžičce ve vlažné vodě. Takto připravená šťáva pomáhá při kožních problémech jako jsou ekzémy, vyrážky, nebo hemeroidy. Užívat se však dá i preventivně proti únavě. Pokud se vám nechce vyrábět přímo šťáva, můžete si udělat i kopřivový čaj, který pomáhá při průjmech a zažívacích problémech nebo při chudokrevnosti. Kopřivové listy zalijte horkou vodou, nechte alespoň 10 – 15 vylouhovat a poté vypijte.

Vyzkoušet můžete i čaj. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login