Zahrada

Kontejnerová zahrada plná tvarů a barev. Vytvořte si soukromý malý ráj

Od   | 

Kontejnerové zahrady jsou skvělé pro začínající zahradníky, lidi s omezeným prostorem nebo pro kohokoliv, kdo chce dát nový kabát balkonu, verandě či terase. Mohou být osázeny jednou rostlinou nebo kombinací různých druhů podle jejich vzhledu a barev. Záleží na tom, jakého vzhledu chcete dosáhnout. Můžete je osázet květinami, bylinkami, zeleninou, trávou i sukulenty. Mnoho zahradníků volí rostliny tak, aby měli něco krásného na pohled po celý rok.

Při výběru nádob na kontejnerovou zahradu, budete pravděpodobně vybírat něco, co vyhovuje vašemu vkusu. Nezapomeňte zároveň i na praktickou stránku věci. Myslete na vhodné velikosti, hmotnost a místo, kam nádobu plánujete umístit. Zahradní květináče jsou k dostání v nejrůznějších materiálech a stylech. Ale použít vlastně můžete cokoliv jiného, třeba i vrak starého auta nebo kolo.

Staré kolo nevyhazujte. Poslouží. Zdroj: Pixabay

Jak vybrat správnou nádobu?

  • V podstatě můžete rostliny zasadit do jakékoliv nádoby, pokud vytvoříte drenážní otvory. Vyvrtat je do dřeva, plastu či do skla se dá docela snadno. I do hliněných nádob to jde s vrtákem do zdiva a elektrickou vrtačkou. Tam už postupujte opatrně.
  • Pokud investujete do velkých kontejnerů, nešetřete na kvalitě, protože je určitě chcete mít funkční hodně dlouho. Ze stejného důvodu vybírejte styl, který se hodí do většiny zahrad. Jasné barvy a příliš výrazné tvary omezí váš výběr výsadby a vás navíc může takový styl brzy omrzet.
  • Při výběru použijte jako výchozí bod pro rozhodování materiály a architektonické detaily vašeho domu. U rustikálního dřevěného domu se budou skvěle vyjímat měděné staré vany či zvětralé dřevěné žlaby, u bílých domků klasické květináče a u cihlových stěn terakotové květináče.
  • Pamatujte, že úzké a vysoké nádoby budou méně stabilní než nízké a buclaté.
  • Vyhýbejte se výsadbě do nádob, které mají tělo větší než krk, protože se dost těžko dostávají rostliny ven, jakmile se hodně rozrostou. Vždy jsou lepší květináče, které jsou nahoře širší než dole.
  • Rozhodně nemusíte mít pro každou rostlinu speciální dekorativní nádobu. Klidně jich spoustu zasaďte do klasických a obyčejných květináčů. Různorodé kombinace vypadají skutečně báječně.

Staré klobouky nadělají mnoho parády a nic vás nestojí. Zdroj: Pixabay

Květiny vybírejte podle požadavků na pěstování

Pár hyacintů v malé nádobě nadělá na jaře mnoho parády. Zdroj: Pixabay

Klíček k úspěšné výsadbě a následné radosti z krásně kvetoucí kontejnerové zahrady je zajistit, aby všechny rostliny vyžadovaly podobné podmínky na slunce nebo na stín, a také na vodu. To znamená, že od jedné nádoby nebudete sázet rostlinu, co miluje slunce a k ní takovou, která ho nesnese.

Vybírejte rostliny různých barev a tvarů

Máte doma starou postel? Nebojte se jí osázet různorodou květenou. Zdroj: Pixabay

Nesázejte jen rostliny se stejnou výškou, tvarem či strukturou. Kombinujte vysoké a vzpřímené, menší a keříkové či převislé dohromady. Kromě estetického kontrastu tím také zajistíte, že každá květina dostane světlo a prostor. Barvy kombinujte podle svých představ, ale určitě je vhodné, aby byly různorodé. Do jedné nádoby se takřka vždy hodí růžová, modrá a fialová. Žlutá a oranžová dobře ladí s červenofialovou a hnědou. Bílá a stříbrná se hodí ke všemu.

Jak osázet kontejnerové nádoby?

Dřevo má na každé zahradě své místo a využít ho můžete i jako květináč. Zdroj: Pixabay

Kupte si kvalitní zahradní substrát bez rašeliny a přidejte hnojivo s pomalým uvolňováním. Při naplňování ponechejte prostor pro vodu pár centimetrů mezi povrchem půdy a okrajem nádoby. Pokud bude kontejner stát proti zdi nebo plotu, zasaďte vysoké rostliny na zadní část. Nebudou tak blokovat světlo a vzduch těm menším. Když bude stát na volném prostranství, dejte ty nejvyšší rostliny doprostřed. Kolem rostlin můžete nasypat kamínky, drcené skořápky, kůru apod.

V nádobách nemusíte pěstovat jen květiny. Vypěstovat si můžete i takovouto sladkou dobrotu. Zdroj: Pixabay

Myslete na pravidelné zalévání, protože letničky a další rostlinky budou potřebovat mnohem víc vody, než kdyby byly v záhonech. Půda takto vysychá mnohem rychleji kvůli menšímu objemu půdy a menší izolaci. Rychleji se tedy zahřívá a dochází k většímu odpařování vlhkosti. Používejte konve s dlouhým výtokem, abyste nemáčeli listy. Rostlinám zajistěte stálý přísun malého množství hnojiva. Je mnohem lepší, když je doplňujete pravidelně každý týden než jednou za čas, ale hodně. Nezapomeňte na pravidelné odstraňování zvadlých květů, listů apod.

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů

Pár tipů na závěr:

  • Malé nádoby budou ve velké zahradě působit ztraceně, proto je dávejte v blízkosti domu a na místech, kde se u nich zastavíte a budete je moci obdivovat. Velké fungují kdekoliv.
  • Menší květináče používejte hlavně pro menší rostlinky. Máte nekonečně možností, jak je kombinovat a přizpůsobit celkový vzhled tomu, co právě kvete.
  • Klíček k dokonalému vzhledu jsou různé úrovně. Můžete si koupit nějaký stoje s odstupňovanými policemi, použít staré štafle nebo palety apod. Poskládejte jednotlivé kontejnery na police, zavěste na háčky a vytvořte různorodou kompozici.
  • Představte si velké kontejnerové rostliny jako designové prvky, které posílí strukturu a vzhled vaší zahrady. Vymezte posezení se stěnou z vavřínu umístěného v dřevěných korytech, položte hrnce s levandulí na široké schody, aby vás stále doprovázela jejich vůně, nechte lemovat cestu ke dveřím nádobami se zimostrázem.
  • Kontejnerové nádoby lze také využít jako nenápadný způsob, jak návštěvníky nasměrovat po zahradě tam, kam chcete.

Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie

Bezdotykové baterie se stále častěji používají i doma


You must be logged in to post a comment Login