Rady a tipy
Konec přeskakování sušáku: I v malém bytě můžete pověsit prádlo aniž by překáželo
Pokud bydlíte v malém bytě, navíc bez balkonu a sušičky, může vám sušení prádla dávat celkem zabrat. Proto přinášíme tipy, jak si sušení zjednodušit tak, aby bylo co nejvíce efektivní.
Najděte vhodné místo
V malém bytě budete jen těžko hledat vhodné a prostorné místo pro sušení prádla. V převážné většině ho proto lidé suší přímo v koupelně. Ta ale patří mezi nejvlhčí místnost v bytě a sušení prádla tomu ještě přidává, což vede ke vzniku nepříjemných plísní. Důležité tedy je, aby koupelna měla zajištěné dostatečné větrání. Pokud tu není okno, je vhodné zakoupit alespoň odvlhčovač vzduchu.
Dopřejte si bezdotykové mytí rukou
Když už v koupelně sušit musíte, pamatujte alespoň na pár pravidel. V první řadě sušák umístěte tak, aby nebyl přímo přilepený na zdi. Okolo stěn neproudí příliš vzduchu a prádlo se nejenom suší déle, ale zároveň může zapáchat. Na druhou stranu není ani vhodné sušák umisťovat přímo k topení. Prádlo by zbytečně pohlcovalo teplo, čímž by se místnost chladila a rosila se okna. Pokud bytový dům disponuje sušárnou, nebo prostornou kočárkárnou kde je alespoň trochu místa, popřemýšlejte nad sušením prádla právě tam.
Sušáky a inovace
Neméně důležité je také pro sušení prádla v malém bytě vybrat vhodný a hlavně kvalitní sušák. Ten však vybírejte s ohledem na volný prostor. Protože v malém bytě bojujeme s každým centimetrem, naskytuje se možnost stojacího sušáku, kde lze volit i několik úrovní výšek sušení prádla, čímž vám v bytě zůstane alespoň trocha volného místa. Nejprostornější patrový sušák vám může nabídnout i 30 – 40 metrů plochy pro sušení a zároveň se vměstná tam, kde byste to ani nečekali.
Výrobci sušáku dnes myslí na všechno, a proto na trhu seženete i inovativní stropní vytahovací sušáky, které lze umístit až ke stropu koupelny, chodby, nebo i prosklené lodžie. Tyto sušáky díky jednoduchému ovládání ocení jak mladá generace, tak i starší, s horší pohyblivostí. Jakmile chcete na sušák navěsit prádlo, stačí si stáhnout kladku a na sušící tyče všechno navěsit. Poté pomocí kladky prádlo vytáhnete ke stropu. Díky tomu můžete pohodlně sušit, procházet pod visícím prádlem a zároveň při vyšší teplotě u stropu budete mít prádlo dříve suché.
Vhodný materiál
Při výběru sušáku je důležitý také materiál. Chcete-li stabilní a kvalitní sušák, pak sáhněte po kvalitním plastu nebo ocelové variantě. Velkým obloukem se vyhněte nestabilním sušákům, které nemusejí tíhu mokrého prádla vydržet. Výběr materiálu volte také podle toho, kolik prádla obvykle vyperete. Větší objem prádla si rozhodně zaslouží kvalitní a stabilní sušák, který disponuje například roztahovací plochou.
Úspěch začíná při praní
To, jak dlouho budete prádlo sušit můžete ovlivnit již při praní. Jestliže zrovna neperete jemné prádlo, nastavte na pračce co nejvyšší otáčky při ždímání. Dnešní pračky již disponují samostatným programem odstřeďování, které trvá přibližně 20 – 30 minut. Pokud tento program zvolíte po klasickém praní, prádlo bude více vyždímané a tím pádem se také zkrátí doba sušení. Při sušení dbejte i na to, aby jednotlivé kusy oblečení nevisely přes sebe.
Znáte dryperátor?
Slyšeli jste někdy o dryperátoru? Je to vlastně sušicí skříň, která představuje inovaci v sušení prádla bez sušičky. Dryperátor suší prádlo rychle a vejde se do něj opravdu velké množství mokrého prádla. Navíc vypadá jako zavírací skříň, a proto ji můžete umístit téměř kamkoliv. Jeho přednost spočívá nejen v nadčasovém designu, ale také v tepelném výměníku, věšákovém systému, který můžete kombinovat podle sebe, ale i ve ventilátoru, který zajišťuje cirkulaci teplého vzduchu. Dryperátor lze napojit na topení a díky svému tichému provozu nebude nikoho rušit. Skvěle se hodí také pro dosušení vlhkých ručníků po utření, či pro odstranění zápachu z oděvů.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login