Zahrada

Kompost patří na každou zahradu: Co do něj patří a jak o něj pečovat?

Od   | 

Na každé zahradě by měl mít svoje místo kompost. Během roku vyprodukujeme spoustu bio odpadu nejen ze zahrady, který je možný zkompostovat a neznepříjemňovat život sousedům například spalováním. Pokud tedy máte vztah k přírodě, je ideální odpad přeměnit na kvalitní hnojivo. V kompostu se vytváří nová, organická půda, kterou lze následně přidat při sázení květin. 

Kompostér T 390 má v dolní části dvířka pro snadnější vybírání hotového kompostu. Zdroj: Mountfield

Začínáme kompostovat

V první řadě je potřeba si pořídit kvalitní kompostér, který se většinou vyrábí z plastu, ale můžete ho mít i z pozinku. Někdo si však dá rád tu práci a kompostér si postaví sám. Tady je možnost využít místo plastu dřevo, které se upevňuje na kovové sloupky. Do kompostéru musí proudit vzduch, proto je nutné ponechat mezi jednotlivými prkny dostatečnou mezeru. Nutností je také kompost postavit na rovné místo. Odborníci doporučují nechat otevřený kompost zespodu, díky čemuž do něj mohou proniknout nejrůznější mikroorganismy jako jsou broučci, nebo žížaly. Pokud do kompostu žížaly nasadíte, pomůžete tak k rychlejšímu kompostování. Otvor zespodu je nutné opatřit hustým pletivem, kterým zabrání přístupu hlodavcům. 

Na větších zahradách lze postavit i vícekomorové kompostéry. V jedné komoře můžete uchovávat bio odpad, ve druhé ho zpracovávat a ve třetí mít již hotovou, zkompostovanou zeminu připravenou k použití. 

Je také velmi důležité správné smíchaní a poměr materiálu v kompostu. Do kompostu je vhodné vhazovat biologický odpad, na 2-3 díly hnědého materiálu bohatého na uhlík,  přidejte 1 díl zeleného, který mí bohatý obsah dusíku. Udržet kompost v dobré kondici a tak, aby nám poskytl kvalitní zeminu, není žádná jednoduchá záležitost. Navíc je důležité ho smíchat například s pískem či rašelinou, aby získal takový materiál, který bude vhodný pro sázení rostlin a bude plný všech důležitých živin. Na kompost je ideální sypat co nejjemnější strukturu materiálu, ke kterému pomůže například sekačka, která rozdrtí i spadané listí.

Žížaly pomohou procesu kompostování. Zdroj: Pexels

Co patří a nepatří do kompostu?

Aby byl kompost co nejkvalitnější, přidávejte veškerý organický odpad jak ze zahrady, tak i z domácnosti. Do kompostu tedy patří tráva, listí, sláma a seno, hlína, popel, nebo uhlí ze dřeva. Z kuchyně sem můžete přihodit kávu, sáčky od čaje, skořápky od vajíček, slupky od ovoce a zeleniny (ne exotického!), ořechové skořápky anebo malé množství zbytku jídla. 

Kompost by naopak neměl přijít do styku se zbytky masa, rybami, mléčnými výrobky, kostmi, plastem, kovem nebo sklem. Rozhodně nepřidávejte ani uhynulá zvířata nebo chemicky ošetřené slupky. 

Do kompostu patří bio odpad. Nevhazujte proto do něj nic jiného. Zdroj: Mountfield

Jak poznat zralý kompost?

Možná si kladete otázku, jak vlastně poznat, že je kompost již zralý a připravený k použití. Důležité je sledovat barvu. Kompost s hnědou, až tmavě hnědou barvou, která má drobné hrudky, nepáchne a naopak voní jako lesní půda řadíme mezi vyzrálé komposty. Zralost je možné vyzkoušet i jednoduchým testem. Do nádobky vložte trochu kompostu a vysejte semínka řeřichy seté. Pokud do týdně vyklíčí, je kompost zralý.

Zralý kompost by měl vonět jako lesní půda.
Zdroj: Pixabay

Pečujeme o kompost

O kompost je důležité se starat, nikoliv ho ponechat náhodě. Nikdy by neměl být suchý, což poznáme díky šedému povrchu. Suchý kompost už k ničemu není, jelikož celý proces vyschne a zanikne. Je tedy důležité udržovat kompost vždy dostatečně vlhký. Zejména v létě, kdy bývají velká sucha a horké dny, ho klidně každý den prolévejte vodou a zakrývejte fólií, která vlhkost udrží. Na druhou stranu nesmí být ani příliš mokrý, což poznáme podle nepříjemného zápachu a objevující se hniloby. 

Některé kompostéry mají dole dvířka, kterými můžete odebírat vyzrálý kompost. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Jak se správně starat o trávník, aby byl stále zelený a hustý?


You must be logged in to post a comment Login