Zahrada
Kompost je na jaře k nezaplacení. Deset jednoduchých kroků ke kompostování
Kompostování v době výkonných moderních plastových kompostérů nikdy nebylo jednodušší. Nezapáchá to, nerozlézá se to po zahradě, nemusíte na to koukat. Ušetříte za svoz odpadu, protože možná zjistíte, že kdo pečlivě třídí papír, plasty, sklo i nápojové kartony a začne to dělat i s bioodpadem, už mu toho do koše moc nezbývá a svoz bude možná stačit ob týden. Ale především vám s minimálním nasazením vznikne cenná surovina, kterou na jaře použijete úplně všude jako hnojivo nebo ke smíchání s výsadbovým substrátem. Připravili jsme desatero z vlastních zkušeností pro ty, kdo nechtějí studiem principů kompostování strávit věčnost.
Jak vybrat kompostér?
Nešetřete. Velké fungují lépe a jsou bytelnější. Lepší je model s víkem a co rozhodně oceníte, je dobrý a pohodlný způsob otvírání. Vypadá to fórově a tence už v obchodě, drží to na malých „packách“? Nekupujte to. Nezapomeňte, že to má stát leta v dešti, mrazu a s dvířky budete často manipulovat. Lepší je systém výsuvných tyčí, kterým bývají opatřeny dražší modely.
Kam ho na zahradě postavit?
Do polostínu, do rohu, dobré je, když bude v závětří a třeba pod korunou stromu, aby na něj zbytečně nepršelo.Vybírejte ale místo s dobrou přístupností.
A mám hotovo
Sestavil jsem to. Co teď? Otřete pot a nestudujte složité návody, jak zakládat kompost. Tedy, klidně studujte, máte-li na to čas. Pokud ne, asi oceníte poznatek z praxe, že kompost začne fungovat sám. Na dno dejte trochu tenkých větviček nebo slámy, a pak už prostě začněte kompostovat.
Co patří do kompostu?
Trávu, jehličí, listí, odpady z ovoce a zeleniny kromě tropického ovoce, bioodpad ze zahrady (jen pozor na čerstvě vytržený plevel) popel z dřevěného uhlí, papírové utěrky a noviny. Také trus hospodářských zvířat, i když ten zřejmě, čtete-li tyto řádky, nemáte.
Co nepatří do kompostu?
Hlavně tam neházet samou trávu. Shnije vám to a vyprodukuje odpornou černou zapáchající slepenou hmotu místo kýžené supervýživné hlíny. Lze najít mnoho učených návodů, ale těžko budeme kuchyňský odpad počítat na kýble či kolečka, když jej tam nosíme na prkénku. Vžijeme-li se do situace klasického majitele zahrady, která slouží více k relaxaci než k užitku, je potřeba především jakkoliv ředit trávu. Na podzim to jde docela dobře listím, ve zbytku roku je třeba se tužit s kuchyňskými zbytky, utěrkami z papíru, dřevěným popelem a vším, co zkrátka není další zpropadená tráva. Samozřejmě je jasné, že tam také nepatří živočišný odpad, nerozložitelné materiály, popel z klasického uhlí a psí bobky; a samozřejmě cokoliv napadeného škůdci či nemocemi. Pozor si dejte i na větší větvičky, nerozloží se a pak v kompostu velmi překáží.
Jak v kompostéru překopávat?
Blbě. To je snad jediná nevýhoda kompostérů, klasická hromada u babičky se přehazovala líp. Takové ty legrační tyče, co se k tomu prodávají, za vás tu práci neudělají, a pokud jste si koupili špatně otvíratelný model, budete to mít těžké. U těch dobře otvíratelných funguje otevřít na maximum a promísit to například vidlemi, aby se vše spojilo. Pokud kompost funguje dobře, stačí to udělat dvakrát ročně.
Jak to napravit, když to nedělám vždy zcela správně?
Kdykoliv máte pocit, že se kompost nevyvíjí úplně dobře, hoďte tam pár lopat zahradní hlíny bez chemie. Hlína vždy pomůže v procesu tvorby další hlíny. Pokud chcete mít jistotu že se vše dobře nastartuje, můžete si pořídit i nějaký šetrný urychlovač kompostu.
Co když je to moc suché?
Navlhčete to dešťovou vodou, dobře celé promíchejte a dbejte na to, abyste dodávali dostatek čerstvých, vlhkých surovin.
Co když je to moc mokré?
Dbejte na správné zakrytí kompostéru. Neteče do něj nějak výrazně při dešti? Nepoužívejte odpady z hodně vodového ovoce.
Kde všude mám kompost použít?
Pokud jste úspěšní a vzniká vám tmavá hlína příjemné lesní vůně, máte vyhráno. Hodí se naprosto všude. Na jaře neutratíte tolik za zahradní substrát, protože do každé směsi pro výsadbu patří díl kompostové zeminy; kompost rozložte ke stromům, vpravte ke květinám, dávejte na dno výsadbových jamek, na podzim vpravujte do rytých záhonů. Kompost jako jediné hnojivo vystačí většině zeleniny, je-li kvalitní. Pokud máte nějaké rostliny v nádobách, které v zimě nerostou (cherry rajčata, bylinky atd.), „prožeňte“ hlínu na zimu kompostem a na jaře zase můžete sázet do obohaceného kompostu; výsadbového substrátu spotřebujete jen málo.
Potřebujete osvětlit zahradu?
You must be logged in to post a comment Login