Zahrada

Co patří do kompostu a jak se o něj starat?

Od   | 

Kompost na zahradu patří. Nejen, že do něj vyhazujeme většinu bio odpadu, ale zároveň se v něm tvoří čerstvá a organická půda, kterou lze následně použít do truhlíků a záhonu. 

Udržet kompost v dobré kondici a tak, aby nám poskytl pořádnou zeminu, není žádná jednoduchá záležitost. Navíc je důležité ho také smíchat například s pískem či rašelinou, aby získal takový materiál, který bude vhodný pro sázení rostlin a navíc bude plný všech důležitých živin.

Kompost by měl být součástí každé zahrady.

Jak s kompostem začít?

Na trhu existuje spousta kompostérů, které se většinou vyrábí z plastu. Do těchto nádob následně ukládáte veškerý biologický odpad, kde začne probíhat proces, kterému můžeme přispět ještě nasazením žížal. Někteří pěstitelé nechávají kompost otevřený zespodu, aby mohli do nádoby vlézt jak žížaly tak i brouci zvenku, ovšem zde je větší riziko, že se do kompostu dostanou také hlodavci. Pokud vsadíte na otevřený kompost, pak dejte dospodu husté pletivo, díky kterému hlodavci, ani jiní nevítaní živočichové do kompostu nevlezou.

Dalším řešením je postavit si kompost vlastníma rukama. Zvolit můžete sloupky kovové, betonové nebo dřevěné, a z prken tak vytvořit silo, které bude sloužit pro všechen bio odpad. Nezapomínejte však mezi prkny ponechat mezeru, kterou bude dovnitř proudit vzduch. Dolů opět vložte pletivo proti drobným živočichům. Odborníci při stavbě také doporučují vytvořit v dolní části konstrukci, kde bude možné vyjmout spodní prkno a libovolně odebírat již zkompostovanou zeminu.

Pokud máte větší plochu na zahradě, kterou jste ochotni pro kompost obětovat, pak zvolte vícekomorové komposty, které potřebují ale více prostoru. Místo klasického jednoho sila můžete postavit i dvě a více. Jedna plocha může sloužit pro bio odpad, ve druhé se pak odpad zpracovává v kompostovou zeminu a třetí slouží už pro hotovou zeminu k použití.

Kompost lze vytvořit i takto. Zdroj: Pinterest

Co do kompostu dát a co naopak ne?

Do kompostu správně patří zbytky ovoce, zeleniny, odkvetlé květiny a uschlé rostliny (vždy ale dávejte pozor, aby nebyly napadeny škůdci nebo chorobami), dále do kompostu můžete přidat listí, trávu, větvičky, hobliny, kůru ze stromů, ale například i kávu. Co do kompostu rozhodně nedávejte je plevel, rostliny a květiny se škůdci a chorobami, pecky z ovoce, maso, kosti, kameny, štěrk, porcelán, plast, chemikálie nebo léky. 

Slupky z ovoce, i zeleniny, káva, větve, tráva, nebo větvičky. To vše do kompostu patří.

Péče o kompost

Tak jako o celou zahradu i o kompost je potřeba se řádně starat. Dbát musíte zejména na to aby nebyl, suchý, což poznáte díky šedé barvě na povrchu. Pokud kompost vyschne, pak je vám naprosto k ničemu, protože se kompostovací proces zkrátka vytratí. Kompost tedy prolévejte a pokud jsou velká sucha, pak ho po zalití přikryjte fólií, kde se vlhkost udrží. Příliš mokrý kompost ale také není nic dobrého, protože bude nejen páchnout, ale také hnít, a to v kompostu rozhodně nechceme. Mokrý kompost je třeba zakrýt například fólií, která vodu svede pryč. Zároveň také ponechte mezi fólií a kompostem mezeru, aby vlhkost mohla volně unikat. 

Kompost by neměl být ani suchý, ani mokrý. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login