Ložnice
Klasická, nebo kontinentální postel? Obě mají svá pro i proti.
Od těch klasických se kontinentální postele liší na první pohled svou výškou. Rozdílů je však víc a týkají se zejména způsobu výroby a jednotlivých součástí postele.
Zatímco klasická postel se skládá z rámu, roštu a matrace, u kontinentální postele je to jiné. Základním prvkem je spodní díl postele, neboli boxspring. Ten se skládá z masivního rámu, pružinového systému a dalších materiálů. Je to jakási spodní matrace, sloužící jako nosný a ventilační základ, na němž teprve leží volně položená skutečná matrace, kterou si zákazník volí podle vlastních potřeb. Kontinentální postele tak někdy budí dojem, jakoby se skládaly ze dvou na sobě položených matrací. Jejich předností je výška, kterou ocení především ti, kterým se hůře vstává z nižší postele. Ale ruku na srdce, já sama se vstáváním problémy nemám, a přesto mi vysoká boxspringová postel vyloženě vyhovuje.
Klasická postel má rošt
U klasické postele vybíráme rošt, který je různě tvrdý, u některých typů dokonce můžeme přesně nastavit tvrdost (nebo měkkost) určité části. Tím docílíme různých vzorců, takže se tělo více podepírá nebo prohýbá v potřebných částech a řešíme tak konkrétní potřeby. Také hmotnost osoby hraje roli, jinak podepřít potřebuje padesátikilová žena a jinak stokilový muž. Na klasickém dvoulůžku se většinou vyskytují dva rošty, není tedy problém pořídit odlišný například pro každého z partnerů. Na rošt se následně vybírá matrace, jejíž tvrdost si každý vybírá sám, podle vlastního pocitu a potřeb.
Ať už zvolíte klasické provedení postele nebo kontinentální, vždy byste daný model měli vyzkoušet přímo v prodejně. V některých firmách vám dokonce poskytnou lůžko na zkušební dobu.
Údržba je pořád stejná
Ať kontinentální, či klasická, postel a matrace se musí především řádně udržovat. Odborníci především nedoporučují mít pod postelí tolik oblíbené úložné prostory. Lůžko pak řádně nevětrá a více se v něm daří nejrůznějším mikroorganismům. Potřeba je dbát zejména o matraci. Základem je její chránič, který zabrání znečištění. Měli bychom vlastnit více kusů chráničů, abychom je mohli pravidelně prát na vysokou teplotu – jinak ztrácí svůj smysl. Matraci je také potřeba čas od času otočit. Pokud odjíždíte na pár dnů, postavte ji mimo postel na bok, vyvětrá se z obou stran. Jednou za několik měsíců byste měli podniknout větší akci a důkladně vyprat i potah matrace (a to jen za předpokladu, že důsledně používáte chránič, jinak častěji). Pozor u levnějších matrací na to, aby se nesrazily, je lepší zvolit za tímto účelem čistírnu. V ložnici pravidelně vysávejte a větrejte a nepořizujte si do ní žádné „lapače prachu“, aby se lůžko zbytečně neznečišťovalo a mohli jste si užít skutečně osvěžující odpočinek.
Při výběru matrace se mimo jiné řídíme i hodnotou BMI (zkratka anglického spojení Body Mass Index). Tu vypočítáme tak, že váhu vydělíme výškou uvedenou v metrech na druhou. Matraci je vždy vhodné chránit svrchním chráničem nazývaným topper.
Fotogalerie:
Jak to vidí odborník?
You must be logged in to post a comment Login