Články

Kdy mohou úředníci či pronajímatelé vstoupit do vaší domácnosti?

Od   | 

V České republice existují případy, kdy mohou do domácnosti neohlášeně vstoupit nejen úředníci, ale také zaměstnavatel nebo pronajímatel. Jaká pravidla platí pro tyto kontroly a jaké pokuty hrozí, pokud jim nebude vyhověno? Podívejme se na situace, kdy k vám může dorazit neohlášená kontrola, a co od ní očekávat.

Stavební kontroly: Nevpustíte úředníka? Pokuta až 50 000 Kč

Pokud stavíte dům, je dobré vědět, že vás může kdykoli navštívit kontrola ze stavebního úřadu. Úředníci přicházejí ověřit, zda vše probíhá podle schváleného plánu a předpisů. Povinnost umožnit vstup do nemovitosti stanoví stavební zákon. Nepovolení přístupu úředníkovi může být sankcionováno pokutou až 50 000 Kč. Kontroly jsou běžnou součástí stavebního řízení a slouží k zajištění bezpečnosti a dodržování stavebních norem.

U vás doma se může objevit například kontrola ze stavebního úřadu. Zdroj: Canstockphoto

Neschopenka a kontroly z OSSZ: Neotevřete dveře? Ztrácíte nemocenskou

Další případ, kdy k vám může přijít neohlášená kontrola, se týká čerpání nemocenské. Po 14 dnech na neschopence má Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) právo ověřit, zda dodržujete léčebný režim. Pokud vás úředníci při kontrole nenajdou, hrozí vám pokuta až 20 000 Kč nebo ztráta nároku na nemocenské dávky. Kontroly nemocenské mají za cíl zabránit zneužívání systému a ověřit, že je pracovník skutečně nemocný a neporušuje předepsaná opatření.

Kontroly od zaměstnavatele: Může vám hrozit i výpověď

Nemocenskou kontrolu však nemusí provádět pouze OSSZ. Zaměstnavatel má právo kontrolovat své zaměstnance během prvních 14 dnů nemoci, kdy jim vyplácí náhradu mzdy. Pokud zjistí, že zaměstnanec nedodržuje předepsaný léčebný režim, může toto zjištění nahlásit OSSZ. Důsledkem může být nevyplacení nemocenské nebo v krajním případě i výpověď ze zaměstnání. Zaměstnavatelé tak mají nástroj, jak zajistit, aby zaměstnanci nemocenskou nezneužívali.

Práva pronajímatelů: Kdy mohou vstoupit do vašeho bytu?

Pokud žijete v pronajatém bytě, může vás nečekaně navštívit i pronajímatel. Ten má ze zákona právo vstoupit do svého majetku za účelem kontroly nebo provedení oprav. I když by měla být jeho návštěva dopředu ohlášena, existují výjimky, například pokud hrozí poškození majetku. Když sousedé upozorní na prasklou vodovodní trubku, může pronajímatel vstoupit do bytu i bez vašeho souhlasu.

Dovnitř může vejít i váš pronajímatel. Má to však svá pravidla.
Zdroj: Canstockphoto

Pokud jsou však kontroly příliš časté, nebo narušují vaše soukromí, máte právo se bránit. V krajním případě můžete požadovat kompenzaci, nebo se obrátit na soud, pokud pronajímatel nedodržuje zákonné podmínky.

Jak se bránit proti neohlášeným kontrolám?

Většina kontrol je zákonně oprávněná a slouží k zajištění bezpečnosti nebo k ověření dodržování smluvních a zákonných povinností. Pokud však máte pocit, že kontrola je neoprávněná, nebo zbytečně zasahuje do vašeho soukromí, je důležité vědět, jaká jsou vaše práva. Právní poradna nebo konzultace s odborníkem vám mohou pomoci zjistit, zda je kontrola oprávněná a jak se proti ní bránit.

Zdroj: hypoindex.cz, mix24.cz


You must be logged in to post a comment Login