Rady a tipy
Kdy je zapotřebí opatřit dům hromosvodem a je vůbec povinný?
Období častých bouřek se pomalu, ale jistě blíží, a pokud ještě nemáte na domě připevněný hromosvod, nebo spíše bleskosvod, měli byste nad ochranou před úderem blesku popřemýšlet. Hromosvod blesk dokáže svést do země, a vy se tak nemusíte bát poškození a požáru domu. Kdy nad ním tedy popřemýšlet a je ze zákona povinný?
Nutno podotknout, že hromosvod vás ochrání nejen před samotným bleskem, ale i před úderem do vedlejších objektů či elektrického vedení. I přesto, že blesk neuhodí přímo do vašeho domu, existuje určitá možnost, že se výboj dovede přenést až na váš dům.
Jakou baterii ke dřezu?
Jak hromosvod funguje
Během bouřky vznikají mezi zemí a mrakem naprosto rozdílné elektrické potenciály, které zapříčiňují blesky – ty mají tendenci zasahovat vyšší místa. Hromosvody jsou vyráběny z elektricky vodivého materiálu (například ze zinkované oceli, nebo mědi a slitiny hliníku) a pokud si je na dům nainstalujete, dokážou elektrický výboj svést do země, namísto zásahu do domu.
Konstrukce hromosvodu se umísťuje na nejvyšší místo domu a zvolit můžeme buďto jímací tyč, nebo jímací vedení. Jímací tyč na domech vídáme častěji, přičemž se jedná o ocelovou tyč, jejíž vrchol je výše než vrchol objektu, který chrání prostor pod sklonem 45°. Výšku jímací tyče tak volíme podle toho, jak velký prostor chceme ochránit. Naopak jímací vedení představuje pozinkovaný drát, který na střechu objektu upevňujeme ve tvaru trojúhelníku se sklonem taktéž 45°.
Svod hromosvodu
Svod hromosvodu je tvořen ocelovým lankem, která spojuje jímací tyč nebo jímací vedení s uzemněním po vnější zdi domu. Od roku 2006 rozdělujeme podle normy ČSN 62 305 hned čtyři zóny ochrany před bleskem a to:
- třída LPZ I – 10 m
- třída LPZ II – 10 m
- třída LPZ III – 15 m
- třída LPZ IV – 20 m
Samotné uzemnění hromosvodu je buď přímo v zemi, nebo v betonu v podobě zemnících desek, drátů, nebo tyčí.
Kam pro svítidla?
Kolik svodů na objekt?
Rodinný dům by měl mít jeden svod na každých 15 metrů obvodu stavby. Svody umísťujeme rovnoměrně a dáváme pozor na okna, dveře, či jiné přístavby. Ideální je svody nainstalovat do každého rohu stavby.
Je hromosvod povinný?
Pokud stavíte nový dům, řiďte se stavebním zákonem 183/2006 Sb. a prováděcí vyhláškou 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby. Tato vyhláška je formulovaná ne zcela srozumitelně a lze si ji vyložit různými způsoby. Často se tak stává příčinou odlišných názorů a sporů. Různými způsoby si ji můžeme vyložit proto, že říká: Ochrana před bleskem se musí zřizovat tam, kde by mohl způsobit ohrožení života a zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení. Z této věty je tak nejasné, zda je nutné na daném objektu hromosvod mít, či nikoliv. V převážné většině ale stavební úřady při kolaudaci trvají na tom, aby dům opatřený hromosvodem byl.
Které tepelné čerpadlo vybrat?
Citujeme vyhlášku č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby § 36:
Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit
(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit
a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,
b) poruchu s rozsáhlými důsledky na veřejných službách, zejména v elektrárně, plynárně, vodárně, budově pro spojová zařízení a nádraží,
c) výbuch zejména ve výrobně a skladu výbušných a hořlavých hmot, kapalin a plynů,
d) škody na kulturním dědictví, popřípadě jiných hodnotách, zejména v obrazárně, knihovně, archivu, muzeu, budově, která je kulturní památkou,
e) přenesení požáru stavby na sousední stavby, které podle písmen a) až d) musí být před bleskem chráněny,
f) ohrožení stavby, u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže.
(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení rizika podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných opatření stavby.
(3) Pro uzemnění systému ochrany před bleskem se u staveb zřizuje přednostně základový zemnič.
Cena hromosvodu
Přestože se ceny hromosvodů mohou zdát být velmi vysoké, je potřeba si uvědomit, že nám ochrání několikamilionový dům a majetek. Ceny hromosvodů se pohybují okolo 20 tisíc korun a je potřeba sjednávat pravidelnou revizi, díky které budete mít jistotu, že hromosvod není poškozený.
Fotogalerie:
Zdroj info: Stavební zákon, Stavíme dům
You must be logged in to post a comment Login