Kuchyně

Kapr, houbový kuba a vánočka: Symbolika pokrmů, které nesmí chybět u štědrovečerní večeře

Od   | 

Vánoční vůně linoucí se z kuchyně, svátečně prostřený stůl a talíře plné lákavých pokrmů – to vše neodmyslitelně patří k atmosféře Vánoc. Ale víte, že každé jídlo, které si o Štědrém večeru s láskou připravujeme, má svůj hlubší význam a příběh?

Vytvořte si vlastní tradici a přidejte ke štědrovečerní večeři jedinečný rodinný recept, který se bude předávat další generaci. Zdroj: Pexels

Hojnost a splněná přání

Dříve se věřilo, že počet chodů na štědrovečerní tabuli ovlivní štěstí a hojnost v následujícím roce. Často se servírovalo devatero pokrmů symbolizující devět měsíců těhotenství, anebo dvanáctero odkazující na počet měsíců v roce. Aby se zajistila soudržnost rodiny, každý člen musel ochutnat ze všech chodů. Dnes už se tradice tolika chodů nedodržuje tak striktně, ale symbolika hojnosti přetrvává v podobě bohatě prostřeného stolu.

Ryba s tisíciletou historií

Ačkoliv se kapr stal symbolem českých Vánoc, na sváteční stoly se dostal až v 19. století. Původně to byla především praktická volba. Kapr byl dostupnější než jiné druhy ryb a jeho konzumace byla povolená i během adventního postu. Rychle si ale získal oblibu a stal se symbolem síly, vitality a hojnosti. Traduje se, že šupina z kapra schovaná v peněžence přinese finanční štěstí po celý rok.

 

Varná deska s integrovanou digestoří: Jak vypadá a kam pro ni?

 

Řízek: Symbol moderních Vánoc

Smažený řízek se na vánoční tabuli usadil teprve ve 20. století, kdy se Vánoce začaly více sekularizovat a náboženský význam ustupoval do pozadí. Řízek tak představuje symbol modernějších Vánoc a odklon od přísných tradic. Zároveň ale v sobě nese symboliku štědrosti a bohatství, které si o Vánocích rádi dopřáváme.

Bramborový salát: Spojení chutí a tradic

Ačkoliv dnes považujeme bramborový salát za neodmyslitelný prvek štědrovečerního menu, jeho místo na českém stole si našel až překvapivě nedávno. V 19. století se podával naprosto jiný bramborový salát. Šlo spíše o salát z brambor a zbytků pečeného masa. Teprve ve 20. století se objevil salát v podobě, jakou známe dnes, inspirovaný luxusním ruským salátem s langustami a kaviárem. Bramborový salát tak symbolizuje propojení starých zvyků s moderními vlivy.

Při přípravě bramborového salátu zkuste použít domácí majonézu. Docílíte tak jemnější chuti. Zdroj: Pixabay

Houbový kuba: Chuť pokory a skromnosti

Houbový kuba je pokrm s dlouhou historií a hlubokou symbolikou. Původně se jedl jako postní jídlo na Štědrý den, a symbolizoval tak pokoru a skromnost. Připravoval se z dostupných a levných surovin a sloužil především k zasycení. Dnes je kuba vnímán jako symbol návratu k tradiční české kuchyni a úcty k našim předkům.

Vánočka: Pečivo plné symboliky

Vánočka je královnou vánočního pečiva a její symbolika je bohatší, než by se na první pohled mohlo zdát. Její spletitý tvar symbolizuje Jezulátko zavinuté v peřince a proces kynutí odkazuje na příchod nového života a prosperity. Už ve středověku se pekly bílé chleby zvané calta, které byly předchůdcem dnešní vánočky. Každý pramen těsta má svůj význam. Čtyři spodní prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch, prostřední rozum, vůli a cit a horní dva symbolizují spojení vědění a lásky.

Věděli jste, že perníčky patří mezi nejstarší druh vánočního cukroví? Zdroj: Pexels

Každé tradiční jídlo na štědrovečerním stole v sobě nese poselství, jež si lidé předávali po dlouhé generace. Bez ohledu na to, zda ctíme původní receptury, nebo se pouštíme do odvážnějších kulinářských experimentů, zastavme se a připomeňme si širší význam tohoto vánočního stolování. Jeho kouzlo totiž netkví jen v chuti a vůni, ale také v okamžicích sounáležitosti, vděčnosti a splněných přání, které se k těmto svátkům neodmyslitelně vážou.

Zdroj info: České Vánoce, Rady do kuchyně

 

Praktické tipy do malé koupelny nebo prádelny. Inspirujte se s námi

 

 


You must be logged in to post a comment Login