Zahrada

Kámen v zahradě: Jak ho efektně zakomponovat

Od   | 

Kámen, jako přírodní prvek, má v zahradě nezastupitelné místo. Může plnit funkci okrasnou a pouze zdobit zahradu, nebo účelovou, kdy například vhodně propojíte dům se zelenou plochou a vytvoříte velmi příjemné a dekorativní prostředí.

Velmi časté je spojení kamene se skalkami, kde je ho už z podstaty věci hodně. Dále se používá ve štěrkových záhonech, přírodních jezírkách a potůčcích. Je nezbytný, pokud se používá na obkládání zahradních staveb, opěrných zdí, kamenných schodů a jako výplň do gabionů. Jako solitér pak funguje čistě sám o sobě pro okrasu.

Okrasné kameny – liší se?

Okrasné kameny jsou jiné než ty účelové, které musí plnit úplně jinou funkci. Jak již název napovídá, slouží především na okrasu a jsou žádoucí různé tvary, zbarvení, občasné prasklinky apod. Takový kámen můžete usadit k rostlinám, keřům, do vody. Pokud toužíte po něčem větším, volte obelisk, ovšem pozor na to, že čím větší kámen zvolíte, tím náročnější bude manipulace s ním a nejspíš to bude chtít techniky. U okrasného jezírka dobře vyniknou valouny, v záhonech kačírek nebo kamenná drť.

Osázená kamenná zídka vytvořená pomocí gabionů rozzáří celou zahradu. Zdroj: Canstockphoto

Kámen musí ladit se zbytkem zahrady

Využití kamene v zahradě a především různé druhy zvažte už při jejím budování. V první řadě by měl kámen dobře zapadnout do celého konceptu zahrady. Vybírejte kameny z vašeho okolí, které sem patří a nebudou působit nepřirozeně. Nezapomeňte, že větší množství kamenů a těžší kusy se špatně stěhují. 

Kámen se uplatní ve všem možných velikostech a podobách, ať už ve skalce, kde je zakomponovaný ve vyvýšeném terénu přírodním nebo uměle vytvořeným. Kameny umístěte nerovnoměrně, ale zároveň tak, aby vypadaly přirozeně. Volné prostory vyplňte kamennou drtí, osázejte vhodnými skalničkami a jinými rostlinami (zakrslé konifery).

Kombinace kamenného mulče a kvetoucích trvalek působí velmi něžně a harmonicky. Zdroj: Pixabay

Velmi často se využívá kámen jako šlapáky v trávě. Stylově propojíte různá místa v zahradě a máte i účelový prvek. K realizaci potřebujete ploché kameny, obvykle z pískovce, břidlice či čediče. Vhodné rozměry jsou asi 60 x 40 cm. Do zahrad se také stále častěji dostává využití v podobě gabionů. Dříve se takto stavěly jen opěrné zdi, protierozní konstrukce a ploty. Dnes můžete mít z gabionů třeba i lavičku.

Kamenná cestička plní svůj účel a do zahrady dokonale zapadne. Zdroj: Canstockphoto

Štěrk, kačírek nebo drť také velmi dobře nahradí mulčovací kůru v záhonech. Dokonce je pro některé rostliny (trvalky a bylinky) mnohem lepší. Kámen se nerozkládá, neodfoukne ho tak snadno vítr, neláká tolik psy a kočky.

Kámen působí efektivně v kombinaci s vodou

Při tvorbě jezírek, potůčků, vodopádů apod. slouží kámen k pokrytí stěn a dna a taktéž efektivně ozdobí okolí. Opět nezapomeňte na pečlivý výběr druhu kamene, jeho umístění, natočení a zapuštění do hloubky. U vody nemusíte mít jako ozdobu více kamenů. Velmi dobře působí solitér, například říční valoun. Ten lze využít i pro přepad vody ve vodopádu.

Nebojte se s kameny různě experimentovat. Výsledkem může být efektivní vodopád. Zdroj: Pixabay

Drahý, ale nesmrtelný

Mnoho lidí odradí od pořízení kamene jeho cena, která není úplně malá. U menší zahrádky to není tak znát, ale na velké zahradě počítejte s větší částkou. Na druhou stranu je kámen prakticky nesmrtelný a nijak výrazně na něm nevidíte vliv počasí a změny teplot. Jeho povrch časem získá zajímavou patinu, která ovšem vůbec není na škodu. Naopak. Velké kameny fungují jako tepelná past, kdy přes den kumulují uvnitř sebe teplo a v noci ho uvolňují ven. Proto se u nich daří teplomilným rostlinám. Kamínky použité jako mulč v létě ochlazují půdu a snižují výpar vody.

Kamenné schody nejsou nejlevnější, ale vydrží netknuté dlouhá léta. Zdroj: Canstockphoto

Jaké kameny ne?

I do zahrady musíte vybírat chytře a nepřehánět to s množstvím. Pestrobarevné a výrazné kusy na sebe strhávají hodně pozornosti a jsou vhodné jako solitéry. Kámen použitý při stavbě jezírka nebo na skalku už tak výrazný být nemusí. Tam, kde chcete, aby vynikly především rostliny, vybírejte raději méně výrazné kusy, které plní jen doplňkovou funkci.

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login