Architektura a design
Kámen nebo keramika?
Fáma, že nemám ráda přírodní kámen, se se mnou táhne už poměrně dlouho, ale není to pravda. Já kámen ráda mám. Dokážu se na něj dívat celé hodiny (a nemohu se vynadívat). A posledních pár let se krom veletrhu Cersaie zastavím vždy alespoň na den také v italské Veroně, kde ovšem nenavštěvuji ten druhý nejznámější balkon na světě, ale jdu se podívat na veletrh Marmomac. Protože tam mají přírodního kamene spousty.
Letos jsem měla to štěstí, že se mým průvodcem ve světě přírodních kamenů stal italský architekt Mimmo Peraino; on tam byl vybírat přírodní kámen na vilu, kterou právě pro klienta navrhuje (paradoxem je, že na tuhle výstavu jsem ho před pár lety poslala já), a tak jsme spojili příjemné s užitečným. A proč to bylo štěstí? Protože když je někdo „marmista“ a vy přiznáte, že jste „piastrellista“ (piastrella znamená dlaždice), nedívají se na vás právě přátelsky. Jako pravý gentleman mě ale ochránil a vysvětlil jim, že to právě já jsem ho donutila se nad používáním přírodního kamene hodně zamyslet. Protože já nemám problém s přírodním kamenem pracovat.
Já mám problém s jeho plýtváním. Ale o tom až na konec.
Marmisti se mi mimo jiné (šeptem!) svěřili, že už z dálky poznají výrobce dlaždic, kterých na Marmomacu také potkáte spousty – chodí tam totiž nejen čerpat inspiraci, ale především sledovat, jaké přírodní kameny právě „frčí“. A ti z Atlas Concorde byli zřejmě obzvláště pozorní, a tak se jejich novinka MARVEL Diva stala jednou z nejlepších, které jsem letos viděla.
Diva pochází z italského slova božská a přesně taková novinka Atlasu je. Ikonická. Božská. Zkrátka jedinečná. Jak moc povedená tato série je si můžeme ukázat na dekoru Taj Mahal – jeden den jsem vyfotila keramickou dlaždici na Cersaie a hned ten další přírodní kámen na Marmomacu. A myslím, že i největší škarohlídi musí uznat, že je to interpretace přírodního kamene více než povedená.Ve své přírodní variantě je Taj Mahal kvarcit pocházející z Brazílie, vyznačuje se jemnými zlatými a šedohnědými žilkami mísícími se s prvky krystalové struktury. Za svůj název, jak všichni víme, vděčí slavnému mauzoleu v indickém městě Agra.
Mně osobně se asi nejvíce líbí dekor Ice Crystal. Vidět tento materiál ve větších plochách je prostě něco překrásného. Po pravdě od dob, kdy se vyrábí keramické dlaždice ve formátech 120×278 cm a větších (až do 160×320 cm), někde ve skrytu duše toužím po vzorkovně velikosti ruzyňského letiště, kam bych ty obrovské plotny pověsila jen tak do vzduchu na neviditelná lanka jako takové opravdu hodně velké prádlo, a pak by teprve vynikla jejich krása dokonale. Co se původu tohoto dekoru týká, i Ice Crystal je brazilský kvarcit, který je momentálně velice žádaný jak do interiérů, tak do exteriérů nebo jako materiál na kuchyňské desky. Jeho jedinečnost spočívá v kompozici; pozadí je diagonálně prostoupeno hustými světlými žilkami v hlubších vrstvách, na rozdíl od těch na povrchu, kde se vodorovně vynořují červenohnědé plochy. Příroda je zkrátka ten nejlepší designér a my můžeme jen zírat v němém úžasu.
Dekor White Everest je interpretací kamene Light Grey. Je to kámen pocházející ze středního východu a v současné době je to dá se říct taková primadona na scéně přírodního kamene. Tím chci říct, že popularita tohoto materiálu už nějakou dobu trvá, a i v Atlas Concorde už se objevila v novinkách na jaře na milánském Salone del mobile (vyrábí ho divize velkoformátové keramiky Atlas Planpod názvem Appennino). Je hojně používaný nejen jako obklady, dlažba, kuchyňské desky nebo jako obkladový prvek v interiérech, ale také k výrobě nábytku nebo jako fasádní obklad. Charakteristické pro něj jsou růžovo-červené žíly v šedém základu s prvky bílého křemence.
Baobab. Když slyším baobab, okamžitě se mi vybaví Malý princ. V Atlasu ale každé z barev série Marvel Diva tentokrát přisoudili patrona z říše zvířat. A patronem dekoru Baobab, což je původem jemný křemenec z Madagaskaru známý též pod názvem Lemurian Blue nebo také Labradorite Blue, je papoušek. Jedinečnost Baobabu spočívá ve vysokém obsahu labradoritu, minerálu, který způsobuje duhový efekt, a Baobab tak hraje doslova všemi barvami. Jako ten papoušek.
Byť je keramických obkladů a dlažeb na trhu opravdu obrovské množství, jsou jistá úskalí, která překonají jen opravdoví mistři svého oboru. A jedním z nich je hezká hnědá barva. Ano, zní to jednoduše, ale mohu vás ujistit, svého času bylo slovní spojení „hezká hnědá“ doslova noční můrou!
Precious Brown, dekor inspirovaný brazilským kvarcitem, představila už divize Atlas Plan na jaře a my jsme rádi, že je nyní k dispozici i jako obklad nebo dlažba. Protože je to krásná hnědá!
V kolekci Marvel Diva je ještě dalších pět barev – Sky Stone, Aqua, Galaxy, Amethyst a Black Tempest – a i ty jsou překrásné. Přidám vám fotografie i s popisky do galerie na konci článku.
Marvel Diva se vyrábí jednak jako materiál slinutý (tedy nenasákavý, mrazuvzdorný, na podlahu, na stěnu, dovnitř i ven), dále ve čtyřech dekorech jako obklad ve formátu 50×120 cm (pouze na stěnu v interiéru) a jako velkoformátová keramika určená pro další zpracování (kuchyňské desky a ostrůvky, nábytek, desky pod umyvadla, desky stolů, parapety apod.) v tloušťkách 12 a 20 mm.Marvel Diva také nabízí čtyři povrchové úpravy – lesk, velvet, silk a mat Sensitech. Než se ale do některého z dekorů bezhlavě zamilujete, doporučuji podívat se na stránkách výrobce na katalog, kde je na konci chytrá tabulka, ve které jednoduše zjistíte, zda se vámi vybraný dekor vyrábí v požadovaném formátu s požadovanou povrchovou úpravou.
PS – A nakonec to slíbené vysvětlení, jak to se mnou a přírodním kamenem vlastně je. Až se někdy ve Veroně půjdete podívat na ten slavný balkon, zkuste se také podívat, po čem vlastně jdete – chodník je z přírodního kamene, včetně krytů kanalizace. Je tak prošlapaný, že hned víte, kudy proudil dav tam a zpět. Ale je tam pořád. Myslím, že by nikoho nenapadlo ho měnit. Stejně jako kuchyňskou desku, na které jsou léta používání znát. Protože oni to tak mají – když se v kuchyni vaří, je to zkrátka vidět. A když je to hodně vidět, znamená to, že se rodina hodně schází, a tedy se hodně vaří. A to znamená šťastnou rodinu.
Já s nadsázkou říkám, že to, co je u nás považováno za důvod k reklamaci, je v Itálii známkou spokojenosti. A proto jsem s používáním přírodního kamene opatrná. Materiál, který je věčný, by podle mě neměl být měněn stejně často jako zboží, které nazýváme spotřebním. A tak němu přistupuji. S rozmyslem. A s respektem. Jako ke zdroji, který není nevyčerpatelný.
PPS – Proč o balkonu ve Veroně říkám, že je druhý nejslavnější? Protože ten první je samozřejmě u nás – Tomáš Třeštík na něm vyfotil už spoustu osobností.
PPPS – Přeji vám krásný adventní čas a nezapomeňte, že každý první plech lineckého cukroví nebo vanilkových rohlíčků se obvykle připálí! Bez toho by to nebyly ty pravé Vánoce.
You must be logged in to post a comment Login