
Koupelny
KAM S NÍM aneb když se nám bidet nevejde do koupelny
Slovo bidet pochází z francouzštiny a označuje poníka. Označení má původ pravděpodobně ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně jako na tomto druhu koně. Vynález bidetu se datuje zhruba k roku 1710, ale přesné datum známo není. Výroba bidetu spojeného se záchodovou mísou, kdy je tryska bidetu zabudována přímo v jejím límci, začíná pak v roce 1960.
Bidety jsou velmi rozšířené v jižní Evropě, v Latinské Americe zejména v Argentině a Uruguai (až v 90% domácností), v Asii a Japonsku je pak bidet, respektive jeho kombinace s klozetovou mísou, naprosto běžný jak v domácnostech, tak na veřejných toaletách. Kéž bychom si ze zemí 3. světa, jak jim my, ze staré Evropy, říkáme, vzali příklad. Nejde totiž jen o hygienu, ale přímo o zdraví.
V případě, že máme dost prostoru, nemusíme výše uvedené dilema řešit a zakoupíme WC i bidet. Znovu připomínám, že tyto dva kusy sanitární keramiky patří vedle sebe; možná máte pocit, že se v tomto případě příliš opakuji, ale řešení, kdy je toaleta v samostatné místnosti a bidet vedle v koupelně, což v praxi znamená, že byste měli běžet s kalhotami na půl žerdi přes dvoje dveře, jsem na papíře viděla už tolikrát, že se opakovat budu, dokud budu živa.
Dnes se nicméně chci věnovat situaci, kdy tolik místa doma nemáme.
Jedním z řešení je klozet s bidetovým sedátkem. Králem mezi všemi těmito WC je nepochybně japonská firma Toto, jejichž produkt Neorest disponuje technologiemi přímo kosmickými, jak já říkám. Krom obvyklých funkcí, které u takového produktu očekáváme, je tento model WC splachován elektrolyzovanou antibakteriální vodou a antibakteriální efekt je ještě umocněn zirkonovou vrstvou, která je kombinována s UV světlem. Výrobce hrdě prohlašuje, že Neorest je první WC s bidetovým sedátkem, které je naprosto samočistící. Kosmickým technologiím bohužel odpovídá i cena, v nejvyšší verzi se pohybujeme okolo 300 000 Kč bez DPH.
Na trhu samozřejmě nalezneme i cenově přijatelnější modely, ne všichni potřebujeme k životu doma NASA, vrstvu zirkonia a vodu, která prošla elektrolýzou. My, staří Evropané, jsme přece jen trochu konzervativnější a věříme především tomu, co důvěrně známe. A právě pro nás je tu Geberit a jejich řada AquaClean – úplná novinka Tuma Comfort, nebo modely Sela či Mera, Tece se svým TECEone a v neposlední řadě Spalet, který vyrábí Grohe. Pokud byste si ovšem na své stávající WC chtěli pořídit pouze bidetové sedátko, dá se nalézt už od 8 890 Kč včetně DPH a jeho nespornou výhodou je, že pasuje na téměř všechny evropské modely záchodů, a není tedy třeba pořizovat i novou mísu.

Bidetové sedátko SensoWash (Duravit) s dálkovým ovládáním pro hýžďovou sprchu, komfortní sprchu a lady sprchu. Směrovatelný sprchový paprsek a stavitelná teplota vody. Nechybí funkce nočního světla.
Další možností je bidetová sprška. Zde máme prakticky tři varianty, jak situaci vyřešit.
První je pro silnější povahy a i když dno pánevní si nepochybně posilníte, já osobně bych tuto variantu asi nezvládla. Jste-li majiteli WC kombi, vedle klozetu není umyvadlo nebo umývátko a nemáte dost peněz na přestavbu, nebo prostě jen nechcete bourat, místo stávajícího přívodu vody namontujete nový, s odbočkou. Ovšem do bidetové spršky poteče pouze studená voda.
Druhou variantu lze využít v případě, že máme v blízkosti klozetu umyvadlo či umývátko; na něj instalujeme stojánkovou umyvadlovou baterii s bidetovou sprškou. V tomto případě už můžeme teplotu vody ovládat klasicky pákou této baterie.
Třetí možností jsou bidetové spršky s podomítkovými ventily nebo podomítkovými bateriemi, kde si vodu nastavujeme jako u každé jiné baterie, nebo s termostatickými podomítkovými bateriemi, kde si požadovanou teplotu přednastavíme, a termostat ji už pak míchá za nás.
Poznámka:
Snad všechny termostaty mají bezpečnostní zarážku na 38 °C, která je mechanická, a jsou z výroby seřízeny na teploty ve vodovodním řádu země, kde byly vyrobeny (zpravidla přibližně 15 °C studená a 55 °C teplá). Pokud jsou tedy podmínky odlišné (např. voda z bojleru 70°C), bezpečnostní pojistka na 38 °C nefunguje a je třeba termostat seřídit. Stejně tak je bezpodmínečně nutné dodržet přívody vody dle normy, tedy teplá vlevo a studená vpravo! Obráceně připojený termostat fungovat nebude.
P. S. Nemyslete si, že jsem se bidetovou sprškou párkrát já sama „nesprchla“ více, než by se mi líbilo a bylo potřeba. Jasně, že JO!
A příště si povíme něco o pisoárech. Ten, jehož jméno nesmím vyslovit, má totiž nejen báječnou historku, ale dohledal i technické materiály a já samozřejmě hořím nedočkavostí se s vámi o to všechno podělit!
Foto: Duravit, Geberit, TECE a archiv
You must be logged in to post a comment Login