Zahrada
Co je potřeba udělat v prosinci na zahradě?
Zdálo by se, že v prosinci nás na zahradě nic nečeká. A je to částečně i pravda, protože nastává čas na plánování nové výsadby a výsevů, a to můžeme dělat i doma v teple.
Okrasná zahrada
Nezapomeneme na dostatečnou zálivku stálezelených dřevin (azalky, cesmíny), ale i nově zasazených jehličnanů. Zaléváme méně a častěji, to platí zejména pro osazené nádoby, kde přelití může znamenat při mrazech roztržení nádoby.
Při výraznějším oteplení větráme rostliny, které jsou pod zimní přikrývkou.
Napadaný sníh přihodíme ke stromům, keřům i na záhony, vyšší vrstva sněhu zpomalí promrzání půdy a zajistí dostatečnou vláhu.
Pokud počasí dovolí, lze vyplet záhony od přezimujících plevelů, zrýt neosázené záhony a –vykopat jámy pro jarní výsadbu dřevin – mráz dezinfikuje půdu, velké hroudy se rozpadnou a zlepší se i struktura půdy, zejména jílovité.
Provzdušníme trávník, narušená místa opravíme zeminou smíchanou s pískem.
Pravidelně kontrolujeme pokojové rostliny, v tomto ročním období jsou často napadány houbovými chorobami či savým hmyzem, hnojení zcela vynecháme.
Na sv. Barboru nařežeme větvičky zlatice, mahónie, třešně, višně, broskvoně, mandloně nebo trnky, aby stačily rozkvést do Štědrého dne.
Zeleninová zahrada
Dezinfikujeme výsevní truhlíky roztokem běžného chlorového přípravku.
Na záhonku sklízíme kadeřavou a růžičkovou kapustu, čínské zelí, špenát či petržel kadeřavou.
Doma si můžeme přirychlit pažitku, řeřichu či další bylinky.
Opravíme a nabrousíme zahradní náčiní.
Ovocná zahrada
Kácíme přestárlé a suché stromy.
Zkontrolujeme chrániče stromů proti okusu zvěře.
Pokud není mrazivé počasí, lze i nadále pokračovat ve výsadbě, přihnojování a zálivce, lze začít se zimním řezem jádrovin.
Provedeme průklest a zmlazování lísek.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login