Zahrada
Zahradnický kalendář Leden
Měsíc největšího klidu v přírodě. Nízké teploty způsobí i zastavení růstu kořenů v zemi. Vlhká půda bez pokrývky sněhu se ochlazuje rychleji než půda suchá, také půda bohatá na humus a přikrytá travním drnem se ochlazuje pomaleji. Plánujeme jarní výsadby, nakupujeme osivo a přikrmujeme ptactvo.
Okrasná zahrada
Za bezmrazých dnů lze řezat rouby, provést řez a průklest stromů a seřezáváme a zmlazujeme příliš vytáhlé živé ploty. Teplota však nesmí klesnout pod -3 °C .
Prořezáváme okrasné stromy a keře, hluboce seřízneme ty, které kvetou na jednoletém silném dřevě: hortenzie (Hydrangea), okrasná jabloň (Malus), pustoryl (Philadelphus), tamaryšek (Tamarix), meruzalka (Ribes), komule (Budleia), latnatec (Caenothus), ibišek (Hibiscus syriacus), ořechokřídlec (Caryopteris), perovskie (Perovskia), slaběji seřízneme jednoleté výhony tavolníku (Spiraea), trojpuku (Deutzia), zanice (Weigela) a kaliny (Viburnum). Na nejnutnější prosvětlení se omezíme u těch stromů a keřů, které už mají vyvinuté květní pupeny: šeřík (Syringa), štědřenec (Laburnum), zlatice (Forsythia). U pomalu rostoucích keřů řežeme pouze poškozené a nevhodně rostoucí větvičky: ruj (Cotinus), vilín (Hamamelis), pěnišník (Rhododendron).
Stromy s tmavou kůrou jsou vystaveny velkým tepelným rozdílům v kmenech. Kmeny ochráníme nátěrem z vápenného mléka (1,5 kg vápna na 10 litrů vody). Bílá barva odráží sluneční paprsky a tím zabrání předčasnému rašení a promrznutí předčasně rozkvetlých stromů. Nátěr není nutný, jsou-li kmeny ovázány papírem, slámou nebo jiným materiálem.
Sníh přihrnujeme ke stromům, keřům a růžím, ochráníme tak kořeny před silným mrazem. Sníh naházíme i na trávník, vřesoviště či skalku.
Nechodíme po zmrzlém trávníku, abychom nepolámali listy. Trávník přihnojíme mletým vápencem rozhozem na sníh, vylehčíme pískem.
V teplém skleníku či na okenním parapetu vyséváme letničky, které mají dlouhou dobu předpěstování begónie, nestařec, salvie, petúnie, hledíky, karafiáty, otočník, pantoflíček, drchničky a můžeme vysévat i muškáty.
Setřásáme sníh ze stálezelených a jehličnatých dřevin.
Můžeme pokračovat v sestřihu nadzemních částí trvalek.
Provzdušňujeme zahradní jezírka.
Kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule, nemocné hlízy odstraníme.
Balkónové květiny uskladněné ve sklepech čistíme a větráme. Řízkujeme některé balkonové květiny – muškáty, surfinie a sporýše. Rostlinné řízky umístíme buď do zimní zahrady, nebo na okenní parapet.
Pokojové rostliny zaléváme velmi mírně, nepřihnojujeme a chráníme před studeným vzduchem při větrání.
Rychlené cibuloviny můžeme přenést do místnosti s teplotou okolo 10 °C, za další dva týdny je můžeme přenést do teplé místnosti.
Ovocná zahrada
Pokud se pohybuje teplota kolem 0 °C, můžeme začít s průklestem ovocných stromů. Rány na kmenech vzniklé mrazem a okusem zvěře přetřeme štěpařským voskem.
U angreštů zkracujeme vedoucí větve na 6-8 pupenů, postranní větve na 2-3 pupeny.
Za bezmrazého počasí je nejvhodnější doba pro odběr roubů meruněk a broskví.
Zeleninová zahrada
Opravujeme a ošetřujeme nářadí.
Rychlíme nať petržele, cibule kuchyňské, šalotky a celeru a to tak, že buď nasázíme kořeny horší kvality do většího květináče, nebo skrojíme vrchol kořenu petržele nebo celeru a řeznou plochou postavíme do misky s vodou, kterou občas měníme. Udržujeme teplotu mezi 15-20 °C.
Připravíme si pařeniště či skleníček.
Do vytápěného skleníku lze vysévat kedlubnu, ředkvičky, květák, rajčata, lilek či hlávkový salát, skleníkové (salátové) okurky.
Text: Věra Bruknerová, Foto: CanStockPhoto
You must be logged in to post a comment Login