Rady a tipy
Kaktusy a sukulenty jako celoroční výzdoba bytu. Víte, jak je pěstovat?
Milujete rostliny a zeleň všeho druhu, ale nemáte odvahu kupovat si pokojovky náročné na údržbu? Přesto se nechcete vzdát snů o bytu plném zeleně, která je hezká na pohled, vzdát? V tom případě jsou pro vás správnou volbou kaktusy a sukulenty. Oba druhy rostlin jsou velmi nenáročné, navíc se z nich můžete těšit celoročně. A my vám dnes řekneme, jak je pěstovat.
Jak pěstovat sukulenty?
Sukulenty patří k nekvetoucím dužnatým rostlinám, které vás mohou těšit v průběhu celého roka svými krásnými listy – různých velikostí, tvarů i barev. Nejvíc se jim daří ve světlých prostorách, ideálně u oken orientovaných na západ nebo východ. To však neznamená, že by měly být na přímém slunci, které by je mohlo poškodit například ve formě spálených listů, které by na sobě měly nevzhledné skvrny. V případě nedostatku světla sukulenty naopak „nevyzrají“ – to znamená, že budou mít dlouhé stonky i listy, bohužel s příliš velkými odstupy mezi sebou.
Substrát a zálivka
V případě, že jste se rozhodli pěstovat sukulenty, ale klidně i kaktusy (oba typy rostlin vyžadují podobný substrát), budete potřebovat kombinaci písku se zeminou. V případě sukulentů je ideální používat květináče s dírkami, odkud se dostane přebytečná voda ze závlahy do misky. Pokud jste se rozhodli použít květináč bez dírek, bude třeba vytvořit přirozenou drenáž, která zajistí, aby nebyla zemina příliš mokrá. Drenáž se vytváří tak, že na dno květináče nasypete buď trochu keramzitu, nebo můžete použít i menší střepy z keramického květináče.
Zálivka u jakýchkoliv rostlin je tak trochu věda. V případě sukulentů vám doporučujeme následující postup:
- V letních měsících, kdy je vedro, zalévejte sukulenty jednou za tři dny.
- V období vegetačního klidu, tedy v zimě, zalévejte jednou za dva až tři týdny.
I sukulent může onemocnět
Samozřejmě záleží také na tom, o kterou konkrétní rostlinu se jedná, ale i na tom, zda máte doma teplo, na vlhkosti vzduchu a podobně. Při přelití vás mohou začít obtěžovat také nejrůznější škůdci. Pokud je vaše rostlina „nemocná“, odeberte houbovou chorobu z květináče a rostlinu cca jeden měsíc vůbec nezalévejte. Počkejte, až zemina pořádně vyschne. Hnojte jen jednou za tři týdny, v zimě nemusíte vůbec.
Jak na přesazení sukulentů?
Je květináč vašemu sukulentu malý? V tom případě je třeba naplánovat jeho přesazení do většího. Ideální čas je zhruba týden po zálivce, kdy je rostlina plná síly a přesazování ji tolik nezatíží. Při tomto úkonu dbejte na to, abyste nepoškodili kořeny. První týden v novém květináči nemusíte zalévat, případně jen trochu. První zálivku udělejte týden po přesazení.
Během letních měsíců můžete sukulenty umístit klidně i na terasu, balkon nebo skalku. Čas na přemístění rostlin domů nastává s prvními podzimními dny, sukulentům totiž svědčí teplota kolem 20°C.
Jak pěstovat kaktusy?
Kaktusy jsou oblíbené nejen pro svůj originální vzhled, ale také nenáročnou péči. Postarat se o ně dokážou i vaše děti. Jak jsme psali již výše, co se týče umístění a substrátu, je u kaktusů vše stejné jako u sukulentů. Stejně postupujte také při přesazování.
Kaktusy zalévejte nárazově
Kaktusy sázejte do květináčů s dírkami a zalévejte je vždy z vrchu – vodu, která nateče do podmisky vždy vylijte. Během letních měsíců zalévejte kaktusy jednou za dva týdny, v zimě stačí jednou za měsíc, případně měsíc a půl. V zimě se nehnojí, v létě stačí jednou za tři týdny. Při péči o kaktusy se snažte vytvořit jim jejich přirozené prostředí. To znamená důkladnou jednorázovou závlahu, potom delší dobu nic.
Z jednoho kaktusu vypěstujte spoustu dalších
Chcete si svůj kaktus namnožit? Není to nic složitého! Na kaktusech si můžete všimnout dceřiných výrůstků – ty nechte trochu vyrůst, poté je odřízněte a položte na zeminu připravenou v květináči. Kaktus nemusíte sázet, zakoření sám – postupně. Malý kaktus nikdy nezalévejte jako ten velký, vždy jej jen trochu roste. V případě, kdy kaktusy množit nechcete, výrůstky na kaktusu nechte, budete se moct těšit na květy.
Co trápí kaktusy?
I kaktusy mohou potrápit zejména houbové choroby způsobené přelitím. V tomto případě se jedná o nenávratnou nemoc, kdy kaktus zevnitř uhnije. Potrápit vás mohou také malí bílí červi, které je třeba ručně odstranit.
Ačkoliv kaktusy milují teplé podnebí, v zimě jim svědčí zejména přítmí a chlad. Proto je dejte buď na chodbu, nebo do ložnice, kde je chladněji. Okenní parapet s radiátorem pod ním nebude správnou volbou.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login