Zahrada

Kácení stromů na vlastní zahradě: V některých případech budete potřebovat povolení

Od   | 

Možná že vám vaše vzrostlé stromy na zahradě omezují ve výhledu nebo jsou zkrátka staré či nemocné. V tomto případě se nejspíše uchýlíte k jejich pokácení. Věděli jste ale, že i přestože se chystáte kácet na svém vlastním pozemků, je potřeba se řídit zákony a dokonce někdy budete potřebovat povolení?

Za posledních několik let proběhlo několik změn v legislativě, které naštěstí byly upraveny, aby s pokácením stromů vyšly vstříc majitelům a celou situaci jim usnadnily. 

K pokácení vysokého stromu je občas nutné vyřídit povolení a slíbit výsadbu dvou stromů. Zdroj: bp-garden

Kdy povolení nemusíte řešit?

Rozhodně se neobávejte toho, že je potřeba řešit povolení pro každý strom, který se v rámci svého pozemku rozhodnete pokácet. Většinou kácení stromů na vlastní zahradě, nebo zahradě chat a chalup nemusí být na úřadě vůbec hlášeno. Novinkou totiž je, že postačí, aby byl pozemek na katastru veden jako „zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň“.  Nevadí ani to, pokud pozemek není oplocen. 

Na vlastní zahradě tedy můžete bez povolení kácet ovocné dřeviny, dále stromy s obvodem kmenu do 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nebo rozsáhlejší keře a dřeviny, jejichž plocha však nesmí být větší, než 40 metrů čtverečních.

Kdy se ale povolení nevyhnete?

Pokud se chystáte pokácet strom s kmenem větším, než je již výše zmiňovaných 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů, nebo se jedná o památkově chráněný strom, bude zapotřebí úřad minimálně informovat. Nicméně ve většině případů se nevyhnete ani vyřízení povolení u orgánu ochrany přírody, který většinou nařídí i náhradní výsadbu stromu. Do žádosti o povolení pokácení stromu je nutno napsat jméno, trvalé bydliště, parcelní číslo, doložit vlastnické právo k danému pozemku, určit umístění stromu na pozemku, zapsat o jaký strom se jedná a důvod, kvůli kterému ho chceme pokácet. 

Pamatujte, že vyřízení povolení může trvat i několik týdnů, nicméně bez příslušného oprávnění hrozí i statisícové pokuty podle typu, vzrůstu a stáří stromu. 

Povolení se může i protáhnout, nicméně v opačném případě hrozí pokuty.
Zdroj: Pixabay

Kdy stromy kácet?

Zákon nestanovuje určitou dobu pro kácení stromů, nicméně za nejvhodnější dobu se považuje období vegetačního klidu –  tedy od října do března. Mimo tuto dobu lze strom pokácet, ale důkladně prozkoumejte, že se na stromě nenachází žádné hnízdo. Pamatujte také na správnou techniku při kácení tak, aby nevznikla škoda na majetku, případně na zdraví. Potřebujete-li pokácet opravdu vzrostlý, starý strom, oslovte raději profesionální firmu. 

Zdroj: idnes.cz, Česká zahrada, Stromy v zahradě

 


You must be logged in to post a comment Login