Rady a tipy

K čemu slouží nádrž na dešťovou vodu a jak ji maximálně využít

Od   | 

Nikdo nemá rád deštivé dny. Pokud se však dešťovou vodu naučíte efektivně využívat, časem se na ně budete těšit! Voda, kterou zachytíte v nádrži na dešťovou vodu, totiž může skvěle posloužit v domácnosti. Takové změny vám pak mohou ušetřit až tisíce korun ročně.

Proč zachycovat dešťovou vodu

Každý rok dochází v českých domácnostech k meziročnímu nárůstu spotřeby vody. Nejvíce se jí spotřebuje na osobní hygienu, a to zhruba 35 %. Přes 50 % vody ale domácnosti potřebují na splachování záchodu, zalévání, praní, mytí nádobí a další aktivity. A právě toto velké množství pitné vody se dá nahradit vodou dešťovou. Jediné, co k tomu potřebujete, je nádrž a čerpadlo.

Pod okap dejte raději velký barel. Zdroj: Pixabay

Jak to funguje

Během deště srážky putují do okapů a odtud pak odtékají do nádrže. V té se nachází filtrace, díky které se v nádrži uloží čistá voda bez hmatatelných nečistot. Ta je pak připravená k dalšímu použití v domě.

 

Kterou nádrž na dešťovou vodu vybrat a proč?

 

Na co lze dešťovou vodu využít

Využití srážkové vody v domácnosti je široké. Můžete ji použít jak v domě, tak na zahradě. Využití najde při praní, splachování záchodu, zalévání zahrady nebo dokonce při napouštění zahradního bazénu.

Aby byla zahrada upravená, potřebuje spoustu péče. I zde můžete dešťovou vodu využít. Zdroj: HomeInCube

Retenční versus akumulační nádrž

Jistě jste v souvislosti se zadržováním dešťové vody slyšeli o retenční nádrži. Retenční a akumulační nádrž na dešťovou vodu ale nejsou totéž. Primárním úkolem retenční nádrže je zachytit dešťovou vodu a poté ji postupně vypustit do kanalizace nebo řeky a slouží jako ochrana při přívalových deštích. Voda v této nádrži se tedy dá používat výhradně v období srážek. Zato akumulační nádrž je přímo určená k zachycování dešťové vody a jejímu následnému využití v domácnosti.

Kam nádrž umístit

Nádrže se liší objemem, materiálem i tvarem a s výběrem vám nejlépe poradí sám výrobce. Co ale nádrže na dešťovou vodu spojuje, je jejich rozdělení na nadzemní a podzemní. Nadzemní nádrže se dají využívat pouze sezóně, protože v zimě v nich voda zamrzne. Podzemní řešení pak můžete používat celoročně, neruší vzhled zahrady a vzhledem k nulovému kontaktu se sluncem udrží vodu déle čerstvou.

Proč si pořídit nádrž na dešťovou vodu

Důvodů, proč využívat srážkovou vodu, je několik. Prvním z nich je skutečnost, že využívání dešťové vody v rodinném rozpočtu ušetří ročně až několik tisíc korun. Současně je takovéto hospodaření s dešťovou vodou ekologické a pomáhá životnímu prostředí. I z tohoto důvodu je u nás nákup nádrže podporován dotačním programem „Dešťovka“. Ten je určen pro všechny, kdo již vlastní nebo teprve staví dům. Nádrž si tak může pořídit skutečně každý, a ulevit tak přírodě i peněžence. Se stoupajícími náklady na domácnost se totiž může dešťová nádrž stát skvělým pomocníkem pro ušetření peněz na oblíbené rodinné aktivity.

 

Venkovní látky, kterým nevadí vlhko ani déšť

 

 

You must be logged in to post a comment Login