Kuchyně

Jídelní stůl: Víme, jak na výběr toho nejlepšího pro vás

Od   | 

Vybrat správný jídelní stůl není jen tak – rozhodně není vhodné vejít do prodejny s nábytkem a koupit si první, který vám padne do okna bez ohledu na jeho tvar, rozměry či použité materiály. Abyste vybrali to nejlepší pro vás, je vhodné držet se následujících rad.

Jídelní stůl už dávno nepatří ke kouskům nábytku, jejichž výběr se nijak zvlášť neřešil. V některých zemích se jídelní stůl stává místem pravidelných rodinných setkání. Moderní jídelní stoly nejsou rozdílné jen svým designem, ale také kvalitou či materiálovým zpracováním. V neposlední řadě byste pak měli řešit i vhodnou velikost a tvar.

Jaká světla nad jídelní stůl?

Jaké parametry byste měli sledovat?

Při nákupu jídelního stolu byste měli vzít v potaz hned několik faktorů – zaměřte se na použité materiály, rozměry a design stolu. Pokud máte možnost podívat se na stůl v kamenné prodejně, zkontrolujte také kvalitu konstrukce, stabilitu a pevnost stolu. Navíc je dobré vyzkoušet si stůl spolu se židlemi, na kterých budete sedět. Jen tak zjistíte, jestli má stůl správnou výšku a zda máte dost místa na nohy.

Kromě židlí může vypadat skvěle také lavice. Zdroj: Home Style

Jídelní stůl a rozměry

Velikost jídelního stolu by se měla řídit podle počtu pravidelných strávníků, ale i prostoru, kde bude stát. Výška stolu by měla být mezi 72 až 78 cm. Pokud budete u stolu sedávat ve dvou naproti sobě, měla by být šířka stolu alespoň 80 cm. Vzdálenost mezi nohami stolu pro jednoho sedícího je 65 cm, pro dva je to alespoň 98 cm. Pokud bude sedět více osob vedle sebe, měl by kolem sebe každý mít alespoň 60 cm, komfortnějších je však 80 cm.

 

Minimální prostor pro jednu osobu je tedy 55 x 40 cm, optimálních je 60 cm x 52 cm.

 

Jaké jsou rozměry desky stolu podle počtu osob u něj?

  • ČTVERCOVÝ STŮL
    • dvě osoby: 80 x 80 cm
  • OBDÉLNÍKOVÝ STŮL
    • čtyři osoby: 120 x 80 cm
    • pět osob: 170 x 85 cm
    • šest osob: 200 x 80 cm
  • KRUHOVÝ STŮL (průměr desky)
    • jedna až dvě osoby: 75 cm
    • dvě osoby: 85 cm
    • tři osoby: 95 cm
    • čtyři osoby: 105 cm
    • další dvě osoby navíc: plus 30 cm

Kolik osob bude u stolu sedět pravidelně? Zdroj: Decoland

Tvar jídelního stolu

Nejčastěji používané jídelní stoly jsou ty obdélníkové, jsou nejméně náročné na prostor. Čtvercové, kruhové a oválné stoly ale působí slavnostněji. Čtvercové stoly jsou vhodné do menších prostor, nejméně používané jsou stoly oválné, které jsou spolu s kruhovými stoly na prostor nejnáročnější. Ty využijete v případě, že zařizujete celou jídelnu, nikoliv jídelní kout v kuchyni.

 

 

Počet nohou u stolu

Stoly mají nejčastěji čtyři nohy, mohou jich však mít i víc nebo míň. Kruhové stoly mají většinou pouze jednu středovou nohu, podstavec zde musí být pro dostatečnou stabilitu stolu dost velký. Velmi oblíbené jsou stoly bez lubů, ty však stolu dodávají potřebnou pevnost – v tomto případě si proto ověřte pevnost konstrukce. Designově mohou vypadat i trnože, které zvýší pevnost konstrukce.

Deska stolu by měla být z kvalitního materiálu, který odolá dlouhodobému užívání. Zdroj: Natuzzi Italia

Materiálové zpracování jídelního stolu

V obchodech se nejčastěji setkáte se stoly s laminovanou nebo dýhovanou stolovou deskou a masivní konstrukcí. Lamino je levnější, odolné a dokáže napodobit dekor dřeva. Dýha je o něco dražší a náročnější na údržbu. Velmi oblíbené, ale také poměrně drahé jsou stoly z masivu – dřevo má svoji nezaměnitelnou vůni, je příjemné na omak, díky kvalitní povrchové úpravě toho navíc vydrží hodně, také se snadno udržuje.

U jídelního stolu by neměla chybět vhodná komoda, nebo příborník. Zdroj: Gert Snel

Často používaná je také skleněná deska – nejen, že vypadá moderně, ale navíc se snadno čistí. Na druhou stranu na ní uvidíte každý otisk. Za nevýhodu lze považovat i to, že jde o na dotek studený materiál. Skleněný stůl je vhodný do menších prostor, kde bude opticky splývat s okolním prostorem. Sklo bývá kombinováno nejčastěji s plastem a kovem.

 

Slaďte domov pomocí textilních dekorací

 

Dřevěný stůl – klasika, která nezklame

Jídelní stůl ze dřeva je sázkou na jistotu. Vyrobit jej lze z jakéhokoliv dřeva. Může jít o měkké jehličnaté dřeviny, ale i exotické či tvrdé dřeviny, kam patří dub, buk, jasan či oblíbený ořech. Z hlediska odolnosti je vhodná dubová jídelní deska.

Konstrukce jídelního stolu

Při nákupu jídelního stolu si otestujte jeho stabilitu, ale i to, jak je masivní a nezapomeňte si prohlédnout také luby stolu. Zkontrolujte si dále způsob upevnění nohou a pevnost použitého kování. Podívejte se i na povrchové dokončení – nábytek by měl být odolný nejen proti kapalinám, ale i proti mechanickému poškození.

Jak jsme již zmínili, je vhodné mít u sebe židle, na kterých budete u stolu sedávat. Vyzkoušejte si, zda se ke stolu při sezení přisunete dostatečně, zda je stůl stabilní a není příliš těžký.

K často vyhledávaným patří rozkládací jídelní stoly. Zdroj: Decoland

Fotogalerie:

 

Nábytek na celý život: Kvalita, luxus a elegance

 

 


You must be logged in to post a comment Login