Kuchyně
Jednoduchost, vzdušnost a severská elegance. Skandinávský styl ve vaší kuchyni zazáří
Pokud jste také propadli tajemnému kouzlu skandinávských hvozdů, můžete si jeho část přinést i k sobě domů – třeba do kuchyně.
Proč tolik lidí miluje právě tento styl bydlení? Protože je tak jednoduchý, čistý a zároveň elegantní a praktický, a právě v kuchyni se takové vlastnosti hodně cení. Jeho největším lákadlem je nadčasovost, využití světlé barvy, která dodá do domácnosti světlo, a dokonalé spojení čistých moderních linií s přírodními prvky.
Bílá je základ
Skandinávské kuchyně se vyznačují světlými barvami, protože vypadají velmi čistě a opticky zvětšují prostor. Vede jednoznačně bílá, kterou můžete doplnit o odstíny šedé a nevadí ani hnědé tóny a na menších plochách tmavě modrá či antracitová. Časté jsou bílé kuchyňské linky, bílé obklady na zdech apod. Když použijete materiály s povrchovou úpravou proti zašpinění, nemusíte se bát ani složitého úklidu. Rozhodně přidejte dřevěné prvky a skvělá kombinace je na světě. Pokud se vám takové barvy zdají příliš mdlé, nebojte se trochu barev přidat. Stačí barevné malé spotřebiče nebo doplňky, které můžete kdykoliv vyměnit, když vás přestanou bavit. Efektně vypadá i barevná lednice nebo skříň. Vždy ale volte jen jednu jasnou barvu a počínejte si opatrně, ať to s kombinováním nepřeženete.
Spjatost s přírodou
Jednoduchost a co nejvíce přírodních prvků. Přesně tím se vyznačuje skandinávský styl. Hlavní roli zde hrají dřevo, kámen a sklo. Vybírejte tedy masivní nábytek – ideálně masivní jídelní stůl a dřevěné židle k němu, kamenné obložení apod.
Dřevo patří také na podlahu. Protože je však kuchyně velmi zatěžovaná, potřebujete tvrdé dřevo o tloušťce alespoň 3 až 5 mm.
Vysoké nároky na osvětlení
V kuchyni jsou na osvětlení kladeny vysoké nároky nejen z hlediska estetického, ale hlavně z toho funkčního. U menších kuchyní do 20 metrů čtverečních vám stačí jedno kvalitní svítidlo a ideálně ještě jedno zabudované v kuchyňské lince např. ve formě LED pásků. Barvu světla vybírejte tak, aby ovlivňovala náladu, pohodu a chuť pracovat. Vyjadřují se ve stupních Kelvina. Chladnější mají přes 3300 K, ideálně pak nad 5000 K. Ty víc motivují k práci a patří nad kuchyňskou linku. Nad jídelní stůl vybírejte teplejší světlo, které má méně než 3300 K, aby jídlo nevypadalo mdle a vy jste se cítili při jídle příjemně.
Přizpůsobte prostor
Skandinávský styl potřebuje vzdušnost a volný prostor. Všechny skříňky v kuchyni na sebe mají navazovat, vytvářet spolu se spotřebiči jeden kompaktní celek a poskytovat dostatek úložného prostoru. Získáte tak kuchyň, která skvěle vypadá a zároveň máte vše na dosah ruky. Vždy preferujte kvalitu před kvantitou, hlavně u pracovních desek, které volte z masivního dřeva (buk, ořech, olše či javor).
Nezapomeňte na dekorace
Dekorace přidají na útulnosti a místnost nevypadá tak neosobně a až příliš jednoduše. Stačí jen malá vázička s květinami, květináče s bylinkami nebo vkusné košíčky na uložení kuchyňských potřeb.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login