Inspirace
Jednoduchost ve vánočním stylu: Jak elegantně ozdobit domov bez zbytečného přeplácání
Současný diktát zařizování velí: Minimálně nábytku, materiálů i barev. V kurzu jsou strohé interiéry, které poutají pozornost především svou dokonalou elegancí a ladností linií.
I vánoční výzdoba by se proto měla ubírat stejným směrem, tedy minimalizovat zdobnost a preferovat ušlechtilé materiály. Oč méně dáváme přednost kvantitě, o to více klademe důraz na kvalitu.
Mechové obrazy: Které mechy vybrat a kam pro ně?
Zachovat styl
Minimalistickému interiéru sluší méně zdobnosti, rozhodně se obejde bez záclon, deček, ubrusů a jiných volánků, proto dekoraci volíme s citem a vědomím, že méně je někdy více. Mezi ozdobami na stromek se v letošních kolekcích objevily doplňky, u nichž autor sice ponechal tradiční motivy, například vločku, sněhuláka, hvězdu ad., nicméně je navrhl v netradičním nerezovém provedení. Právě jeho strohost je ideálním doplňkem podobně laděného interiéru. Hodí se i dekorace s naprosto jednoduchými geometrickými tvary (koule, krychle aj.). Ty mohou být v čistě bílém provedení, připomínajícím tradiční bílé vánoce přitom vhodně doplňující okolní prostředí, zvolit můžeme i variantu z čirého skla, která bude sice nevýrazná, o to víc ale působivá.
O krok dál
Pro zachování určité strohosti interiéru můžeme postoupit i dál a stromek nenechat v tradičním stojánku, ale upevnit ho do nádoby (například obal na květináč), která charakterem bude odpovídat celkovému pojetí dekorace. Je nasnadě, že by i ona měla mít jednoduchý tvar, zda dáte přednost keramice, plastu anebo sklu, už je jen na vás. U průsvitného materiálu můžete vnitřní část vysypat pískem, kamínky anebo kmen zasadit do některého z umělých materiálů (andělské vlasy).
Jedna větev
Není žádnou novinkou ozdobit vánoční interiér jen větví jehličnatého stromu. Ty totiž až do první světové války patřily k tradiční dekoraci zejména ve venkovských staveních, klasické stromky byly součástí interiérů především bohatých pražských měšťanských rodin. Větve také patřily ke standardním dárkům koledníků. Hitem letošních vánoc jsou dlouhé suché větve umisťované do průsvitných vysokých váz, v nichž vynikne jednoduchý tvar a střídmé zdobení. Výhodou dekorace je její životnost, bez ozdob totiž bude i nadále příjemnou okrasou interiéru.
Prostřeno se šarmem
Ve stejném duchu bychom měli prostírat i štědrovečerní tabuli. Vhodné jsou talíře z kostního porcelánu či bílé keramiky, které mohou být dozdobeny jemnou stříbrnou linkou. Ostatně stříbrná barva se promítá i na dekorace čajových šálků, salátových misek ad., ladí tak se subtilními příbory, které vhodně doplňují sklenky na víno na vysoké útlé nožce. Neutrální barevné pojetí tak dává zelenou naprosto srozumitelnému tvaru, který se neomrzí. Ubrus přes celý stůl není potřeba, postačí pruh látky popřípadě můžeme nechat vyniknout tvar stolové desky. Její střed dozdobme jednoduchou dekorací.
Design třetího tisíciletí
Minimalismus není uplatňován jen v pojetí interiéru, ale stále víc je patrný zejména v designu užitého umění. Tvar a provedení návrháři tříbí do posledního detailu výsledkem je dokonalá ladnost, preciznost provedení a nadčasovost. Kvalitní návrhy prověří čas, o životnosti těch současných tedy můžeme jen spekulovat. Nicméně vytáhneme-li je příští Vánoce znovu na světlo, pak jste při výběru s největší pravděpodobností nesáhli vedle.
Netradiční osvětlení dokonale zvýrazní váš domov: Jaké jsou možnosti a kam pro ně?
Dobrý design podle designéra Dietra Ramse
- Dobrý design je novátorský.
- Dobrý design dělá produkt užitečným.
- Dobrý design je estetický.
- Dobrý design dělá produkt srozumitelným.
- Dobrý design je nevtíravý.
- Dobrý design je poctivý.
- Dobrý design má dlouhou životnost a platnost.
- Dobrý design je důsledný a logický do posledního detailu.
- Dobrý design je přátelský vůči životnímu prostředí.
- Dobrý design je minimálně dekorativní, jak jen to je možné.
Co možná nevíte o vánočním stromku
- Tradice zdobení stromku pochází z německých měst.
- Původně byl ozdobou cechovních a řemeslnických domů.
- V polovině 17. století pronikl do soukromých příbytků.
- V Česku se ujal až začátkem 19. století (ředitel Stavovského divadla J. K. Liebich ho v roce 1812 postavil pro přátele ve svém libeňském zámečku).
Zdroj info: Kapitoly designu, Zvyky a tradice českých Vánoc, Dietr Rams
Fotogalerie:
Trendy je varná deska s integrovanou digestoří: Kterou vybrat a kam pro ni?
You must be logged in to post a comment Login