Rady a tipy
Jednoduché tipy, jak snížit výdaje v domácnosti
Ceny energií i potravin stále rostou, mzdy však stagnují. Přesně díky tomu žije aktuálně více než polovina českých domácností od výplaty k výplatě. Jdou už tak utažené náklady na život ještě nějak snížit? A v jakých oblastech bychom se o to měli pokusit?
Výplata by neměla pokrýt pouze náklady na měsíční chod domácnosti, ale sloužit také pro postupné budování finanční rezervy. Jenže jak ji vytvořit, když peníze prostě nepřebývají?
Jak snížit náklady na bydlení
Bydlení tvoří téměř 20% celkových měsíčních nákladů českých rodin. Omezit výdaje však můžete i jinak než stěhováním do menšího bytu. I když se totiž jednotlivé tipy mohou zdát jako maličkosti, ve výsledku vám ročně ušetří až tisíce korun.
- Vyměňte klasické žárovky za úsporné. Ušetříte až 1 500 Kč ročně.
- Snížením teploty v domácnosti o jeden stupeň můžete náklady na vytápění zredukovat o 5%. Před topnými tělesy nikdy nenechte stát nábytek nebo záclony. Proudění tepla pak bude efektivnější.
- Vypínejte spotřebiče úplně, ne pouze na stand-by. Ušetříte tak ročně stovky korun.
- Pořiďte si úspornou sprchovou hlavici. Během sprchování použijete o 30% méně vody. Omezte také napouštění vany.
- Při vaření používejte pokličku.
- Perte na 30°C. Proti praní na 40°C snížíte spotřebu o téměř 40%.
Pokud vám to finance dovolí, investujte také do myčky. Zatímco na klasické mytí nádobí potřebujete zhruba 30-40 litrů vody, myčka to zvládne s 5-15 litry.
Jak ušetřit na potravinách
Potraviny jsou často ještě o něco vyšším zásahem do rodinného rozpočtu než energie. Než se pustíte do změn v nakupování, ujistěte se, že na vašem nákupním seznamu nejsou žádné „přebytečné“ položky, kterými jsou alkoholické nápoje, limonády nebo sladkosti.
- Vymyslete si jídelníček na daný týden a podle něj si připravte nákupní seznam. Toho se pak důsledně držte.
- Udělejte radši menší nákup vícekrát do týdne než jeden velký. Vše tak stihnete sníst včas čerstvé.
- Při nákupech si hlídejte datum spotřeby na potravinách.
- Nekupujte věci v akci pouze proto, že jsou zlevněné. Sáhněte po tom, co skutečně potřebujete.
- Naučte se zpracovávat zbytky. Například zdánlivě rozměklý a nejedlý banán se dá použít na upečení chutných sušenek.
- Omezte spotřebu masa a dejte přednost luštěninám nebo zelenině.
Kromě toho můžete v kuchyni ušetřit i pomocí dalších triků. Obrovskou čárou přes rozpočet je také nakupování sáčků, tašek, alobalů, fólií apod. Jídla proto uchovávejte ve vymývatelných krabičkách a na nákup si vždy berte vlastní nákupní tašky.
Další tipy, jak snížit náklady na provoz domácnosti
Nekupujte zbytečné saponáty a čistidla. Službu při úklidu udělá také jedlá soda, ocet nebo citron. Neutrácejte za zbytečné dárky, nákladné dovolené nebo osobní zábavu. Ačkoliv se může zdát, že pár stovek vás nevytrhne, ročně mohou náklady za tyto věci stoupat do řádu desítek tisíc korun.
Zdroj: Na zeleno, iRozhlas, Co věděly už naše hospodyňky
You must be logged in to post a comment Login