Zahrada
Jedlý balkon? Žádný problém. Co na něm můžete všechno pěstovat a jak na to?
V dnešní době žije mnoho lidí v bytech a nemají přístup do zahrady. Přitom okenní truhlík nebo malá balkonová zahrádka dokáží být překvapivě produktivní a zároveň nenáročné na údržbu.
V podstatě téměř každou zeleninu, kterou byste chtěli pěstovat venku na zahradě, lze pěstovat v kontejneru či jiné nádobě na vašem balkóně. Samozřejmě závisí na prostoru, času a podmínkách, které máte. Mimo zeleniny můžete vypěstovat bylinky, nějaké ovoce a samozřejmě květiny.
Jaké nádoby použít?
Jako první vás asi napadnou různé truhlíky a běžné květináče z pálené hlíny. Použít můžete různé druhy nádob z kameniny, keramiky, umělého kamene, dřeva, plastu. Využijte věci, které máte běžné doma od plechovek, soudků až po košíky. Tvar a barevnost nádoby pro rostliny příliš důležité nejsou, ty mají význam hlavně pro vás. Esteticky ale lépe vypadají nádoby ze stejného materiálu. Tam, kde svítí dostatek slunce, se nebojte použít světlejší nádoby, aby se nepřehříval substrát. Myslete na správnou velikost, aby měly rostliny dostatek prostoru pro růst a nemuseli jste neustále přesazovat. Pokud použijete nádobu, která není primárně určená k pěstování rostlin, nezapomeňte do ní zespoda udělat otvory pro odvodnění.
Usnadněte si práci v kuchyni. Dřez vybavte doplňky
Toužíte po luxusní koupelně? Grohe Spa je pro vás tím pravým.
Substrát
Substrát je lepší kupovat ve velkém na místech k tomu určených. Máte-li možnost, můžete si zajet klidně s károu a naložit ji plnou. Oproti běžným baleným pytlům vyjde toto množství skutečně na pakatel. Mimo substrátu se vám hodí také písek či perlit a kompost. Písek slouží jako odlehčovadlo a kompost pro výživu. Je nutné si uvědomit, že v nádobách nefunguje přirozený cyklus živin v půdě, a proto je musíte dodávat uměle.
Pěstitelé na balkoně mají výhodu v tom, že se tam takřka nedostanou slimáci ani jiní škůdci. Když už nějakou rostlinu něco napadne, dá se poměrně snadno izolovat od ostatních a třeba i ručně odstranit.
Bedýnková pyramida pro bylinky
Milovníci bylinek mohou pěstovat jejich větší množství a zároveň nemít plný balkon květináčů s těmito rostlinkami. Skvělá je v tomto ohledu pyramida z bedýnek nebo kupovaný několikapatrový květináč. Vyskládáte je na sebe, naplníte zeminou a osázíte. Nahoře se bude dařit tymiánu, rozmarýnu, bazalce, oreganu, majoránce či levanduli. Uprostřed dobře porostou rostlinky, které mají rádi polostín, například meduňka, koriandr, estragon či brutnák. Dolu nasaďte petrželku, pažitku, mátu či kerblík.
Co dobrého můžete pěstovat?
Máte nádoby, substrát a chuť. Teď ještě vědět, co pěstovat. Nejvíce populární a na pěstování jednoduchá jsou rajčata. Potřebují ale dostatek světla, alespoň pět až šest hodin slunečního svitu denně. V malém prostoru se omezte raději na cherry nebo zakrslou odrůdu. Nesmírně chutné jsou miniokurky s křupavými a šťavnatými plody dosahující délky asi 10 cm. Sklízet můžete také okurky nakládačky, které si pak můžete klidně zavařit, když jich bude dostatek. Okurky jsou velmi odolné vůči různým škůdcům. Na pěstování nejsou náročné ani papriky. Potřebujete dostatečně velký a hluboký květináč, pravidelné hnojení a přímé slunce. Také mrkev potřebuje dostatečně hlubokou nádobu. Když si vyberete odrůdu, která nedorůstá do takové délky, máte výběr o dost jednodušší. Pozor na přemokření.
Oblíbené pro pěstování jsou chilli papričky. Když vysadíte vedle sebe dvě nebo tři barevné odrůdy, získáte i dekorativní rostlinu. Svítí-li vám na balkon slunce a máte dostatečný prostor, nebojte se lilku. Jakmile začnou dozrávat, myslete na to, že potřebují podporu a vybavte se tyčkami či mříží, aby těžké plody udrželi. Mimo zeleniny a bylinek můžete pěstovat i různé ovoce od jablek až po borůvky. Existují různé zakrslé odrůdy přizpůsobené pěstování v nádobách.
Více rostlin v jednom truhlíku
Jak si poradit, když máte méně místa? Jednoduše. Sesazujte rostliny. Stejně jako kdybyste je sázeli na záhony, tak je můžete dát i do truhlíků nebo jiných nádob. Takto se dají zasázet například bazalka a rajčata, máta a rajčata, jahody a pažitka. K bylinkám či zelenině jsou vhodné rostliny odpuzující škůdce a vypadají dobře. Skvělá je třeba lichořeřišnice a měsíček.
Zdroj info: Jedlá zahrada, Rady pro chytrého zahradníka
Fotogalerie
Kam pro osvětlení na terasu a balkon?
You must be logged in to post a comment Login