Rady a tipy

Jedlá soda, ocet, citron i olej – těmito potravinami si snadno vygruntujete byt

Od   | 

Určitě se vám někdy stalo, že došel oblíbený čisticí prostředek a nechtělo se vám znovu do obchodu. Ani nemusíte. Určitě v kuchyni máte jedlou sodu, ocet, citron i olej, které dobře zastanou jejich funkci. Řekneme si nyní, k jakému čištění je která potravina vhodná.

K úklidu domácnosti můžete použít jedlou sodu,ocet a citron. Výsledkem budete překvapeni. Zdroj: Canstockphoto

Čím vyčistíme toaletu, vodovodní baterie nebo lednici

Běžně se ocet používá na odstranění vodního kamene v rychlovarné konvici, ve které vodu společně s octem přivedeme k varu a po vychladnutí vyčistíme. Pokud se to nepodaří napoprvé, postup opakujeme až do úplného vyčištění. Vodu s octem můžeme použít i na údržbu sanitární keramiky, tedy toalety a umyvadla, a svůj lesk znovu dostanou i keramické obklady a dlažba. Ocet odstraní i vodní kámen na bateriích a použít ho můžeme i na nerezový dřez. Obojí bude po umytí octem vypadat jako nové.  Vodu s octem můžeme použít i na řadu dalších spotřebičů. Málokdo ví, že směsí odstraní i mastnotu z trouby. Stačí ji vložit do trouby a zahřát. Mastnota povolí a my ji pak celkem snadno můžeme setřít. Při odmrazování chladničky a mrazničky pak můžeme vodu s octem použít na jejich vymytí.

 

Citronová šťáva pomůže odstranit fleky z čalounění i koberců.

 

Octem vyčistíte vodní kámen na vodovodních bateriích. Zdroj: Canstockphoto

Na ucpané odpady pomůže jedlá soda

Jedlou sodu nasypejte do ucpaného odpadu a prolijte horkou vodou. Postup můžete opakovat a pokud to nepomůže přisypte do jedlé sody sůl v poměru 1:1 a zalijte octem. Buďte připraveni na prudkou reakci, proto si chraňte oči. Výsledek se dostaví záhy. Kaše vytvořená z jedlé sody a vody pomůže umýt troubu. Směs naneste na vnitřní část a nechte působit, ideálně přes noc. Po té špínu odstraňte vlhkým hadříkem. Na práci si vezměte rukavice, protože mastnota se rychle přichytává na ruce. Jedlá soda odstraňuje zápach z koberce a látkového čalounění. Nasypte jí na postižené místo,nechte alespoň hodinu působit a po té vysajte.

 

Leštěnku na nábytek získáte smícháním olivového oleje se solí. Olejem rozpustíte tuky na mřížce odsavače par.

 

Nemáte jar? Použijte kypřící prášek

Zašlé sklenice ponořte do lázně s kypřícím práškem a nechte působit. Po té omyjte vodou a osušte. Sklenice budou jako nové. Zápach ze sklenic pomůže odstranit i kávová sedlina. Rozpusťte ji ve vodě a sklenice umyjte. Pokud výsledek není stoprocentní, proces zopakujte.Kypřícím práškem snadno vyčistíte spáry v dlažbě. Smíchejte ho s vodou tak, aby vznikla kaše, kterou je s pomocí zubního kartáčku vycídíte.

Kypřicí prášek smíchaný s vodou použijte na spáry. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login