Inspirace
5 mýtů o podkroví aneb víme, jako ho zařídit, aby se v něm bydlelo pohodlně
Půdní byty jsou prý prokletím. Pokud nemáte klimatizaci, v létě se tam téměř nedá bydlet, jste-li milovník umění, nemáte si kam pověsit obrázek. Šikmé stěny nedovolují místnost dostatečně zařídit nábytkem a mnohdy se tu nedá ani pohybovat se vztyčenou hlavou. Častokrát ušetříte i za posilovnu, kterou nahradí každodenní výstup po svých do posledního patra. Jsou půdní byty opravdu tak šílené?
Nejsou. A přestože stále přežívá mýtus o nedokonalosti malebného podkroví, my ho vyvrátíme několika následujícími argumenty.
1. Důležitá je izolace
Základem kvalitního podkrovního bydlení je dostatečná tepelná izolace, na které by se rozhodně nemělo šetřit. Obecně se navrhuje v závislosti na tepelných ziscích a ztrátách. Znamená to, že architekt vychází ze zešikmení střechy, její orientace, počtu a orientace oken. Ta by měla být orientována na sever, na východ a západ, navíc je vhodné je poměrově rozdělit, přičemž bychom měli počítat s tím, že západní sluníčko může být velmi ostré. Jsou-li okna situována na jih, pak je vhodné je maximálně zastínit venkovními žaluziemi.
Nepřijatelná teplota se může samozřejmě vyřešit klimatizací, ale tu si chce do svého domova pořídit jen málokdo, zvláště sedí-li celý den v klimatizované kanceláři nebo autě. Ti, kteří nepreferují tento výdobytek doby, by měli s ohledem na dispozici prostoru a samozřejmě vnější vzhled domu plánovat při navrhování oken kromě ateliérového okna, které zprostředkovává kontakt s okolím a střešních oken, také vikýře nebo klasická okna, která nemusí být ani moc velká. Důležité je, že je můžeme otevřít i za nepříznivého počasí, takže jimi kdykoliv v bytě uděláme průvan a získáme čerstvý vzduch.
Hodnota podkroví spočívá v zajímavosti krovu. Ideální je, když prostor zůstane nerozdělený a architektonicky dáme vyniknout rozmanitosti a malebným zákoutím, která v běžném bytě nenajdete.
2. Místo, místo a zase místo
Jednou z dalších skrytých nástrah, o kterých potenciální klient nemusí vědět, je úbytek prostoru. Koupí starou půdu, kterou je nutné opatřit dostatečnou izolací. Ta by měla být alespoň 20 cm. Zvážíme-li, že to je z každé strany, a připočteme-li další centimetry, které ubudou kvůli rekonstrukci podlahy, najednou zjistíme, že původní rozlehlé prostory se kvůli stále se snižující podchodné výšce zmenšují.
S tím se nedá nic dělat, jen je nutné s tím počítat dopředu. Prostory, pod kterými se kvůli zešikmení nedá chodit, můžeme zastavět úložným nábytkem, který necháme vyrobit na míru. Ale to jen tam, kde je to nezbytně nutné. Ačkoliv nejsou tato místa funkčně využívána, působí díky nim prostor odlehčeným dojmem. A protože šikmé stěny nedovolí zavěšení obrazu, můžeme také tato volná místa zabydlet soškami, vázami nebo jinými uměleckými díly. Atypickým místnostem nejvíc sluší solitéry, které ještě více přidávají prostoru na atraktivitě.
V podkroví počítejme s tím, že většinu zařízení musíme nechat vyrobit na míru prostoru. Vnášíme sem tak originální nábytek, který navíc materiálově i tvarově odpovídá našim představám.
3. Kuchyň a koupelna
Pokud kuchyně vyšla pod šikminy a nelze ji umístit jinam, pak nezbývá než naplánovat pouze spodní řadu skříněk. V případě, že úkos není tak značný, mnoho firem nabízí zákazníkům výrobu horní řady na míru. Situaci musí vždy vyhodnotit architekt nebo odborný prodejce, který podle přání a potřeb klienta sestaví návrh kuchyně. Podobné to je i v koupelně. I sem se zařizovací předměty vyrábějí na míru, například stěnu sprchového koutu může výrobce zešikmit přesně podle sklonu střechy. Při rekonstrukci podkrovní koupelny musíme vzít v úvahu některá stavební pravidla, která určuje zákon. Vycházíme z předepsané výšky podkrovní místnosti, která je 2,3 m a výšky stěny u šikmého stropu 1,6 m. Umožněno musí být napojení na stávající rozvody v objektu, přičemž kanalizační stoupačka nesmí být vzdálená od zařizovacích předmětů více než 3 m a od toalety 1,5 m, aby spád k odpadu byl dostatečný.
4. Světlo udělá divy
Správné světlo je v podkroví obrovským přínosem. Můžeme jím vyzdvihnout krásu krovu, zajímavě osvětlit trámy, zkrátka vytvořit dokonalou atmosféru. Kromě hlavního osvětlení bychom měli vytvořit i nepřímé světlo, pomocí bodových světel nebo lamp, u kterých lze nastavit směr světla a osvětlit jimi dominantní část krovu. Velmi často se používají LED pásky, jejichž nízká konstrukční výška dovoluje umístění přímo na trámy. Efektivním způsobem můžete prostor osvětli i pomocí lankových systémů. Výhodou je možnost upevnění podél jakkoliv zkosené stěny, navíc instalace je nenáročná a nejsou s ní spojeny žádné stavební úpravy. A na lanka je pak možné zavěsit různé typy podle vkusu a potřeby.
5. Co nemusí být vidět
Šikminy je nutné vzít v úvahu také v momentě, kdy plánujeme rozmístění zařizovacích předmětů nad čistým papírem. Aby se nakonec nestalo, že nám zešikmený strop bude překážet při procházení, vstávání a podobně. Velmi často se taková chyba stává v koupelně, například při vstávání z toalety nebo vany. Ovšem zapomenout můžeme například i v ložnici, kde si naplánujeme lůžko pod střešním oknem, ovšem neuvědomíme si, že je zapotřebí do postele pohodlně ulehnout i z ní vstát. Podobná chyba se může lehce stát i při zařizování nik či různých zákoutí, kam se snažíme začlenit komodu, toaletní stolek (s otevíráním nahoře), psací stůl a podobně.
Z pohledu feng shui je nevhodné umístit postel pod šikminu nebo trámy.
Požadavky norem na šikmé střechy
Nejdůležitější požadavky nalezneme v normách ČSN 73 1901 a ČSN 73 0540-2 a Pravidlech pro navrhování a provádění střech Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Náročnost splnění tepelně-vlhkostních požadavků kladených na konstrukce (součinitel prostupu tepla, povrchová teplota, tepelně-vlhkostní stav a režim, vzduchotěsnost) závisí především na parametrech vnitřního a vnějšího prostředí (teplota, relativní vlhkost vzduchu, umístění objektu). Typ vnitřního prostředí může vyloučit některá obvyklá konstrukční řešení, například použití střešních oken, tepelnou izolaci přerušovanou krokvemi apod. Architekt-projektant by o úskalích návrhu střechy z hlediska stavebních izolací měl vědět hned na počátku projektování. Bez dostatečné představy, nebo v případě mylné představy o vhodnosti typu izolace pro určitý objekt a o způsobu její aplikace není často možné izolaci technicky správně navrhnout. Správné technické řešení stavební izolace často podstatně změní vzhled stavby nebo její konstrukční řešení. Ideální je proto konzultovat představy architekta-projektanta se specialistou v oboru stavebních izolací již ve fázi architektonické studie.
2 Comments
You must be logged in to post a comment Login
Pingback: Křeslo (nejen) pro hosta - HomeInCube
Pingback: Velký komfort v malém bytě - HomeInCube