Zahrada

Je libo zahrada à la Provence? Přinášíme tipy, jak si ji vytvořit u českého domku

Od   | 

Jihovýchod Francie známý pod názvem Provence je snad tím nejatraktivnějším regionem, tak typickým vůní levandule, nebem bez mráčků, sluncem a azurovým mořem. Vládne zde pohoda, klid, z každého zákoutí čiší pozitivní energie. Co víc si přát? Možná trochu atmosféry z Provence i na naší české zahradě.

Šanta kočičí i levandule by na takové zahradě neměly chybět. Zdroj: Canstockphoto

Žádný stres a spěch, zato uvolněnost a příjemné lenošení, to můžete najít na zahradě koncipované ve stylu francouzského Provence. Jejím základem jsou rostliny, hlavně pak levandule a další druhy zpravidla s modrofialovou barvou květu, jako je například šanta, perovskie nebo rozrazil klasnatý. Kompozici skvěle doplní i čistec vlnatý, který ozvláštní zahradu svou stříbřitou barvou listů. Místo zde mají také divizny, náprstníky či kakosty. Krásně vypadá i bělotrn, jež lze následně použít do aranžmá. A zapomenout by se nemělo ani na azalky, petúnie, zejména pak na juky, hortenzie či růže a traviny.

Důležité jsou barevné květiny. Zdroj: Pexels

A jelikož je Provence hlavně o vůních, tak kromě rostlin okrasných by zde neměly chybět ani bylinky. Zahradu krásné provoní třeba šalvěj, tymián, estragon, bazalka, saturejka, yzop a rozmarýn. Tyto léčivé a také kořeninové rostliny mohou být vysázeny v menších záhoncích nebo květináčích, což je další prvek, který by takové zahrady určitě neměly postrádat.

 

Kam pro venkovní osvětlení?

 

Květináče a různé mobilní nádoby jsou výbornou alternativou pro menší zahrady. Své místo tady mají především ty terakotové či hliněné, glazované i bez glazury, zdobené mozaikou i obyčejné. Využít je možné také proutěné koše, jutové pytle, staré smaltované nebo hliněné hrnce a vědra, jež atmosféru Provence jenom více umocní. Takové nádoby se hodí nejen pro výsadbu bylin, ale i okrasných druhů, hlavně těch, které potřebují zazimovat. Jsou to například oblíbené fuchsie, oleandry, citrusy, olivovníky nebo vavříny.

Nezapomeňte na keramické a hliněné nádoby. Zdroj: Pexels

Tvarované buxusy, cypřišky, borovice lesní, to jsou zástupci typických dřevin. Klasické olivovníky, kterým naše klima příliš nesvědčí můžeme nahradit takzvanou „českou olivou“ neboli hlošinou úzkolistou. Více kusů vysázených v přiměřené blízkosti dokáže vytvořit autentickou obdobu francouzského olivového háje. Mimo zmíněné druhy nebudou výraz zahrady nijak pohoršovat ani tavolníky nebo brsleny.

Na zimu by se měly dávat dovnitř, ale přes léto udělají citrusové stromky hromadu parády. Zdroj: Pexels

Celá zahrada má působit přírodním dojmem, a správně by do ní měla být elegantním způsobem zakomponována i užitková část. Prostředí Francie dotvoří kameny a štěrk, kterým se jednotlivé záhony zpravidla mulčují. Korespondovat s myšlenkou bude i kamenná zídka, kamenná dlažba nebo šlapáky. A protože je Provence o rustikálnosti, bude správnou volbou dřevěný či kovový zahradní nábytek nejlépe bílé, světle modré nebo nažloutlé barvy. Vítaná je i patina a spousta dekorací, jako jsou například plechové konvičky, venkovní svícny, snítky levandule, vázy nebo podsedáky, ubrusy či závěsy.

Zdroj info: zahr. arch. Alexandra Kuklová, Zahrada Provence, Barevná zahrada

Fotogalerie:

 

Bydlet hned teď. S modulárními domy je to hračka!


You must be logged in to post a comment Login