Zahrada
Jarní únavy útočí. Rychlete si bylinky
Všichni to známe. Konec února, březen. Z postele vstáváme jak po maratonu, jsme mátožní, dlouho koukáme, než se donutíme k práci. Pokožka je bledá, vlasy bez jiskry. Většinou však není důvod k panice, útočí jarní únava. Může za ní nedostatek slunce a vitaminů po dlouhé zimě, kdy nebyly k dispozici výpěstky vlastních zahrad a kvalita zimní zeleniny ze supermarketů je diskutabilní. Také chřipka umí útočit i pasivně – i když se jí tělo ubrání, stojí ho to mnoho sil. Naštěstí i v brzkém předjaří existuje řešení. Poskytnou nám ho bylinky, které si můžeme rychlit a poskytnout tak svému tělu mnoho prospěšných látek.
Rychlené bylinky mohou být v teple
S rychlenými bylinkami z podstaty věci nepočítáme na jaře do truhlíků a záhonů; vyčerpají se a maximum nám dají právě teď. Poté už budou slabé a neživotaschopné. To má ale jednu výhodu – od zasazení po sklizeň je můžeme mít v běžné pokojové teplotě. Nejprve potřebujete sehnat vhodný materiál pro rychlení. Bude jím drobná sazenička ze zahradnictví nebo trs bylin či jejich trvalých podzemních částí přestěhovaný do tepla z vlastní zahrady; zde je nutno podotknout, že odebírání trsů je doporučeno na podzim a v předjaří není vzhledem k vegetačnímu klidu ideální, nicméně máme vyzkoušeno, že zdravý, velký trs byliny jej přežije bez úhony a i oddělená část se doma uchytí, musíme se jen vyhnout odebírání v mrazivé dny, abychom nepoškodili zbytek rostliny a nepustily k ní příliš mráz. Vybereme nadprůměrně teplý den a po odebrání zbytek byliny opět dobře zahrneme, případně i zakryjeme. Pokud ani jedno, ani druhé není k dispozici, nebo nechceme riskovat se zahradními rostlinami, poslouží nám i bylinka již narychlená v supermarketu. Místo, abychom jejích několik řídkých lístků zkonzumovali, pokusíme se rozbujet její růst a za nějakou dobu z ní mít výrazně vyšší výnos a užitek.
Hodně sluníčka
Dále budeme potřebovat vhodné stanoviště, především hodně světlé, které „vychytá“ většinu malého množství slunečního svitu, který nám dávají krátké dny k dispozici. Ideální je například parapet jižního okna nebo zimní zahrada, ale pozor, pokud bude hodně studená, efekt rychlení se tolik neprojeví. Bylinky sice počnou růst, ale pomalu. Zato však z nich lze na jaře udělat novou sadbu do zahrádky.
Chemii pryč
Co se týče zeminy a nádoby, volte klasické keramické nádoby a speciální substrát pro bylinky. Nezapomeňte na drenážní vrstvu, byliny nesnáší přemokření. I bylinky ze supermarketu hned podle těchto rad přesaďte. Vzhledem k tomu, že jakmile se vám bylinky rozrostou, chcete je sklízet, nehnojte je. Rozhodně ne chemickými a průmyslovými hnojivy. Spolehněte se na speciální substrát a případně maximálně na přimíchání trochy kompostu.
A které bylinky jsou vhodné? Petržel, která má očistný účinek a obsahuje velké množství vitaminu C, majoránka s pozitivním vlivem na trávení, tymián, přírodní antibiotikum, šalvěj, pomáhající na bolesti v krku, či máta, která pohladí vaše trávení rozhozené těžkými zimními jídly. Nezapomeňte si také pravidelně pěstovat řeřichu ze semínek. Na kusu navlhčené vaty je to hračka a tolik potřebné čerstvé vitaminy zcela nezatížené chemií tak můžete jednoduše a lahodně získávat po celou zimu.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login